in

Köpekler Aleminin En İlginç Üyeleri: Tüysüz Köpekler

Az sayıdaki tüysüz köpek ırkı ilk bakışta şaşırtıcı bir etki yaratıyor, ancak bu ilginç görünümlü köpeklerin çoğu aslında çok eskiden beri dünyadalar.

Atası boz kurt olan köpekler aynı atadan gelmiş olsalar da bugün dünyanın farklı yerlerine ait 500 kadar farklı evcil köpek ırkı var. Bu ırkların hem boyutları, hem de görünüşleri ve karakterleri arasında ciddi farklar var. Köpekler aleminin en ilginç ırklarıysa tüysüz köpekler. Sayıca oldukça az olan tüysüz köpek cinsleri tahmin edebileceğiniz üzere dünyanın en fazla ilgi gören köpekleri arasında yer alıyor. İşte karşınızda tüysüz köpek ırkları.

tüysüz çin köpeği

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tüysüz Çin köpeği

Tüysüz Çin köpeği

Tüysüz Çin köpeğinin adında Çin olsa da bu köpeğin aslında Afrika’da ortaya çıktığı ve Çinli tüccarlarca Çin’e götürüldüğü düşünülüyor. Çok eski bir köpek ırkı olan tüysüz Çin köpeği tamamen tüysüz değildir, patilerinde, kuyruğunda ve kafasında tüyler vardır, bu sebeple tepeli Çin köpeği ismiyle de anılır. Ufak bir köpek ırkıdır, boyları ortalama 28 santim, ağırlıklarıysa 4,5 kilo civarındadır. Kedilerle ve köpeklerle ortalama bir ilişki kurabilirler, apartman hayatına da çok uyumludurlar.

meksika tüysüz köpeği
Meksika tüysüz köpeği

Meksika tüysüz köpeği (Xoloitzcuintli )

Meksika tüysüz köpeği ya da muhtemelen hiç birimizin okumayı da söylemeyi de başaramayacağımız diğer ismiyle Xoloitzcuintli Meksika kökenli bir tüysüz köpek cinsi. Meksika tüysüz köpeğinin oyuncak, minyatür ve standart olmak üzere üç farklı boyu var ve ağırlıkları 4 kiloyla 20 kilo arasında değişiyor. Meksika tüysüz köpeği dünyanın en eski köpek ırkları arasında yer alıyor, Mayalar, Aztekler gibi Amerikan yerli halklarının mezarlarında 3500 yıldan daha eski olduğu belirlenen Meksika tüysüz köpeği kalıntıları bulunmuş.

Çoğunlukla siyah olan Meksika tüysüz köpeklerinde nadiren maviye çalan kızıl renkte görülüyor. Bu ilginç köpeklerin mizacını ise kısaca çok zeki, duyarlı, enerjik, meraklı, avcı ve sosyal olarak özetleyebiliriz.

peru tüysüz köpeği
Peru tüysüz köpeği

Peru tüysüz köpeği

Tüysüz köpeklerin en çok tanınanı diyebileceğimiz Peru tüysüz köpeğinin vücudu tüysüzdür ama kafasında punkları andıran tüyleri vardır. Zaten tam da bu nedenle “punk köpek” olarak da anılıyor, çok tanınmasında punka benzeyen görünümünün de etkisi büyük tabi ki.

Diğer ismi Peru İnka orkidesi olan Peru tüysüz köpeğinin de üç boyu var; küçük, büyük ve orta. Ağırlıkları 4-25 kilo arasında, boylarıysa 25-65 santim arasında değişiyor.

Bu kadim köpek ırkının bireyleri ailelerine karşı koruyucu yabancılara karşı ise temkinli olarak tanımlanıyor. Yalnız kalmayı hiç sevmeyen punk köpekler de avlanmaya bayılırlar.

ekvator tüysüz köpeği

Ekvator tüysüz köpeği

Ekvator tüysüz köpeği Peru tüysüz köpeği soyundan bir ırk, uzun bacakları ile çok zarif görünen Ekvator tüysüz köpeği resmi bir ırk olarak kabul edilmiyor. Peru tüysüz köpeğinin bir türü olarak görülen ırk hakkında kapsamlı bilgi de yok.

amerikan tüysüz terrieri
Amerikan tüysüz terrieri

Amerikan tüysüz terrieri

Çok kalabalık bir köpek grubu olan terrierlerin bir üyesi olan Amerikan tüysüz terrieri en yaygın olarak beslenen tüysüz köpek cinsi. Küçük-orta boy bir terrier olan ırkın boyu ortalama 18-45,5 santim, ağırlıysa 2,5-12 kilo arasında değişir. Ortalama ömrü 14-16 yıl olan Amerikan tüysüz terrierlerinin ten rengi siyah, mavi, pembe ve kahverengi olabilir ve genellikle beneklidirler.

Gözleri mavi, kehribar, turkuaz, kahverengi ve gri renklerde olabilir. Güçlü ve atletik bir köpek olan Amerikan tüysüz terrieri çok da oyuncudur. Ataları arasında rat terrier de vardır ve özellikle bu atasından kuvvetli bir avlanma içgüdüsü almıştır.

tüysüz köpek

Tüysüz köpek bakımı

Tüysüz köpek bakımı zor olmasa da bazı unsurlara dikkat etmek gerekir, bunların en önemlilerinden biri güneşten korunmaları gerektiğidir. Tüyler köpekleri güneşin zararlı ışınlarından ve sıcaktan korur, tüysüz köpekler bu korunmadan mahrumdur dolayısıyla özellikle de güneşin yoğun olduğu saatlerde kesinlikle dışarı çıkartılmamaları gerekir. Tüysüz köpeklerin cildi güneş ışınlarına karşı korunmasız olduğundan cilt kanserine de yatkındırlar bu arada.

Aynı sorun soğuk havalar için de geçerlidir, tüyleri olmadığı için soğuğa da dayanıklı değillerdir, mutlaka giydirilmeleri gerekir.

Mexican Hairless Dogs 01

Tüysüz köpekler hipoalerjenik mi?

Tüysüz köpekler hipoalerjenik mi diye merak ediyorsanız öncelikle şunu söylemeliyiz, köpek alerjisinin köpeğin tüyünden kaynaklandığı doğru değil. İnsanların tüyden olduğunu sandığı alerjilerin nedeni çoğunlukla köpeklerin salyaları, idrarları ve ölü derileri, yani alerjiye neden olan etkenler bunlar. Bu bilgi ışığında tüysüz köpeklerin hipoalerjenik olduğunu söylemek imkansız. Ancak yukarıda saydığımız alerjenleri tüylü köpeklerden daha az yayarlar, zira bu alerjenler çevreye en çok köpeklerin tüyleri yoluyla yayılır ve bu sebeple tüysüz köpeklerin alerjiye neden olma olasılığı tüylü köpeklerden daha düşüktür.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Didim’de Vegan Festivali Renkli Görüntülerle Başladıö.ç

Didim’de Vegan Festivali Renkli Görüntülerle Başladı

Pekines cinsi köpek

İnternet Üzerinden Cins Köpek Satın Almak İstedi, Dolandırıldı