in

Köpekler Gerçekten Renk Körü mü?

Köpekler renk körüdür inanışı çok yaygın ve insanların büyük bir kısmı köpeklerin dünyayı sadece siyah-beyaz gördüğünü düşünüyor ancak bunun doğru olduğunu söyleyemeyiz.

Çoğu köpek insanı köpek dostlarının renk körü olduğunu düşünür, hatta bu düşüncenin doğruluğundan emindir. Oysaki köpek dostlarımızın renk vizyonu bizimkinden farklı olsa da dünyayı yalnızca siyah beyaz olarak görmezler. Yani köpeklerin sadece siyah ve beyaz rengi algıladıkları, dünyayı siyah-beyaz gördükleri inancı gerçeği yansıtmaz. Renkli görme gözün konilerinde, özellikle de retinada bulunan pigmentlerin sayısına bağlıdır. Optik ve fizyoloji vizyonuna göre renk görüşünün zenginliği renk konilerinin miktarına ve örtüşme derecelerine bağlıdır. İnsanlar trikromatiktir, yani üç sınıf koniye sahiptirler. Köpeklerde ise renkleri görmelerini sağlayan pigmentleri içeren yalnızca iki sınıf koni vardır, ama bu renk körü oldukları anlamına gelmez.

landscape pair

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnsanların ve köpeklerin renkleri algılayışı

Renk körü insanlarda kırmızı ya da yeşili algılamalarını sağlayan pigmentler az bulunur ya da hiç bulunmaz

Renk körlüğünün sebebi kişilerin kırmızı ya da yeşili algılamalarını sağlayan pigmentlerin gözlerinde az bulunması ya da hiç bulunmamasıdır. Köpeklerin renk vizyonu yeşil pigment konisi olmayan insanlara benzer, köpekler yeşil rengi de kırmızıyı da neredeyse hiç göremezler,köpekler kırmızı ve tonlarını gri, yeşil ve tonlarını ise sarı olarak algılarlar. Yani köpekler renk körü müdür sorusunun yanıtı hayır, köpekler renk körü değildir ama kırmızı ve yeşil rengi gri ve sarı olarak algılarlar.

Dog Vision Spectrum 1

Köpekler sarıyı ve maviyi gayet net algılıyor

Yukarıdaki insan ve köpek renk algılayışı karşılaştırmasında da görüldüğü gibi köpekler kırmızı ve tonları ile yeşil ve tonları hariç her rengi gayet net algılıyorlar, ancak köpeklerin renk vizyonunun bizimki ile bire bir aynı olduğunu söyleyebilmemiz imkansız. Bilim köpeklerin renk algısını sahip oldukları pigmentlere bakarak açıklıyor, bu açıklama ancak köpeklerin hangi renkleri gördüğünü anlamamızı sağlıyor ancak dünyaya, renklere bir köpeğin gözlerinden bakamadığımız sürece köpeklerin renkleri tam olarak nasıl algıladığını bilmemiz tabi ki mümkün değil.

can dogs see color 4

Köpeklere kırmızı ve yeşil oyuncak almak makul değildir

Köpekler kırmızı ve yeşil rengi algılayamadıkları için köpek dostlarımıza alacağımız oyuncaklarda kırmızı ve yeşil renkten uzak durmamız gerekir, çünkü bu renklerdeki oyuncaklar köpekler için pek de ilgi çekici olmayacaktır. Bunun yerine mavi ve sarı oyuncakları tercih etmek çok daha doğrudur, çünkü köpekler mavi ve sarıyı gayet iyi algılarlar bu da bu renklerdeki oyuncakların ilgilerini daha fazla çekeceği anlamına gelir.

Mavi oyuncaklar köpekler için idealdir

Mavi oyuncaklar köpekler için idealdir, köpeğinizle atıp tutma oyunu oynadığınızda size kolayca ayak uydurmasını istiyorsanız mavi oyuncaklar bunu kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faytona Binme Atlar Ölüyor Çığlığı Çığ Gibi Büyüyoröç

“Faytona Binme Atlar Ölüyor” Çığlığı Çığ Gibi Büyüyor

Yaşlı Timsah Öldü Liderlik Savaşı Başladıöç

Yaşlı Timsah Öldü, Liderlik Savaşı Başladı