in

Köpek Dostunuz Sürekli Öksürüyorsa Dikkat

Köpeklerde sürekli öksürük çoğu zaman son derece ciddi hastalıkların habercisidir, tedavi ile sonuç alınamayan inatçı öksürük durumunda bu sorunun altında yatan nedenin detaylı şekilde araştırılıp bulunması köpeğin hayatını kurtarabilir.

Öksürük genel olarak hafife alınan bir sorundur, öyle ya hepimiz zaman zaman öksürürüz ve geçer, bu köpek dostlarımız için de bu şekilde düşünülür. Ancak bu düşünce her zaman doğru olmayabiliyor. Köpeklerde öksürük özellikle de sürekli öksürük son derece ciddi sorunların habercisi olabiliyor. Köpeğim sürekli öksürüyor diyorsanız yazımızı okuyunca hemen tasmasını takıp hızla veteriner hekime götüreceğinizden eminiz. İşte köpeklerde sürekli ya da diğer değişle inatçı öksürüğün altında yatabilecek sebepler.

Kalp hastalıkları

Kalp aynı bizler gibi köpeklerin de en hayati organıdır ve köpeklerde birçok farklı kalp hastalığı görülebilir. Kalp yetmezliği, kalp kapakçığı sorunları gibi birçok kalp hastalığının en dikkat çeken semptomlarından biri sürekli öksürüktür. Bu arada kilolu köpeklerin kalp hastalıkları konusunda diğerlerine kıyasla daha büyük risk altında olduklarını da ekleyelim ve köpek dostunuza kilo aldırmamaya özen göstermenizi de rica edelim.

dog cough hero

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Nefes borusu sorunları

Köpeklerde inatçı öksürüğün bir sebebi de trakea yani nefes borusu sorunları olabilir. Özellikle küçük köpek ırkları nefes borusunu çevreleyen kıkırdak halkalarının zayıflaması riski altındadır. Bu sorun ile karşılaşan köpeklerde ciddi öksürük ortaya çıkabilir ve sorunun şiddetli seyrettiği vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

animal 402273 640

Gırtlak felci

Köpeklerde çeşitli sebeplere bağlı olarak gırtlak felci gelişebilir ve köpeklerde gırtlak felci hırıltılı solunum, nefes darlığının yanı sıra inatçı öksürüğe de neden olabilir.

Dog coughing and sneezing

Kanser

Köpeklerde sürekli öksürük birçok kanserin erken belirtilerinden biridir. Akciğer, solunum yollarının diğer bölümleri, kalp ve kalbin çevre dokularındaki tümörler öksürüğe neden olabilir. Kanserde erken teşhisin ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ve köpek dostunuzun öksürüğünün altında yatan neden kanser olabilir, dolayısıyla öksürüğün kansere de işaret edebildiğini göz önünde bulundurup zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız olası bir kanserin erken teşhis edilmesini sağlayarak köpek dostunuzun hayattan kopmasını önleyebilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaportadan Nesli Tükenmekte Olan Kuş Çıktıöç

Kaportadan Nesli Tükenmekte Olan Kuş Çıktı

bienal xiao yu esek boncuk 1

Bienal’de Sömürü Tartışması: İnsan Hayvan İçin İyi Bir Komşu Mu?