in ,

Köpeğinizle Mutlu ve Güvende Seyahat Etmenin Yolları

oeruıj8uewjo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

On gün sonra uzunca bir tatil daha sizleri bekliyor.

‘Sizleri’ diyorum bilerek…

Çünkü nefret ediyorum bu emrivaki tatillerden. Yerimden bile kıpırdamam bu günlerde ben. Hele ki içinde ölüm ve kan varsa; bu tatilden daral geliyor içime vesselam…

Neyse, aslında büyük tartışma konuları bunlar… Fazla derine inmeden; bu 9 günlük tatilde köpekleri yanlarında seyahate çıkmayı düşünenlere bir kaç ufak hatırlatma yapmak istiyorum.

Marmara Bölgesi’nde bir hafta-on gündür çarpıcı sıcaklar artık etkisini yitirmiş olsa da, hava tahmin raporlarına bakıyorum; Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde termometreler hala 35’in üzerini zorluyor…

Köpekleri ile otomobil yolculuğuna çıkacak olanlar… Aman unutmayın; güneş altındaki bir araçta 15 dakika kapalı bırakılan bir köpek sıcak çarpması sonucu yaşamını yitirebilir. Bir sandviç almak için ya da tuvalet molasında bile onu araçta bırakmayın.

Evcil hayvanlarla mutlu ve sağlıklı seyahat etmenin yolu onları serin tutmaktan geçiyor. Siz aracın içinde rahat olsanız bile köpeğiniz ısınmış ve susuz olabilir. Ona sık sık su vermeyi ihmal etmeyin. Aracın içinde mutlaka temiz hava dolaşmasını temin edin.

Yolculuk esnasında nasıl çocuklarımızın camdan dışarı kafalarını çıkarmalarına izin vermiyorsak; köpeğimizin de başını camdan dışarı çıkarması tehlikelidir.

Ayrıca ani fren veya olası bir kazaya karşı kendinizi koruduğunuz gibi, köpeğinizin de güvende tutulması gerekmektedir. Köpeğinizi sürücü koltuğundan uzak tutacak, koruyucu bariyerlere sahip koltuklarda  bulundurmanız, yolculuk boyunca otomobilin içindeki herkesin güvende olmasını sağlayacaktır.

Yolculuk sırasında köpeğiniz her zamankinden daha fazla havlayabilir. Eğer karnı toksa, susuz değilse ve sıkışmamışsa; bırakın havlasın. Havlamasını görmezden gelmek en doğrusu… Bir süre sonra kendiliğinden susacaktır. Aksine onu susturmak için uğraşmak, havlamasını bastırmak için bağırmak boşunadır. Sürücünün dikkatini dağıtmaktan başka bir işe yaramaz. Bu gibi durumlarda sevdiği bir kaç oyuncağın yanınızda bulunması çözüm olabilir.

İngiltere merkezli yol güvenliği ve arıza kurtarma kuruluşu olan GEM Motoring Assist; köpeklerle yapılacak otomobil yolculuklarında herkesin güvende ve konforlu kalmasını sağlamak için şu önerilerde bulunuyor: 

Yanınıza bol su ve her zaman yediği yiyeceklerinden alın.

Köpeğinizin uzun yolculuklarda nasıl tepkiler verdiğini önceden gözlemleyin.

Köpekler insanlar kadar çabuk serinleyemez. Bu yüzden sizin  için iyi olan bir ısı, onun için fazla sıcak olabilir. Onu serin ortamda tutun.

Köpeğiniz otomobil yolcuklarından nefret ederse, onu öncelikle kısa geziler ile alıştırmanız gerekir. Uzun yolculuklara alışkanlık kazandıktan sonra birlikte seyahata çıkın.

Aracınızı her zaman gölgeye park edin.

Unutmayın; kısa bir süre için bile olsa sıcak bir otomobil köpeğinizin hastalanmasına yol açabilir.

Özetle söyleyeceklerim şimdilik bu kadar; herkese sağlıklı ve mutlu tatiller dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adalar fayton

Seyahat Acentalarından Fayton Turu İptali

oltamartı1

Balık Avlarken Oltasına Kuş Takıldı