in

Köpeğiyle Geçirdiği 8 Yılı Tuvale Taşıdı

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’ndeki 15 Eylül Ortaokulu Görsel Sanatlar öğretmeni, ressam Mustafa Sevinç, ‘Köpek Halleri’ ismini verdiği sergi açtı.

Ressam Mustafa Sevinç, Ayvalık‘ta açtığı ilk kişisel sergisinde, geçen yıl kaybettiği köpeği ‘Tyson’ ile geçirdiği 8 yılın izdüşümü niteliğinde olduğunu belirtiği tablolarını sergiledi. İlk günden büyük ilgi gören sergide Sevinç, 165×190 ebatlarında 5’i renkli 9 eserine, 25×30 ebatlarında ise, 34 siyah-beyaz tablosunu beğeniye sundu.

Köpek Halleri‘ adını verdiği çalışmasının sayısı 80’e yaklaşan bir seriye dönüştüğünü belirten Ressam Sevinç, 22 Ekim’e kadar açık kalacak sergideki eserleri hakkında DHA’ya bilgi verdi:
“Çıkış noktası Boxer cinsi köpeğim Tyson idi. Uzun yıllar beraber olduğum köpeğimden yola çıkarak attığım fırça darbeleri tuvalimde hayat buldu. Bizim onunla her gün yürüyüşlerimiz vardı. Bu yürüyüşler sırasında insanların hayvanlara bakış açısı beni ilgilendirmeye başladı. Yanımda bir hayvanla gezdiğimde insanların bana olan bakışları öne çıktı. Bu serginin oluşumu figür olarak ‘Taysın’ ama siyah kalemle başlar Orhan Peker ile kendine gelir. Öyle bir süreç üzerine bu noktaya geldik. İnsanın şöyle bir tarafı var. Alanı sadece kendine ait olarak düşünür. Halbuki biz bir taraftan onların yaşam alanını işgal ediyoruz. Bu konuda insanların duyarlılık hissetmelerini istiyorum. Yürüme sevgisini köpeğimden kazandım. Başta ona olan saygım ve ihtiyacıydı yürüyüş. Şu an onsuz yürüyorum. Bu yürüyüşlerde onun hareketlerini olabildiğince gözlemledim ve fotoğrafladım. Serinin devamı gelecek.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öldürdüğü Güvercin Sonu Olduöç

Öldürdüğü Güvercin Sonu Oldu

Dünya Küçük Akbaba Uzmanları Beypazarı’nda Toplandıöç

Dünya Küçük Akbaba Uzmanları Beypazarı’nda Toplandı