in

Köpeğinizin Burnu Kuruysa Korkmalı Mısınız?

Köpeklerde burun kuruluğu çoğu köpek sahibini endişelendiren bir durumdur, peki acaba burun kuruluğu gerçekten her zaman sorun belirtisi mi?

Köpek sağlığı konusunda hemen herkesin başvurduğu ilk şeylerden biri köpek dostunun burnunu kontrol etmektir. Köpeğimiz biraz halsiz, keyifsiz olduğunda hemen burnunun kuru olup olmadığını kontrol ederiz ve burun kuruysa anında “köpeğim hasta” deriz. Bu kanımız kimi zaman doğruyken kimi zamansa doğru olmayabilir. Yani aslında köpeklerde burun kuruluğu her zaman hastalık belirtisi değildir.

Yaz aylarında kuru burun normaldir

Köpeğimin burnu kuru diye en fazla endişe yaşanan zaman bahar ve yaz aylarıdır. Çünkü yükselen hava sıcaklığı ile birlikte köpeklerin vücut ısısı da yükselir ve bu da burunlarının kurumasına neden olabilir. Bu sebeple özellikle de bahar ve yaz aylarında yani hava sıcakken köpeğinizin burnu kuru ancak bunun dışında her şeyi normal, keyfi yerindeyken endişelenmenize gerek yoktur.

dry-nose1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uykudayken de burnu kuruyabilir

Köpeklerin ne kadar uykucu canlılar olduğunu bilmeyen yoktur, ama çoğu kişinin bilmediği bir şey vardır; köpeklerin burnu uykudayken de kuruyabilir. Ayrıca köpeklerin uyurken burnu kuruyabildiği için uykudan uyandıkları ilk anlarda da burunları kuru olabilir. Dolayısıyla bu durumlarda da endişelenmeniz gerekmez.

dog-nose

Ne zaman endişelenmek gerekir?

Yukarıda saydıklarımız köpeklerde burun kuruluğunun normal kabul edildiği durumlardır, Peki, ne zaman endişelenmek gerekir? Köpekte burun kuruluğu tek başına bir hastalık belirtisi olarak kabul edilemese de başka belirtiler de varsa o zaman endişelenmek gerekebilir. Örneğin köpek ishalde, kusuyorsa, halsiz, çevreye karşı ilgisizse, iştahı yoksa kısacası herhangi hastalık belirtileri gösteriyorsa ve burnu da kuruysa bu gerçekten de bir sağlık sorunu yaşıyor olabileceği anlamına gelir. Ancak tüm bu belirtilerin hangi hastalıktan kaynaklandığını söylemek zordur. Bunun için yapmanız gereken eğer köpeğiniz hasta görünüyorsa muhakkak veteriner hekime başvurmak ve bu belirtilerin neden kaynaklandığının teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dog smiling 758x426

Köpeğinizin Dişlerini Çürütebilecek Etkenler

Güvercini Uyuşturucu Kuryesi Yaptılaröç

Güvercini Uyuşturucu Kuryesi Yaptılar