in

Köpekler Arabayı Zevkten mi Parçaladı?

Geçtiğimiz günlerde Sakarya’da sokak köpeklerinin sürü halinde park halindeki bir aracın ön tamponuna saldırmasının görüntüleri düşmüştü. Peki ama köpekler neden başka bir arabaya değil de o arabaya saldırdı?

sakarya-kopek1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Sokak Köpeği Çetesi Arabayı Parçaladı” başlığıyla verdi birçok yayın kuruluşu haberi. Arabalar vurup kaçarken haber olmayan köpekler bir anda ‘ilginç’ bir haber oluvermişti. Görüntü kayıtlarında Sakarya’nın Modern Sanayii’nde gece vakti park halindeki bir aracın yanına gelen 8-10 köpek bir anda aracın ön tamponunu koparıyordu. Sabah işe geldiğinde aracının ön tamponunun yerde olduğunu gören araç sahibi polise gidiyor, sonra da güvenlik kamerası kayıtlarından ‘suçlu’nun köpekler olduğu ortaya çıkıyordu. Tabii araba ezdiğinde haber olmayan köpekler bir arabanın tamponunu koparınca ‘ilginç’ bir haber olabiliyordu.

Haber sitelerinin verdikleri haberlerin altında hemen yorumlar başladı bile. “İşte bunlar yüzünden sabah çocuklarımız okula gidemiyor”, “bakın duran arabayı bile parçaladılar insana ne yapmaz bunlar”, “bunların hepsini zehirleyeceksin, belediyeler uyuyor” gibisinden birçok öfke dolu yorum da sıralandı alt alta. Aralarında köpek davranışlarını bilen insanların yorumlarını takan yoktu. “kedi girmiştir motora belki sürü halinde onu çıkarmaya çalışıyorlardır”, “belki arkadaşlarından birini ezmiştir o araç o yüzden bu davranışı sergilemişlerdir”, “araçta kan kokusu almış olabilirler” benzeri yorumlar aralarda kaynayıp gidiyordu. Hatta köpekleri siyasi zemindeki tartışmalara bağlayan yorumlar bile yapıldı. Peki gerçekten köpekler arabaya neden böyle bir saldırıda bulunmuştu?

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, konuyla ilgili bir açıklama yaparak ortaya çıkan bu durumun neden kaynaklanabileceğini anlattı. Yıldız, köpeklerin tepkisinin daha önce benzer bir otomobil ile yaşanılan bir olaya istinaden verdikleri ceza olabileceğini söyledi.

Görüntülerdeki köpeklerin emir komuta zinciri dahilinde bu eylemi gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız, “Bir köpek etrafı gözleyerek, liderlik yapıyor. Verilen komutlara göre diğer köpekler de harekete geçiyor. Daha önce benzer bir otomobil arkadaşlarına çarpmış olabilir ve ona istinaden böyle bir ceza vermiş olabilirler. Ya da araca et kokusu sinmişse ve bunun varlığı hissedilmişse onu yemek için de saldırmış olabilirler” dedi.

Köpeklerin de insanlar gibi psikolojik sorunları olabileceğini ifade eden Yıldız, “İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de bunların tedavileri mevcut. Fakat bazı insanlar bunun farkında değil. O yüzden gösterdikleri tepkileri anormal kabul edebiliyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kadıköysokak1 öç

Caddebostan’da Sokak Köpeklerini Toplayan İBB Ekiplerine Hayvan Dostları Tepki Gösterdi

KEDİ2 ÖÇ

Astım Hastası Kedi Heidi ve Sevgi Dolu Hikayesi