in

Köpek Balıkları ve İnsanlar Aynı Obezite Genine Sahip

Bilim insanlarının köpek balıklarıyla ilgili yaptıkları çalışma, bazı ortak genlerin yüzlerce yıl önce ortak atadan alındığını gösteriyor.

Bilim insanlarının köpek balığı genomunu sıralaması, insanlar ile köpekbalıklarının üreme, uyku ve obezite genlerinin aynı olduğunu ortaya çıkardı.

Köpekbalıkları ve insanlar aynı obezite genine sahipöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sputnik’in haberine göre Japonya‘daki RIKEN Biyosistem Dinamikleri Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, diğer Japon enstitüleri ve akvaryumları ile işbirliği yaparak, ilk kez iki köpek balığının, catshark ve bambu köpek balığı türlerinin, tüm genomlarını çözdü. Genomların analiz edilmesi ve diğer omurgalı türlerle karşılaştırılması insanlarla genetik benzerliklere dair yeni veriler sunuyor.

Köpek balıkları ve insanların farklı şekilde evrimleşse de aynı genetik elementlere sahip olması, bu elementlerin yaklaşık 450 milyon yıl önce uzun bir süre önce yaşamış ortak bir atadan alındığını gösteriyor. Dolayısıyla bu genlerin köpek balıkları ile kemikli balıkların ayrılmasından önceki son ortak atada var olduğu düşünülüyor. Kemik değil kıkırdak yapısına sahip köpek balıkları bu şekilde evrimleşirken, kemikli balık türü ise dinozorlardan kertenkele ve insana, bildiğimiz omurgalı canlı türlerine doğru evrimleşti.

Köpek balıkları ve insanların son ortak atalarının neye benzediği tam olarak bilinmiyor. Nature dergisinde 2012 yılında yayımlanan bir makale ve Chicago Üniversitesi ekibinin eriştiği bulgular, köpekbalıkları ile kemikli balıkların atasının ‘Acanthodes bronni’ olduğuna ve bu türün daha çok köpekbalıklarına benzediğini gösteriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

merve oflaz 2kopegim15kedimvar

Merve Oflaz: Sokaktan Sahiplendiğim 2 Köpeğim, 15 Kedim Var

sokakhayvanlarınakisdestegi

İzmirli Gitaristten Sokak Hayvanlarına Kış Desteği