in

Köpek Poppy, sosyal medya sayesinde Zonguldak’tan Londra’ya gitti

Barınakta kalan köpek Poppy, ayağı kırıldığı için özel klinikte tedavi gördü. Barınakta gönüllü çalışan ve tedaviyi üstlenen Doğan Yıldız, Poppy’nin barınaklara geri dönmesini istemedi. Yıldız, sosyal medyada Poppy için evlat edindirme ilanı paylaştı. Köpek Poppy, sosyal medya sayesinde Zonguldak’tan Londra’ya gitti

Zonguldak Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde 2021’in ağustos ayında ayağı kırılan köpek Poppy, Çatalağzı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülmüştü.

Poppy, daha sonra özel bir klinikte tedavi edildi. Barınakta gönüllü çalışan tarih öğretmeni Doğan Yıldız, Poppy’i tekrar barınağa getirmek istemediği için sosyal medyada evlat edindirme ilanı paylaştı.

Köpeğin evlat edindirme paylaşımını, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Kirsty Lucas tarafından görülünce köpeğin kaderi değişti.

Geçen yıl aralık ayında Londra’ya gönderilen köpeğin gerekli işlemleri ve taşıma maliyeti yaklaşık 2 bin sterlini buldu.  

Köpek Poppy önceki hali

DHA’nın haberine göre, Doğan Yıldız, aynı zamanda Leishmania hastası da olan Poppy’nin barınakta hayatta kalamayacağını düşündüğünü söyledi. Bu nedenle kalıcı yuva arayışına giren Yıldız, “Ayağı kırıktı, uyuzdu ve insanlardan şiddet gördüğü için bayağı korkuyordu. Zaten güçsüz olduğu için diğer büyük köpekler tarafından şiddet görüyordu.

Köpekleri ayrı ayrı koyacağımız kulübeler, kafesler yok. Orta alanda olduğu için diğer köpekler tarafından ısırılmıştı. Durumuna üzüldük ve özel bir kliniğe aldık. Yuva arayışına girdik. Buradan Londra’ya sahiplendirdik” diye konuştu. 

Barınakta 3 yıldır gönüllü çalışan Yıldız, “Barınaklardan yavru veya yetişkin köpekleri sahiplenerek onlara yaşama şansı tanınabilir. Buradaki hayvanların yaşama şansı olmuyor. Barınaklarda köpeklerin yaşama süresi 1 veya 1,5 yıl. Hastalıklar veya diğer şeylerle beraber enfeksiyon kaparak ne yazık ki ölüyorlar. Onlara yaşama hakkı tanımak istiyorsak, parayla satın almak yerine sahiplenmek daha doğru olur” ifadelerini kullandı.

‘YAŞAMA ŞANSI OLMAYACAK BİR KÖPEĞİ KURTARMAK İSTEDİM

Lucas, Londra’da tatile giden insanların köpekleri için pansiyon hizmeti verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Poppy’i sahiplenmeyi fotoğrafını gördüğümde karar verdim. Barınakta kalan köpeklerin hepsi sahiplenilse müthiş olur. Ne yazık ki çoğu insan maliyetinden dolayı bunu yapamıyor.

Köpek Poppy sonraki hali

Poppy’in, Türkiye’den bana gelmesi neredeyse 2 bin pound tuttu. Leishmania hastası olduğu için de ömrü boyunca ilaçla yaşayacak. O, pahalı bir sokak köpeği. Burada diğer köpeklerin arkadaşlığından memnun.

Güneş varken arabaların altında uyumayı çok seviyor, çok mutlu. Sahiplenilmese yaşama şansı olmayacak bir köpeği kurtarmak istedim.

Biz Birleşik Krallık’ta köpekleri çok seviyoruz. Keşke köpek sahiplenmek bu kadar zor ve pahalı olmasaydı. Birleşik Krallık’ta farkındalık yaratıp daha fazla köpeği barınaktan kurtarmak istiyorum.”

Amerikalı çevre aktivisti bir günlük atığını kıyafet olarak giyiyor

Maymun çiçeği virüsü nedir, nasıl yayılıyor?