in

‘Köpek Saldırısı’ Haberleri ve Hayvan Düşmanlığı

‘Köpek saldırısı’ haberlerinin ardından hayvan düşmanlığı iyice çığırından çıktı. ‘Dört Ayaklı Şehir İnisiyatifi’ haberlerin ardından başlatılan linç girişimi ile ilgili açıklama yaptı.

Son günlerde Bursa ve Kırşehir‘de iki çocuğa ‘köpek saldırdı’, haberleri basında yer aldı. Haberlerin ardından sosyal medya ve basında sokak hayvanlarına karşı bir linç girişimi başlatıldı. “Köpeklerin hepsini öldürelim” diyen de vardı “barınağa kapatalım” da. Hatta “barınakları da kapatalım, paramın hayvanalara gitmesini istemiyorum” diyenler bile var.

Köpek Saldırısı Haberleri ve Hayvan Düşmanlığı 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Linç Kampanyasını Doğru Bulmuyoruz”

Bursa’da gerçekleşen olayın ardından medya linçine ilk tepki olayın gerçekleştiği yerin belediyesinden geldi. Yıldırım Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri, “Köpek sahipli, aşıları ve karneleri tam olan bir hayvan. Tarafımızca yedi emine alarak sahibine de yedi emin formu imzalattık. Isırılan yavrumuza ve ailesine de bu konuyla ilgili bilgi verdik. Kendisinin de olaydan sonra hastaneye sevki sağlanmış. Aşıya, kuduz aşısına başlanmıştır. Olay tamamen kontrolümüz altındadır. Sokak canlılarına karşı bu şekilde yapılan bir haber ile linç kampanyası başlatılmasını doğru bulmuyoruz” 

Kırşehir’de de benzer bir olayın meydana gelmesi sokak hayvanlarına karşı yürütülen linç kampnayasının iyice büyümesine neden oldu.

Dört Ayaklı Şehir İnisiyatifi de ‘köpek saldırısı’ haberlerinin ardından şiddetlenen hayvan düşmanlığı hakkında bir açıklama yaptı:

“Kırşehir’de iki sokak köpeğinin bir kız çocuğu ve annesini kovaladığı olayla ilgili haberler, medyanın dili, tüm bunlarla birlikte sokak köpeklerine karşı başlatılan linç, toplatma ve öldürme kampanyalarıyla ilgili son derece kaygılıyız.

Küçük kız ve annesine geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyor, sağlıklarına kavuşmuş olmalarından dolayı mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Köpek Saldırısı Haberleri ve Hayvan Düşmanlığı 1

‘Barınaklarda Hayvanlar Tecrit Altında Tutulmaktadır’

Haberin sosyal ve ulusal medyada yaygın olarak paylaşılmasının ardından gündeme gelen, giderek de yükselen “köpekler toplatılsın“, “köpekler öldürülsün“, “vergilerimizle kurulan barınaklara kapatılsın” söylemleri ise kaygı verici bir boyuta varmış durumda. Birkaç istisna dışında, Türkiye’de yerel yönetimlerin sicilleri korkunç itlaflar, hak ihlalleri, görev ihmalleri ve görevi kötüye kullanma kayıtlarıyla doludur. Belediyelerin veteriner işleri müdürlüklerinin doğrudan emri ya da süregiden ihmalleri nedeniyle, “barınak” adı verilen sahipsiz hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde binlerce sokak hayvanı tecrit altında tutulmakta, tecrit koşullarında öldürülmekte, eziyet ve yaralamalarla acı çekmekte, bakımsızlık ve ihmal nedeniyle hayatta kalmaya çalışmakta, insan sevgisi ve bakımından mahrum biçimde ölüme terk edilmektedir.

Barınaklar, sokak hayvanları için yuva değildir. Yerel yönetimlerin özellikle seçim dönemlerinde kamuoyunda yarattıkları algının aksine, vatandaşın vergileriyle işletilen hayvan pansiyonları değillerdir. Her birinde hayvanlar pislik içinde acı çekerek, çoğu kez aç, susuz, bakımsız halde, tıbbi destek almadan yaşamaktadır. Daha önemlisi, 5199 nolu Hayvan Hakları Kanunu gereğince, belediyelerin sokak hayvanlarını toplayarak yerinden uzaklaştırma yetkisi yoktur.

Belediyelerin yetkisi ve sorumluluğu, hayvanların temel tedavisi ve aşılarını sağladıktan sonra alıştıkları yaşam alanlarına geri getirilmelerini sağlamaktır. Aksi icraatlar, yani barınakta hayvanların tıbbi bir gerekçe ve sağlık koşulu olmaksızın tutulmaları yasaya aykırıdır.

‘Linç Kapmanyası Başlatanlar Suç İşlemektedir’

Sosyal medyada “köpekleri toplayın barınaklara kapatın” türünden paylaşımlar yapan şahıslar da, yasadışı bir icraata çağrı yaparak suç işlemekte, hayvanların tecrit ve ölümüyle sonuçlanacak korkunç hak ihlallerine ve itlaf kampanyalarına suç ortağı olmaktadır.

Türkiye’de kent ve kır coğrafyalarında yüz binlerce hayvan yüzlerce yıldır barış ve huzur içinde yaşamış, coğrafyamızın insanından sevgi, bakım ve merhamet görmüştür. Münferit şiddet vâkâlarının kamu vicdanında yeri yoktur, her zaman geniş kitlelerce kınanmıştır. Öyle ki coğrafyanın farklılılarla örülü tarihinden gelen geleneklerinde yer alan, hayvanlara yönelik ihtimam pratikleri Hayvan Hakları Kanununun geliştirilmesine yönelik mücadelemizin de temelini oluşturmaktadır.

Bu koruyucu ihtimam pratikleriyle, her daim insanlarla bir arada, içiçe, kamusal varlıkları koruma altında yaşamış olan sokak hayvanları, kendilerini tehdit altında hissetmedikleri sürece saldırganlık ya da şiddet eğilimi göstermemiştir. Olayın arkaplanını göstermekten yoksun videodan anladığımız kadarıyla Kırşehir’deki olayı da tetikleyen unsur da, kız çocuğunun korku içindeki davranışları, kaçması ve koşmaya başlaması olmuştur. Hayvanların oyunla karışık mikro-agresiflik gösterdiği tespit edilebilecek kadar aşikardır, ancak bunun ötesinde bir saldırganlık ya da şiddet göstermemişlerdir. İnsanlar ve hayvanlar arasında böyle tatsız, keyifli olmayan, taraflardan birinin zarar görebileceği karşılaşmalarının olmaması için yapılması gereken şehirleri hayvansızlaştırmak değildir! Aksine, özellikle çocuklarda ve toplumun genelinde hayvan sevgisinin, onlara yönelik merhamet, koruma ve ihtimam duygusunun korunması ve güçlendirilmesidir.

Çocuklara karşı görevimiz onları korumak, onlara hayvanları korumalarını ve onlardan korkmamalarını sağlayacak sevgi, ihtimam ve merhamet duygularını aşılamaktır. Hayvanlara karşı görevimiz de, bedenlerini ve haklarını korumak, bizimle birlikte yaşayacakları kamusal alanları, ilişki ortamını, güvenli ve özgür sokakları oluşturmaktır.

Bu nedenle, medyayı ve sosyal medyada konuyla ilgili paylaşım yapan şahısları bu şiddet dilini, linç potansiyelini güçlendirecek söylemleri terk etmelerini rica ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Myzoo Studio kedi yatağı tasarım

Kediniz için Uzay Mekiği Formunda Alternatif Bir Seyir Yatağı

İpe asılı yavru kediyi temizlik işçileri kurtardı ö

İpe Asılı Yavru Kediyi Temizlik İşçileri Kurtardı