in ,

Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpeğinize mama seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? En iyi köpek maması hangisidir?

Birçok canlıda olduğu gibi köpeklerde de beslenme oldukça önemlidir. Fakat köpek sahiplerinin aklında köpek maması nasıl seçilir? En iyi köpek maması hangisidir? Gibi bir takım sorular oluşmaktadır. Özellikle ilk kez köpek sahibi olanlar ya da köpek mamasını değiştirmek isteyenlerin bu sorular karşısında kendilerini zaman zaman çaresiz hissettiği olabilir.

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvanınıza köpek maması seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Bunlar tıpkı kendinize ve ailenize yiyecek seçer gibi özen göstermeniz gereken konulardır.

Köpeğin Yaşına Göre Mama Seçimi

Köpekler de kediler gibi 1 yaşına gelinceye kadar yavru sayılırlar. Bu dönemde gelişimlerini tamamlamaları için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içeren yavru köpek maması tüketmeleri gerekir. Ayrıca yavru köpeklerin mamaların onların ağız ve çene yapısına göre üretilmekte olup, onları yormaz. 1 yaşından sonra ise köpekler yetişkin sayılırlar ve daha yağlı, daha büyük parçalı, onların enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetişkin köpek maması ile beslenmelidirler. 7 yaşından sonra ise yaşlı köpek olarak adlandırılırlar ve bu dönemde yaşlı köpek maması tüketmeleri gerekir. Bu tür mamalarda yaşlılığın yarattığı eklem problemlerini en aza indiren mamalardan tüketmeleri gerekir. Buna ek olarak yaşlanan köpeklerde hareket etme azalır ve yetişkin köpek maması yemeye devam ederlerse obezite görülebilir.

Köpeğin Türüne Göre Mama Seçimi

Köpeğiniz için mama seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da, köpeğinizin ırkıdır. Eğer köpeğinizin ırkını bilmiyorsanız boyutuna göre ded bir çıkarımda bulunabilirsiniz. Köpeklerin ırkına veya boyutuna göre adlandırdığımız bu kriter onların gerekli olan besin değerlerini alabilmesi içindir. Örneğin küçük ırk köpekler ortalama 10 kg olabilirken ihtiyaç duydukları mama miktarı ve mamadaki besin değerleri buna göre farklılık gösterir. Diğer yandan 40 kg ve üzerine çıkabilen büyük ırk köpeklerin ise bu vücut yapılarını koruyabilmeleri için daha fazla enerji verici ve daha yağlı köpek mamalarına ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla yedikleri mama miktarı da farklılık gösterir.

Köpeğin Fiziksel Aktivitesine Göre Mama Seçimi

Bu etken köpeğin metabolizmasına ve hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu besin değerlerine göre değişir. Eğer hareketli bir köpeğiniz varsa yağlı mamalar daha uygunken, hareket etmeyi sevmeyen ve günlük fiziksel aktivitesi az olan köpekler için az yağlı, düşük karbonhidratlı ve protein değeri yüksek, lifli köpek mamaları seçilmelidir. Bu mamalar diyet köpek maması olarak da adlandırılmaktadır.

Eğer köpeğiniz için mama seçimi konusunda hala kararsızsanız, profesyonel bir yardım almak için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

usakta 21 kopek olu bulundu

Uşak’ta Çöplükte 21 Köpek Ölü Bulundu

9 Yavru Köpeğe Öğrenci ve Öğretmenler Sahip Çıktıöç

9 Yavru Köpeğe Öğrenci ve Öğretmenler Sahip Çıktı