in

Köpek Dostlarımız Göğüs Kanserini Teşhis için Eğitiliyor

Uluslararası Köpek Eğitim Merkezi, ‘Kdog’ projesiyle iki köpeğe burunlarıyla göğüs kanserini teşhis etmeyi öğretiyor. Uzmanlara göre köpeklerin koku yeteneği çok gelişmiş olduğu için proje başarılı sonuçlara ulaşabilir.

meme-kanseri-teshıs-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fransa‘daki Curie Enstitüsü‘nün finanse ettiği ve Uluslararası Köpek Eğitim Merkezi’nin (ITDC) işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Kdog’ isimli bir projede iki köpeğe koku alma duyularıyla göğüs kanserini teşhis etmeleri öğretiliyor. ITDC’den, Jacky Experton isimli bir uzman bir köpeğin neredeyse sonsuz miktarda kokuyu algılayabileceğini ve bu nedenle köpeklerin kanser teşhisinde de önemli görevler alabileceğini söylüyor. Daha önce köpeklerin idrar örneklerinden prostat kanserini teşhis edebilmesi projenin başlangıç fikrini oluşturmuş.

9 Ay Süren Eğitim

İkisi de Malinois cinsi çoban köpeği olan Thor ve Nykios isimli köpekler iki tip koku örneğiyle eğitiliyor. İlk örnekteki kumaşta kanser hastalarının terleri ve diğerinde sağlıklı insanların terleri bulunuyor. Projeyle köpeklere bu iki örnek koklatılarak farkı algılamaları hedefleniyor.

cancerdog

Gerçekleştirilen her bir eğitim video kaydına alınıyor. Experton da bu videoları Curie Enstitüsü’ne iletiyor ve köpeklerin kokuya tepkileri inceleniyor. Ardından köpeklerin her iki koku örneğine nasıl tepkiler gösterdiği belirleniyor. İkinci aşamada ise köpeklerin terde ve tümörde bulunan göğüs kanserine ait aynı uçucu bileşenleri tespit edip edemediği doğrulanıyor. Bu aşamanın ardından enstitü, Experton’a bir dizi kumaş numunesi gönderiyor, ancak bu örneklerin hangisinde hasta insanlara ait ter örneği olup olmadığını açıklamıyor. Experton, köpekler üzerinde tekrar aynı deneyleri yapıyor ve deneylere dair çekilen video kayıtlarını enstitüye gönderiyor. Bu sayede eğitimin başarı oranı ortaya çıkmış oluyor. 100 bin euro destek alan projenin ön çalışmalarının, köpeklerin katettiği gelişmeye göre 6 ila 9 ay sürmesi bekleniyor.

Kdog projesinin başkanı biyolog Aurelie Thuleau “Varsayımımız doğruysa çalışmanın faydası çok büyük olacak” sözleriyle projenin umut vaat ettiğini dile getiriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hediye 11

Babalar Günü’ne Özel Hayvan Figürlü Aksesuarlar

balik5

Genç Balıklar Plastik Bağımlısı Oldu