in

Köpekler Ağlar mı?

Köpek dostlarımız da tıpkı bizler gibi duygusal hayvanlardır peki onlar da üzgün olduklarında bizler gibi ağlarlar mı?

2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpek dostlarımız oldukça duygusal hayvanlardır. Köpekler tıpkı bizler gibi sevinebilir ya da üzülebilirler ancak duygularını bizlerle aynı şekilde yansıtmazlar. Köpeklerin beden dili bizden oldukça farklıdır. Köpek dostlarımız her ne kadar duygusal olsalar da bizim sandığımız gibi bir ağlama durumu yoktur. Ağlamak, psikolojik bir duygu durumunun yanı sıra, gözlerden akan yaşlar ile de biyolojik bir olaydır. Ancak köpeklerin hem psikolojik yapıları, hem de biyolojik yapıları ağlamaya uyumlu değildir.

Tabi bu durum köpek dostlarımızın üzülmediği anlamına gelmez, sadece üzüldüklerinde duygularını ağlayarak değil farklı şekillerde gösteriyorlar. Köpek dostlarımız üzüldüklerinde ya da canları yandığın da gözyaşı dökerek değil mırıldayarak ve inleyerek tepki gösterirler.  Dostlarımız suratı asık ve kafasını yere dayanmış bir biçimde yatıyorsa, ilk olarak aklımıza üzgün oldukları gelir oysaki dostlarımızın sadece uykusu gelmiştir. Bilinenin aksine dostlarımız,  üzgün olduğunda sakin olmak yerine hırçın ve hareketli olurlar.

1

Peki, bizler gibi ağlamıyorlarsa niçin gözyaşı dökerler?

Köpeklerin gözlerinde sürekli belirli bir miktar gözyaşı akıntısı olur ve bu göz sağlıkları için vazgeçilmezdir. Bazı köpeklerde aşırı gözyaşı akıntısı da olabilir ve bu kimi ırklar için normalken bazen de hastalık belirtisi olabilir. Bu nedenle köpeklerdeki gözyaşı akıntısını ağlama ile karıştırmamak önemlidir. Şayet köpeğinizde aşırı gözyaşı akıntısı varsa köpeği veterinere götürerek gözlerini muayene ettirmeniz en doğrusu olacaktır.

 

Kaynak: Petfriends.social

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

penguen aldatma1 öç

Penguenler de Aldatır!

ibo ido ceylan1 öç

İbrahim Tatlıses’ten “Gezme CEYLAN Bu Dağlarda Seni Avlarlar” Paylaşımı