in

Köpek Gribi Hakkında Her Şey

Köpekler de grip olabiliyor ve bazen bu hastalık köpek dostlarımızın hayatına mal oluyor.

Grip denilince çoğumuzun aklına soğuk algınlığı geliyor ancak grip ve soğuk algınlığı farklı şeyler. Soğuk algınlığı da grip de viral enfeksiyonlar yani virüsler nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar ancak grip soğuk algınlığından çok daha ciddi bir hastalık. Soğuk algınlığının ölüme neden olma riski yok denecek kadar azken söz konusu grip olduğunda işler değişiyor ve her yıl dünyada grip nedeniyle birçok insan ne yazık ki hayatını kaybediyor. Aynı durum hayvanlar için de geçerli, hayvanlar da virüsler nedeniyle grip oluyor ve birçok hayvan grip nedeniyle yaşamını yitiriyor. Kedi gribi hakkında hemen herkes bir şeyler duymuştur ancak köpeklerde grip konusu pek bilinmiyor. Aslında buna pek de şaşırmamak gerekli zira köpeklerin de grip olabildiği nispeten yeni öğrenilmiş bir bilgi.

banner influenza dog

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpek gribi 2004 yılında tanımlandı

Köpek gribine H3N8 ve H7N7 gibi influenzavirus A virüsleri neden oluyor ve canine influenza virüs olarak adlandırılıyor. H3N8 köpek gribinin ilk suşu (bir virüsün alt türlerine verilen isim) 2004 yılında Amerika Florida’da tanımlandı ve bu tarihten sonra Amerika’nın birçok eyaletinde görüldü. İşte bu sebeple yazımızın başında köpek gribi ile ilgili nispeten yeni ifadesini kullandık. 2000’li yıllarda bu virüs Asya’da salgınlara neden oldu, 2015 yılındaysa H3N2 virüsü Chicago’da köpek gribi salgınına yol açtı. Yani bu virüs dünyanın hemen her yerinde ortaya çıkıp salgınlara sebep olabiliyor.

Canine Influenza

Köpek gribi nasıl bulaşıyor?

Köpek gribi çok bulaşıcı ve bu da virüsü tehlikeli kılan unsurlardan biri. Virüs direkt temas, enfekte hayvanın temas ettiği köpek kulübesi, mama ve su kapları gibi eşyalara temas, hapşırma, havlama ya da öksürme yoluyla dağılan burun sıvıları hastalığın kolayca yayılmasına neden oluyor.  Köpek gribi etkeni olan H3N2 virüsü köpeklerden kedilere de bulaşabiliyor. Bu virüsün köpeklerden insanlara bulaştığına ilişkinse herhangi bir bulgu yok.

Köpek gribi belirtileri

Her iki köpek gribi suşlarının sebep olduğu köpek gribi vakalarında belirtiler genellikle insan gribine benzer. Köpek gribi çoğunlukla hafif seyreder ve bu hastalık sebebiyle ölüm oranı %10’dan azdır. Elbette bu oran da köpek dostlarını çok seven bizler için korkutucu. Hastalığın hafif seyrettiği durumlarda 10-30 gün süren öksürük ve yeşilimsi burun akıntısı görülür. Ağır seyrettiği vakalardaysa yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık görülebilir hatta köpek zatürree olabilir. Köpeklerin zatürree olmasının sebebi influenza virüsü değil ikincil bakteriyel enfeksiyonlardır. Grip olan ve zatürre gelişen köpeklerin ölüm oranı ne yazık ki %50 seviyesindedir. Elbette veteriner hekim tarafından uygulanacak doğru tedavi ile köpeklerin ölmesini engellemek mümkün, burada şunu da eklemeden geçmeyelim tüm hastalıklarda olduğu gibi köpek gribinde de tedaviye ne kadar erken başlanırsa köpeğin iyileşmesi o kadar kolay olur. Yukarıda saydığımız belirtiler mutlaka köpek gribine işaret etmeyebilir ve köpek dostunuzda bu belirtileri gördüğünüzde en kısa sürede veteriner hekime başvurmanız hem belirtilerin neden kaynaklandığının belirlenmesi hem de köpek dostunuzun tedavi olması için çok önemlidir.

köpek gribi

Ülkemizde bu hastalığa karşı aşı bulunmuyor

Amerika’da köpek gribi aşısı bulunuyor ancak bu ülkemiz için geçerli değil, Türkiye’de köpekler için H3N8’e karşı bir aşı yok. Dolayısıyla köpeğinizde grip belirtileri gördüğünüzde yapmanız gereken onu diğer köpeklerden izole etmek. Sizin birden fazla köpeğiniz olmasa dahi dışarıdaki köpeklere hastalık bulaştırma riski nedeniyle en makul olan yöntem bu. Ayrıca köpek dostunuzun kulübesini, mama ve su kaplarını dezenfekte etmeniz de gerekir. Köpeğinizi çok fazla köpeğin olduğu ortamlara sokmaktan kaçınmanız da yine köpek gribine karşı alabileceğiniz önlemlerden biridir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köylüler Tarafından Yaralı Halde Bulunan Kurt Tedavi Altına Alındı öç

Köylüler Tarafından Yaralı Halde Bulunan Kurt Tedavi Altına Alındı

Büyükada’da Atlar için Ölüm Çukurları Mı Kazılıyoröç

Büyükada’da Atlar için Ölüm Çukurları Mı Kazılıyor?