in , ,

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dostunuza mama seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Köpek maması seçimi nasıl olmalıdır? Cevaplar bu içerikte.

Köpek maması tercihi kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Köpek maması seçerken nelere dikkat edilmeli ? Bu durum beslediğiniz köpeğin cinsine, yaş aralığına ve yeme alışkanlıklarına göre değişiklik gösterir. Köpeğiniz için mama seçimi yaparken herşeyden önce onun severek yiyeceği bir mama seçmelisiniz. Seçtiğiniz mamanın köpeğinizin ihtiyacı olan besin, vitamin ve mineral değerlerini içermelidir.Bir mamayı tercih etmeden önce içerik değerlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Mamanın içerisindeki değerlerin köpeğinize uygun olup olmadığını önceki mamanızla karşılaştırma yaparak anlayabilirsiniz.Dengeli bir diyetle, köpeğin ırkına, yaşına, fizyolojik durumuna ve aktivitesine göre günlük besin madde ve enerji ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanması sağlık açısından önem taşır.

Mama Değişiminde Karşılaşılacak Sorunlar

Yeni mamanın alışma sürecinde dostunuzu çok iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekir. Değişimi esnasında köpeğinizde bir takım davranışlar görebilirsiniz. Karşınıza çıkabilecek olumsuz davranışların önüne geçebilmek için mama değişimlerinde veterinize danışabilirsiniz veya mama değişim tablosundan yardım alabilirsiniz. Oluşabilecek olumsuz her türlü duruma önceden önlem almalısınız. Tüy dökümü, ishal ve iştahsızlık gibi durumlarda en kısa sürede veterinerinizden destek almalısınız. Mamayı kullanırken mutlaka paketin arkasında kilo-mama miktarı tablosundan destek almalısınız. Aksi taktirde obazite veya zayıflama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Köpekler için Ek Gıdalar Nelerdir?

Köpeğinizin kuru mama beslenmesine ek olarak yaş mama ve ödül mamasıylada besleyebilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki fazla yaş mama tüketimi köpeğinizin  sindirim sistemini olumsuz etkileceği gibi bununla birlikte kuru mama yemesinide olumsuz etkileyebilir.Bu tür bir durumda karşılaşmamak için yaş mama tüketiminde dikkatli davranmak gerekebilir. Köpeğinizi beslerken vitamin macunlarından ve ödül mamalarından da destek alabilirsiniz. Bu tarz kuru mama haricindeki ürünler hem sizin için hemde köpeğiniz için değişiklik olacağı için onu mutlu edecektir.

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Doğru mama seçimi köpeğinizin dışkılamasını olumlu yönde etkileyceğini unutmayın. Sağlıklı bir dışkılama için köpeğinizi doğru mama ve vitaminlerle beslemelisiniz. Özetleyecek olusak doğru mama seçimini köpeğinizin sağlığı açısından en kendi yiyeceklerinize dikkat ettiğiniz kadar dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soğukta Mahsur Kalan Yavru Köpeklere Esnaf Sahip Çıktıç

Soğukta Mahsur Kalan Yavru Köpeklere Esnaf Sahip Çıktı

hqdefault

Yolda Yürüyen Kediye Acımasızca Tekme Atan Vicdansız Adam