in

Köpekbalığını Sergilemek İçin 15 Bin Kilometre Uzaktan Getirip Akvaryuma Kapattılar!

Dünyanın en tehlikeli 7 köpekbalığı içinde gösterilen Kum Kaplanı köpekbalıklarından ikisi, 15 bin kilometre uzaktaki Güney Afrika kıyılarından Antalya’ya getirilip sergilenmek üzere kafese kapatıldı. 

Antalya’da 10 binin üzerinde deniz canlısının yer aldığı akvaryum’a, dünyanın en tehlikeli canlılarından kum köpekbalığı, sergilenmek üzere 15 bin kilometre uzaktan getirilip doğal ortamından uzak bir akvaryuma kapatıldı.

En tehlikeli 7 köpekbalığı türü arasında gösterilen ve daha çok Güney Afrika kıyılarında görülen Kum Kaplanı köpekbalığının ikisi, doğal ortamları olan yaklaşık 15 bin kilometre uzaktaki okyanustan özel izinle yakalandıktan sonra, Antalya’ya getirildi.

kum kaplani kopekbaligi antalyada 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Antalya Akvaryum’un 2012 yılında açıldığını, bugüne kadar birçok deniz canlısı türü getirildiğini belirten Antalya Akvaryum Kuratörü Erkan Çağlar, “Ama bizim için çok özel bir gündü. Çünkü Kum Kaplanı köpekbalığı operasyonumuz vardı. Bunun için yaklaşık 6 ay önce planlama yaptık ve dün akşam özel planlanmış bir Tırla buraya transferi gerçekleşti. Bu bireyler özel izinle yakalanmıştı. Antalya’ya ulaştıktan sonra yaklaşık 12 saatlik transfer adaptasyonu yapıldı. Ve bugün saat 10.00 civarında bir erkek, bir dişi bireyi ana tankımıza koyduk. Ana tankımız 5,8 milyon litre kapasiteye sahip. Avrupa’nın en uzun tüneline sahip bir akvaryum” dedi.

kum kaplani kopekbaligi antalyada
Kum Kaplanı köpekbalıklarının genelde Atlantik Okyanusu’nda, en çok da Güney Afrika kıyılarında yaşadığını belirten Erkan Çağlar, temmuz- ağustos aylarında bu bireylerin çiftleşme amaçlı Gökova Boncuk Koyu’na da geldiklerini, bu dönemde koy içerisinde özel tedbirler alınarak yüzme, dalış gibi aktivitelerin yasaklandığını söyledi. İki köpekbalığının transferi sonrasında besleme denemesi yaptıklarını ve çok iyi beslendiklerini kaydeden Çağlar, “Biz bu balıkları uskumru ve kalamarla besliyoruz. Zaman zamanda vitamin ve potasyum yönüyle de takviyede bulunuyoruz” dedi.

Kum Kaplanı köpekbalıklarının doğada yaklaşık 25 yıl yaşabildiğini anlatan Çağlar, Antalya Akvaryum’a getirilen köpekbalıklarının ağırlığının 55-60 kilogram, boylarının da 1,45 metre civarında olduğunu kaydetti. Bu türlerin 380-400 kiloya kadar ve 3,5 metreye kadar çıkabildiğini de kaydeden Çağlar, 6 aylık organizasyon ve Güney Afrika’dan Antalya’ya gerçekleştirilen transfer sürecinde toplam 24 kişilik ekibin görev aldığını dile getirdi.

Antalya Akvaryum’da Kum Kaplanı köpekbalıklarıyla birlikte çeşitli türlerdeki köpekbalığı sayısı da 200’ün üstüne çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

engelsizyasamdernegi dostkopek

Ölüme Terk Edilen Köpek, Engelsiz Yaşam Akademisi’ne ‘Dost’ Oldu

kopektedavialtınaalındı

Polisin Silahla Yaraladığı Köpek Bulunup Tedavi Altına Alındı