in

Köpek Eğitmeni Mustafa Kobaş ile Özel Röportaj: Sokakta Yaşayan Köpekleri Rehabilite Ederek Hayatlarına Dokunabiliriz

Köpeğine eğitim vermek isteyen kişilerin başvurduğu ilk yollardan biri köpek eğitmeninden yardım almaktır. Evimizdeki can dostlarımızı köpek eğitmeni sayesinde eğitebilirken, sokaktaki patili dostlarımızı da artık rehabilite edip hayatlarına dokunmak mümkün.

Karşıyaka Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve sokakta yaşayan köpeklere eğitim aldırdı. Söz konusu köpekler uzun yıllardır Bostanlı’da yaşıyorlardı ve en büyük hobileri araçlara havlamak ve peşlerinden koşturmaktı. İzmirlilerin şikayet amaçlı değil ancak köpeklerin zarar görmemesi için yaptığı başvuru sonucu Karşıyaka Belediyesi, sokakta yaşayan köpekleri eğitmek üzere, köpek eğitmen, Mustafa Kobaş ile çalışmaya başladı. Peki sokaktaki evsiz bir köpeği eğitmek mümkün mü? Bir insanla birlikte yaşayan bir köpeği, birlikte yaşamayı kolaylaştıracak şekilde eğitmek mümkünken, sokakta yaşayan ve birden fazla insanla temasta olan bir köpek nasıl eğitilebilir? Bir sokak köpeği eğitilir mi yoksa rehabilite mi edilir? Sokakta yaşayan bir köpeğin eğitilmesi ya da rehabilite edilmesi, insanla birlikte uyum içinde yaşaması için yeterli mi, yoksa insanın da bir köpekle birlikte yaşama konusunda eğitilmesi gerekir mi? Tüm bu sorular ve daha fazlasını 16 yıldır köpek eğitmenliği yapan Mustafa Kobaş ile konuştuk.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokakta Yaşayan Eğitim Vermek Mümkün mü?

Mustafa Kobaş, köpeğin ırkı fark etmeksizin bütün köpeklerin eğitilebilir olduğunu söylerken, yaşam alanının, yaşam konforunun ve köpekler arasında bulunan hiyerarşik düzenin bu eğitimleri etkilediğini ekliyor. Eğitimi ile rehabilitasyonun çok farklı şeyler olduğunu söyleyen Kobaş, köpeklerin sergiledikleri davranışların nedeninin bulunmasını ve buna bağlı olarak sorunu ortadan kaldırmanın önemli olduğunu vurguluyor.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu

Sokakta Yaşayan Köpeklere Uygulanan Eğitim Metodu?

Pozitif bir eğitim metodu benimsediği vurgulayan Kobaş, doğruyu ödüllendirdiğini yanlışa ise kayıtsız kaldığını söylüyor. Sokakta yaşayan köpeklere uygulanan rehabilite de ödülün önemli olduğunu ekleyen Kobaş, duyarsızlaştırma eğitiminin çok önemli olduğunu vurguluyor. Örneğin siyah bir arabaya havlayan köpeği o arabaya karşı duyarsızlaştırmaya dayalı bir eğitimin sonunda ödüle teşvik edecek bir çalışma yapılıyor. Rehabilitasyon sürecinin 2-3 ay sürerken ve bu sürede davranışın bitimi değil, sönmesi bekleniyor. Bu sönmenin ise zaman içerisinde ilerleyerek davranış bitimine neden olduğu biliniyor.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu 2

Sokakta Yaşayan Köpeklere Verilen Eğitimde Mekanının Önemi

Sokakta yaşayan köpeğe, kendi yaşadığı bölgede eğitim verilmelidir. Çünkü köpek, yabancı bir yere götürüldüğünde örneğin bir rehabilitasyon merkezine, burada kendi alanında verdiği tepkileri vermeyecektir. Bu yüzden köpeğin doğal hareketlerini görmek ve öğrenmek adına kendi bölgesinde rehabilite edilmesi önemlidir. Köpeklere kendi alanlarında eğitim vermenin en önemli nedenleri sıralayan Kobaş, ”İlk olarak köpek kendi alanında kendini güvende hisseder, iki sergilediği davranışı kendi alanında gerçekleştiriyor çünkü kendi alanını benimsiyor, üç rehabilitasyon merkezinde aynı koşullar sağlanamaz işte bu sebeplerden dolayı da kendi alanında kendi sürüsüyle birlikte gözlemlenip rehabilite edilmelidir” diyor.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu 3

Sokakta Yaşayan Köpeklerle Nasıl Tanışmalıyız?

Kobaş, ”Bir köpekle tanışırken asla gözlerine bakılmamalı, köpeğin üzerine düz şekilde yürünmemeli karşıdan köpeği gözlemlenmeli ve eğer köpek tanışmak isterse zaten gelecektir. Genel olarak sokakta yaşayan köpeklerde ve sahipli köpeklerde tanışma bölümü köpeğe bırakılmalı. Elinizin tersini köpeğe koklatmalı ve köpeğe elinizi üstten götürmemelisiniz. Avcunuzun içiyle boyun altını sevmelisiniz. Üzerine eğilmemelisiniz, eğer gergin ise yaklaşmamalısınız ve yarım ay çizerek yanından uzaklaşmalısınız.’‘ dedi. Köpekten korkan kişiler içinde tavsiyelerde bulunan Kobaş, ” Eğer sokakta gördüğünüz bir köpekten korkuyorsanız yanından yavaş adımlarla ve yarım ay çizerek geçmeli ve sizi kovalasa bile sakin kalmalısınız. Köpeğin gözüne de bakmamalısınız. dedi.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu 2

Köpeklerin Tavırları İnsan Kaynaklı mı?

Kobaş, genel olarak insanların davranışları köpeklerin davranışlarını yönlendirir ama genetik kod inkar edilemez derken köpeğin soyunda soya çekme olabileceğini söylüyor. Korkaklığın ise bazı köpeklerde doğuştan geldiğini bazıların da ise insanlardan kaynaklı olabileceğini söylerken kardeşler arasındaki çekişmelerinde korkaklık ve agresyon tavırlarının nedeni olabileceğini belirtiyor. Yüzde yetmiş insan kaynaklı yüzde otuz genetik kodun köpekleri etkilediğini vurguluyor.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu 4

Sokakta Yaşayan Bir Köpeği Sahiplenmek

Yaş skalası sokakta yaşayan köpeklerde oldukça önemlidir diyen Kobaş, yavru köpeklerin adaptasyonun daha kolay olduğunu söylüyor. Eğer yaşını doldurmuş bir köpek sahipleniliyorsa bunda dikkat edilecek bazı unsurlar olduğunu da ekliyor. Örneğin çevresel faktörlere bağlı olarak köpeğin çocuklara agresyonu var mı, köpeğin tolere seviyesi nasıl, hayatını dışarıda geçirdiği için mama ve obje koruma güdüsü olacaktır, Kobaş bunlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Kobaş, ”Özgür ruhlu bir köpeği sahiplenerek aslında özgürlüğünü elinden alıyorsunuz. Tasma kullanmaya alışması gerekiyor, uzun süre evde kalmaya alışması gerek… hayatlarına yeni giren bu şeyler korku ve agresyona neden olabilir. Uzun süreli, en az 3 saat, yürüyüş, koşma, enerji atması sağlanmalı. Diğer köpeklerle iletişimi iyi kurulmalı. Sahipli köpeklerle alışma süreci olacaktır. Yabancı köpeklere koruma içgüdüsü gösterebilir. Tamamen eve almak değil ama koruyucu ailelikte bir yaklaşımdır eğer 3 saatten az bir vakit ayıracaksınız sokakta yaşayan bir köpeği sahiplenmeyin bırakın sokakta yaşasın soğuk havalarda evinize alabilirsiniz ama mücadeleci bir hayvanı saatlerce evde bırakmamak gerekir. Mental aktivite gerek. Gözetiminiz altında tutun ama bırakın hayatını yaşasın. ” dedi.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu 5

Mustafa Kobaş Kimdir?

16 yıldır köpek eğitmenliği yapan Kobaş’ın asıl mesleği gemicilik. Çocukluktan beri köpekleri çok sevdiğini Kobaş, gemicilik yapmak için kurs aldığını ve hatta İstanbul’da iş bulduğunu söylüyor. Gemiye gitmesine 15 gün kala bir köpek eğitimi kursu bulan Kobaş’ın hayatı o akşamdan sonra değişiyor. Köpek eğitmeni olmaya karar veren Kobaş, yaptığı telefon görüşmeleri sonrası o gece İstanbul’a gidiyor ve gemicilik işinden tamamen vazgeçerek hayatını değiştirecek bir adım atıyor. Köpek eğitmeni olmak isteyenlere tavsiyeler de veren Kobaş, mesleği seven insanların bu işi yapması gerektiğini söylüyor. Eğitim almamış kişilerin köpek eğitmeni olarak kendilerine lanse ettiklerini söyleyen Kobaş her iş gibi köpek eğitmenliğinin de bir eğitime tabii olduğunu vurguluyor. Çok sabır isteyen bir meslek olduğunu belirten Kobaş, sevgiyle sabrın birleşimi ile bir yol kat edildiğini söylüyor. Köpekleri seven ve sabrı olan kişilere uygun olan bir meslek olduğunu da ekliyor.

Kopek Egitmeni Mustafa Kobas ile Ozel Roportaj Sokak Kopeklerine Egitim Vermek Mumkun mu 4

”Caydırıcı Cezalar Şart”

Karşıyaka Belediyesi ile sokakta yaşayan köpekleri rehabilite edecek olan Kobaş, diğer belediyelere de bunun örnek olmasını umuyor. Tamamen Türkiye’de değil ama belli başlı bölgelerde böyle projelerin yayılacağını düşünen Kobaş, hayvana şiddetin en büyük acımız olduğunu da ekliyor. Kanunlarda caydırıcılık içeren cezalar olmasını gerektiğini vurgulayan Kobaş, çocukluktan itibaren bilinçli bireylerin yetiştirilmesi gerektiğini de söyleyerek hayvan sevgisinin ve saygısının empoze edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

https://ajanimo.com/karsiyaka-belediyesi-sikayet-edilen-kopekleri-yoketmek-yerine-egitmeyi-secti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Olmek Uzere Olan Kopegi Sahiplenip Kendi Hayatinin Bas Kahramani Yapti....

Ölmek Üzere Olan Köpeği Sahiplenip Kendi Hayatının Baş Kahramanı Yaptı

Agackakanin yuva yapmasi kameralara yansidi

Ağaçkakanın Yuva Yapması Kameralara Yansıdı