in

Köpekler Ayrılık Korkusu Yaşar mı?

Sevimli dostlarımız aynı bizim gibi ayrılık korkusu yaşarlar mı yoksa yalnız kaldıklarındaki davranışlarının altında başka nedenler olabilir mi?

Genel olarak sakin ve sevimli olan köpeğinizi yalnız bıraktığınızda hiç yapmayacağı şeyleri yapabilir. Eve geri geldiğinizde halıların kemirilmiş, eşyaların dağılmış ve bazen kırılmış olduğunu görebilirsiniz. Alışkanlığı olmamasına rağmen köpeğiniz yerlere kakasını yapabilir.

korku

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnsanlarda olduğu gibi köpekler de çoğu zaman yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Köpeklerde oldukça sık rastlanılan bu sorunun adı “yalnızlık endişesi”dir. Ülkemizde ve dünyada yapılan araştırmalarda köpeklerde en sık görülen davranış sorunlarından biri olduğu anlaşılmıştır. Bu durum, köpeklerde her yaşta ve her cinste görülebilir.

korku2

Köpek dostunuzun bu davranışının nedenleri çok çeşitli olabilir ancak birkaç başlık altında özetlersek;

-Etrafında sürekli insanlar olan köpeklerde ayrılık korkusu yoğun olarak görülür. Yanında her zaman birilerinin olmasına alışmış olan köpek yalnız kaldığında olağan dışı davranışlar sergileyebilir.

korku3

– İnsan dostuyla uzun süredir beraber olan köpekler ondan ayrı kaldıkları anda huzursuzlanıp saldırganlaşabilir.

korku5

– Köpeğin büyüme ve gelişme evresindeyken yaşadığı kötü olaylar ayrılık korkusuna yol açabilmektedir. Bunlar, köpeğin annesinden erken bir yaşta ayrılması veya annesinden ilgi görmemesi, ortam değişikliği, sahibinin ailesinden birisinin ölümü gibi durumlardır.

korku4

– Yeterince sosyalleştirilmeyen köpeklerde ayrılık endişesinin tetiklendiğini gözlemlenmiştir.

korkuon

– Köpeklerin hareketsiz kalmaları durumunda da yalnızlık korkusuna benzer bir korku yaşayabilirler. Eğer köpekler enerjilerini nasıl kanalize edeceklerini bilmiyorlarsa, bu enerji yalnız kaldıklarında aniden ortaya çıkar. Üzerilerindeki stresi tuhaf davranışlar sergileyerek atmaya çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dost on

Evlat Edinilen Küçük Bir Çocuk ve Köpeğin Duygu Yüklü Dostluk Hikayesi

japonya ölü balık ö ç

Japonya’da Bir Park İlgi Çekmek için Buz Pistinde 5 Bin Balığı Dondurdu!