in

Köpekler Duygularınızın Farkında

İngiltere ve Brezilya’da gerçekleştirilen araştırmalara göre köpekler, duygularınızı veya ruh halinizi, yüz ifadenizden ya da ses tonunuzdan algılayabiliyor.

pat-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eğer evcil hayvanınız varsa, bu bilgi size hiç şaşırtıcı gelmeyebilir. Örneğin; moraliniz bozukken köpeğiniz bir anda yanınıza geldiği zamanlarda, üzgün olduğunuzu hissetmiş olduğunu düşündüğünüz olmuştur.

pat-1

Köpek dostlarımız, insanlar ve diğer köpeklerin pozitif ve negatif duygularının dışavurumu arasındaki farkları bilişsel olarak ayırt edebiliyor. Bilim insanları bu kapasiteye sadece primatların sahip olduğunu düşünüyorlardı. Ancak yapılan araştırmalar köpeklerin tahmin ettiğimizden daha algısal olduklarını gösteriyor.

Araştırmacılar, köpeklere pozitif (gülen) insan yüzü fotoğrafları gösterdiklerinde ya da negatif (sinirli) ses klipleri dinlettiklerinde köpeklerin fotoğrafa bakarak ve seslerde duyduklarına uygun duygusal tepkiler verdiklerini belirtiyorlar.

Los Angeles’lı veteriner Julio Lopez bu durum hakkında şunları söylüyor : “Köpekler araştırmada belirtildiği gibi bilişsel düşünceler oluşturabiliyorlarsa, anlayabilecekleri sözcük ve duyguların miktarı sınırsızdır.”

pat-3

Yapılan araştırmalar ayrıca kedilerin de yüz ifadelerini ayırt edebildiklerini belirtiyor. Yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmaya göre kedilerin hangi yüz ifadesinin, hangi ruh halinin dışavurumu olduğunu anlayabildiğini belirten Lopez, “Fakat henüz kedilerin köpekler gibi bizi anlayıp, duygulara tepki verebildiğini bilemiyoruz “ diyor.

Kaynak: Men’s Health Türkiye

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kadavra1

Gerçeği Aratmayan Sentetik Köpek Kadavrası Üretildi

panter1

Arkanızdan Siyah Bir Panter Yaklaşırsa Ne Yapmalısınız?