in

‘Köpek Kisti’ Nedir? Ne Değildir?

Bazı bilgiler vardır ki, şehir efsanesine dönüşür ve kulaktan kulağa misali bir önyargıya hizmet eder. Bunlardan bir tanesi de hayvanlarla yaşayanların karaciğerlerinde kist oluştuğu söylentisidir. İşin aslı astarı nedir gelin bir bakalım…

İnsanların temizlik ve beslenme alışkanlıkları birçok hastalığa sebep olduğu gibi bu hayvanlarda da birçok hastalığa sebep olabilir. Kendi beslenmemize ve temizliğimize dikkat etmemiz gerektiği gibi yaşamımızı paylaştığımız hayvan dostlarımızın da beslenme-temizlik-sağlıklarına gerekli özeni gösterirsek olası risklere karşı hem dostlarımızı hem de kendimizi korumuş oluruz.

Halk arasında ‘köpek kisti‘ olarak da bilinen kist hidatik hastalığına “Echinococcus granulosus” adı verilen bir tür parazit sebep olmaktadır. Bu parazit; kedi, köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanların bağırsaklarında yaşar. Hayvanların dışkılarıyla doğaya karışan parazit yumurtaları oldukça dayanıklıdır. Yaklaşık bir yıl kadar soğukta canlı kalabilir. Yumurtalar rüzgarla, yağmurla, açıkta kalan sebze ve meyvelerle, kirli içme sularıyla, doğada beslenen inek, sığır, manda, keçi gibi hayvanların etleriyle bir şekilde insana bulaşır. İnsana bulaşan yumurtalar bağırsakları aşarak kan ve lenf yoluyla özellikle karaciğer, akciğer ve diğer organlarda kist oluşturarak yaşamlarını sürdürür.

köpekkisti-ajanimo4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Risk Faktörünü Hayvan Değil İnsan Belirler

Sağlık Bakanlığı verilerine dayanarak ülkemizdeki yıllık yeni olgu sayısının 100.000’de 12 olduğu ileri sürülmektedir. Özellikle kırsal yerleşim alanlarında hastalığın görülme sıklığı daha fazladır. Bunun temel nedeni de kişisel temizlik ve yaşam alışkanlıklarıdır. Bilimsel olarak bu hastalığın direkt hayvandan geçtiği bilgisi yoktur. Halk arasında bu kistin kedi-köpek tüyünden geçtiği gibi yanlış bir bilgi dolaşmaktadır. Aslında bu hastalığa neden olan yukarıda belirtildiği gibi bir parazittir. Bu parazitin insana geçme olasılığını hayvan ile temas kurmaktan ziyade insanların temizlik alışkanlıkları belirler.

 

köpekkisti-ajanimo2

Belirtileri Birçok Hastalık ile Aynı Olabilir

Kist, oluştuğu ilk dönemde boyutu küçük olduğu için uzun yıllar hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak zamanla büyüdükçe, bulunduğu bölgeye ve oluşturduğu baskıya göre bazı şikayetlere yol açar. Vücutta en sık karaciğerde görülen bu kistler akciğerde de ortaya çıkabilir. Nadiren olsa da karın zarında, dalakta, böbreklerde, kemiklerde, göz yuvasında, beyinde ve kalpte de ortaya çıkabilir. En sık; kusma, karın ağrısı, bazen kaşıntı, sarılık, solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı gibi belirtiler kendini ile gösterebilir. Ancak bu belirtilerin nedeninin farklı hastalıklar da olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle şikayetler önemsenmeli ve doktora danışılmalıdır.

köpekkisti-ajanimo3

Peki Bu Hastalıktan Korunmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

– Köpek ve kedi dostlarımıza çiğ et yedirilmemeliyiz.

– Kişisel temizlik kurallarına dikkat etmeli, içme ve kullanma sularının temiz olmasına özen göstermeli, gerekirse kaynatmalı veya arıtmalıyız. Çiğ yenen sebze ve meyveleri bol su ile iyice yıkadıktan sonra tüketilmeliyiz.

– Ölen hayvanları, köpek dostlarımızın ve diğer etçil hayvanların ulaşamayacağı şekilde gömmeliyiz.

– Köpek dostlarımızı yılda dört kez iç parazitlere karşı ilaçlamalıyız.

– Köpek dostlarımızı gezdirirken etrafa dışkılamaları halinde dışkıları poşetleyip ağzını sıkıca bağlandıktan sonra çöpe atmalıyız.

– Parazit mücadelesi yapılmadan serbest dolaşan köpeklerin okşanması ve sevilmesi sırasında parazit yumurtaları ellere geçebilir. Bu şekilde kirlenen ellerin yıkanmadan ağza götürülmesi ile parazitin yumurtası alınır. Bu nedenle, özellikle çocukların köpek veya kedilerle temasından sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jeannie Thirkill ajanimo2

Marmaris’ten İngiltere’ye…

bebekgoril ajanimo1

Hoşgeldin Bebek!