in

Köpek Dostunuzu Tıraş Ettirmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün

Özellikle yaz aylarında birçok kişi sıcaklardan korumak başta olmak üzere çeşitli nedenlerle köpeklerini tıraş ettiriyor ancak köpekleri tıraş ettirmek aslında hiç de doğru bir davranış değil.

Yazın gelmesi ile birlikte etraf tıraş edilmiş köpekler ile doluyor, bunun en önemli sebebi birçok köpek sahibinin tüylerinin köpek dostlarının terlemesine neden olduğu inancı. Ayrıca özellikle mevsim geçişlerinde başlayan ve yaz süresince devam eden tüy dökme de nedense insanları rahatsız ediyor ve bu sorunun çözümünü de köpekleri tıraş ettirmekte buluyorlar. Oysaki köpek dostlarımızın tüyleri nedeni ile terledikleri emin olun ki çok büyük bir yanılgı!

Köpeklerin kürkü doğa tarafından özenle tasarlanmıştır

Köpek dostlarımızın kürkü doğa tarafından yaz ve kış aylarında vücut ısılarını belirli bir düzeyde tutacak şekilde özenle tasarlanmıştır. Dolayısıyla bir köpeği tıraş etmek sahip olduğu bu dahili sıcaklık düzenine müdahale etmek anlamına gelir.

Great Dane Bull Mastiff Shaved 051

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tıraş edilen köpeklerin ciltleri güneş ışınlarına karşı korumasız kalır

Köpeklerin tüyleri yalnızca vücut ısılarının belirli bir düzeyde kalmasını sağlamaz aynı zamanda ciltlerini güneş ışınlarından da korur. Tüyleri tıraş edilen bir köpek güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalır ki bu öncelikle güneş yanığı oluşmasına zemin hazırlar. Tıraş edilen köpeklerde güneş yanığı görülme riski çok yüksektir.

shaved dog

Tüyler köpekleri yaralanmalardan korur

Tüyler köpeklerin cildini sadece güneşin zararlı ışınlarından korumaz, bunun yanı sıra tüyler köpekleri yaralanmalardan da korur. Tüyleri tıraş edilen bir köpeğin cildi tüm dış etkenlere, örneğin köpek ısırıklarına, çalı çiziklerine, kedi tırmalamalarına karşı tamamen korunmasız kalır.

shaving your dog for summer 1

Tıraş edilen birçok köpek depresyona girer

Tıraşın köpekler üzerindeki olumsuz etkileri yalnızca fiziksel değildir, tıraş edilen birçok köpek kendini kötü hisseder, saklanır, sosyalleşmekten çekinir hatta depresyona girer.

full service hair cut dog grooming

Köpekleri düzenli taramak tıraş ettirmekten çok daha sağlıklıdır

Köpeğinizin tüy dökmesinden rahatsız oluyorsanız ve tüylerine bakım yapmak istiyorsanız bunun yolu tıraş ettirmek değil düzenli taramaktır. Düzenli tarama hem dökülen tüyleri toplamanızı sağlar hem de köpeğinizin daha sağlıklı tüylere sahip olmasına yardım eder.

woman brushing golden vjs3r9

Eğer veteriner hekim tıbbi bir zorunluluk görüyorsa köpeğin tıraş edilmesini uygun bulabilir

Tabi ki tüm bu anlattıklarımız sağlıklı köpekler için geçerlidir. Bazen farklı tıbbi gerekçeler veteriner hekimlerin köpeğin tıraş edilmesini uygun bulmasına neden olabilir ve eğer veteriner hekim köpek dostunuzun herhangi bir gerekçe ile tıraş edilmesinin gerektiğini belirtiyorsa ona güvenmeniz kesinlikle en doğrusudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Baskın Yapılan Gemide İçinde Nesli Tükenmekte Olanlarında Bulunduğu Binlerce Köpek Balığı Cesedi Bulunduöç

Baskın Yapılan Gemide İçinde Nesli Tükenmekte Olanlarında Bulunduğu Binlerce Köpek Balığı Cesedi Bulundu

Bebek Yunus İnsanların Fotoğraf Çekme Merakı Yüzünden Hayatını Kaybettiöç

Bebek Yunus, İnsanların Fotoğraf Çekme Merakı Yüzünden Hayatını Kaybetti