in

Köpeğinizin Çişi Ağır mı Kokuyor?

Sağlıklı köpeklerin idrarı aşırı derecede rahatsız edici bir kokuya sahip olmaz, dolayısıyla eğer köpek dostunuzun çişi dikkat çekici şekilde kötü kokuyorsa veterinere götürmeniz gerekir.

Köpekler ile yaşamak büyük bir mutluluk ve keyif ancak aynı zamanda özveri gerektiren bir iş. Köpekler de bizler gibi çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyorlar ve bu sorunlarını konuşarak anlatamıyorlar. Bu nedenle bizlerin köpek dostlarımızı olabildiğince yakından takip etmemiz gerekiyor, böylece herhangi bir sağlık sorunu yaşadıklarını zamanında fark edebilir ve tedavi olmalarını sağlayabiliriz.

Köpeklerde ağır kokulu idrar yani çiş birçok farklı hastalığa işaret eden bir belirtidir, dolayısıyla eğer köpek dostunuzun çişi rahatsız edici şekilde ağır kokuyorsa veterinerin yolunu tutmanız kesinlikle en doğrusudur.

İşte köpeklerde kötü kokulu idrara yol açabilecek hastalıklar.

Böbreklerin Piyelonefriti

Köpeklerin böbreğinin pelvis denilen kısmında oluşan bakteriyel bir enfeksiyon olan Piyelonefrit idrarın aşırı kokmasına yol açabilir. Enfeksiyon oluşunda çoğunlukla böbrek taşları ya da kan, idrar akışının bozulmasına neden olan tıkanıklıklar yol açar. Köpek dostunuzun idrarı aşırı kokuyorsa, sık sık idrara çıkıyorsa, idrar sırasında ağrı duyuyorsa bunlar böbrek piyelonefriti sorunu yaşadığını gösterebilir ve köpeğinizi acilen veterinere götürmeniz gerekir.

Köpeğinizin Çişi Ağır mı Kokuyor?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde şeker hastalığı

Şeker hastalığı ya da diğer ismi ile diyabet köpeklerde sık görülen hastalıklardan biri. Özellikle kilolu köpeklerde görülme riski çok daha yüksek olan diyabetin en önemli belirtilerinden biri kokulu idrar. Köpek diyabeti erken teşhis ve tedavi ile kontrol altına alınabiliyor, bu nedenle eğer köpek dostunuzun çişi ağır kokuyorsa, aşırı su içiyor ve sık çiş yapıyorsa olabildiğince çabuk veterinere başvurmanız eğer şeker hastasıysa erken teşhis ve doğru tedavi ile sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesini sağlamanız için tek yoldur.

Köpeğinizin Çişi Ağır mı Kokuyor?

Bunlar köpeklerde ağır çiş kokusunun en sık karşılaşılan nedenleridir. Ancak tabi ki bu hastalıklar dışında bazı sorunlar da köpek dostunuzun idrarının ağır kokmasına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda önemsemeyip köpek dostunuzu veteriner hekime götürmemeniz üzücü sonuçlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lüks Sitelerin Gasp Ettiği Doğada Rüzgara Yer Yoköç

‘Rüzgâr’ Geçirmeyen Mahalleler

maxresdefault 2 758x426

Mırlama Rekortmeni Kedi Merlin