in

Köpekler Havlayarak Bize Ne Anlatmak istiyor?

Dostlarımız neden havlar? Her havlama aynı mıdır? Havlamaya dair her şey bu içerikte.

kopekler-neden-havlar-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dostlarımız, kendilerini bizlere ve arkadaşlarına ifade etmek için havlar. Bizler de birlikte yaşadığımız dostlarımızın havlamasının ne anlama geldiğini bilmeliyiz. Havlamanın birçok çeşidi olduğu gibi birçok nedeni de var.

 • Köpeğiniz sıkılmış olabilir.
 • Açıkmış olabilir veya size yemek saatini hatırlatıyor olabilir
 • Tedirgin olabilir ya da bir yabancıyı hissetmiş olabilir
 • Oyun istiyor olabilir
 • Tuvalet saati gelmiş olabilir
 • Başka bir köpek ve ya kedi görmüş olabilir.

 

kopek-o-c

Dostunuzun hangi sebepten havladığını, havlama tonuna ve uzunluğuna bakarak anlayabilirsiniz.

 • Sürekli, Orta ve Ortalama Düzeyde Hızlı Havlama: Bu köpeğinizin geceleri tuhaf bir ses duyduğundaki havlamasıdır. Bir araya getirme/toplama amaçlı bir havlamadır. Eğer köpeğiniz böyle havlıyorsa bu onun tetikte olduğunu, bir şeylerin eksik/kayıp olduğunu veya sizden ya da evdeki diğer köpeklerden destek beklediğinin göstergesidir.
 • Sürekli, Düşük Sesle Yavaş Havlama: Bu yukarıda belirtilen havlama sonrasındaki havlamadır. Tehdide konu kişiler/istilacılara karşı yapılan bu havlama ile köpeğiniz kendi bölgesini savunmaya hazır olduğunu belirtir. Ayrıca sürüsüne siz ve sizinle beraber yaşayan diğer köpeklere de savunmaya hazır olmanızı belirtir.
 • Havlamalar Arası Boşluklu Hızlı Havlama: Bu da bir diğer alarm havlaması olup, daha acildir. Köpeğiniz belki bu tuhaf ses ya da kişiyi araştırmak için tereddüt ediyor olabilir. Bu yüzden sizin onun yerine bunu yapmanızı istiyor olabilir.

Yukarıda belirtilen 3 havlama şeklini de durdurabilmek için yapılacak en iyi şey köpeğinizin havlamasına sebep olan kaynağı bulmak adına evi kolaçan etmektir. Köpeğiniz kapıda havlıyorsa camdan bakın. Neden/neye doğru havladığından emin değilseniz bile durumu araştırdığınızı gösterin. Sizin durumla ilgilendiğinizi görünce kendisinin bu durumla uğraşmasının gerekmediğini düşünüp havlamayı kesecektir.

 • Seri Havlama – Düşük Başlayıp Git Gide Artan Tiz Havlama: Bu şekilde havlayan köpek aşırı heyecanlandırılmış/uyarılmıştır. Eve gelen yabancıya havlayarak başlamış ancak o kadar heyecanlanıp neye havladığını unutmuş olabilir. Ayrıca kendisini kaygılı/endişeli de hissediyor olabilir. Her 2 durumda da müdahale etmeniz gerekmektedir. Köpek kafesi ya da sessiz bir odada sakinleşmesini ve neye havladığını araştırmasını sağlayın.
 • Kısa Düzensiz Normal Ses Düzeyinde Havlama: Köpeğiniz oyun istiyor. Köpeğiniz bu tür havlamayı oyun ya da diğer köpeklerle oynamak için ve sizin de bu eğlenceye katılmanız için dikkatinizi çekmek istediğinde gerçekleştirir.
 • Gelişigüzel Sinirli Tiz Havlama: Köpeğiniz yalnız ve dikkatinizi çekmeye çalışıyor. Bu genelde köpeğinizi dışarıda bıraktığınızda, içeri girmeye hazır olduğunda, yada tüm gün meşgul olup onunla tüm gün ilgilenmediğinizde yapılan havlamadır.
 • Kısa, İzole Edilmiş Orta Ses Düzeyinde Havlama: Bazen kopekler sadece seslerini açmak için havlarlar. Ve eğer köpeğiniz memnunsa ve neşesini/mutluluğunu sizle paylaşmak istiyorsa bu havlamayı duyarsınız.
 • Tiz, Seri Havlama: Bu havlamalar acı/ağrı ve/veya yalnızlığı işaret eder. Köpeğinizin mutsuz olmasını gerektiren bir şey olmadığını düşünüyorsanız o zaman bu şekilde havlayan (tarzı bu olan) bir köpeğe sahipsiniz demektir. Bazı kopekler enerjilerini atmak ve huzursuzluktan kurtulmak için bu şekilde havlarlar.
 • Kısa, Orta Tizlikten Yüksek Tizliğe Doğru Havlama: Bu havlama acıyla havlama veya çığlık şeklinde olup, köpeğinizin acı çektiğini gösterir. Eğer köpeğiniz bu şekilde havlamaya devam ederse hatta daha ulumaya dönerse köpeğinizin acil olarak yardımınıza ihtiyacı var demektir. Köpeğinizin neden böyle havladığını bulamazsanız veterineri aramanın vakti gelmiştir.

kopeklernedenhavlar1

Ne Yapmalıyız? Ne Yapmamalıyız?

Öncelikli dostumuzun neye havladığını anlamamız gerekiyor. Eğer köpeğimiz başka bir köpeğe havlıyorsa onu susturmak için bağırmamalıyız. Çünkü ona eşlik ettiğinizi zannedebilir. Dostumuz havladığı sırada onu sevmemeliyiz çünkü ona iyi bir şey yaptığını düşündürebilir ve alışkanlık haline getirmesine yol açabilirsiniz. Eğer dostunuz sizinle oyun oynamak istiyor ve havlıyorsa köpeğiniz ile göz temasından kaçınıp arkanızı dönebilirsiniz böylece ilgilenecek bir oyuncak veya oyun bulabilir. Köpeğiniz havladığın da belirlediğiniz bir kelimeyi kendinizden emin ve hep aynı ses tonu ile söylemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kurtcobain cat5 öç

Kurt Cobain’in Ölümünde CIA’in Parmağı mı Var?

one cikan ajan

Ajan Testi mi Olur Demeyin. Yaptık Oldu!