in

Köpeğinizi Gezdirmiyorsanız Ona Çok Büyük Kötülük Yapıyorsunuz

Köpekler için dışarı çıkmak, gezmek neredeyse hava kadar su kadar gereklidir ve gezdirilmeyen köpeklerde hem fiziksel hem de ruhsal sorunlarla karşılaşılabilir.

Köpek bakımının olmazsa olmaz parçalarından biri köpeği düzenli olarak gezdirmektir. Çoğu insan köpekleri gezdirmeyi yalnızca tuvaletlerini yapmaları için gerekli zanneder, oysaki köpekler için dışarı çıkmak ve gezmek bundan çok daha fazlasıdır. Düzenli olarak dolaştırılmayan köpeklerde hem ruhsal hem de fiziksel sorunlarla karşılaşılma olasılığı yüksektir. Bu nedenle bir köpek sahiplenmeyi düşünen herkesin köpeğin diğer ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra düzenli olarak gezmesini sağlayabileceğinden de emin olması gerekir.

İşte köpekleri gezdirmemenin bu güzel canlılar üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiler.

Sosyalleşme eksikliği

Köpekler hepimizin bildiği üzere çok sosyal canlılardır ki zaten köpeklerin insanlar tarafından bu denli sevilmesinin ve insanlarla kusursuz denilebilecek denli başarılı biçimde ilişki kurabilmesinin altında yatan neden de sosyal oluşlarıdır. Köpeklerin diğer köpeklerle sosyalleşmesi ruhsal sağlıkları için vazgeçilmezdir. Oysaki dışarıya çıkartılmayan köpekler bu şansı yakalayamazlar. Bunun içindir ki sürekli tek başına tutulan köpeklerde saldırganlık eğilimi ile karşılaşma olasılığı çok daha yüksektir. Köpeklerin yeterli düzeyde sosyalleşebilmek için mutlaka düzenli olarak dışarıya çıkartılmaları gerekir.

dog-socialization-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yetersiz egzersiz

Köpeklerin sağlıklı olabilmesi için mutlaka yeterli düzeyde egzersiz yapmaları gerekir. Dışarı çıkarılmayan ve egzersiz yapması sağlanmayan köpeklerde obezite, kalp-damar hastalıkları gibi çok sayıda fiziksel sorunla karşılaşılma riski yüksektir. Obezite aynı zamanda kanser ve şeker hastalığı gibi başka hastalıklara da zemin hazırlar.

obesegoldensized

Kas-eklem sorunları

Köpeklerin düzenli gezdirilmesi, hareket etmelerinin sağlanması eklem ve kas sistemlerinin de sağlıklı olmasını sağlar. Oysaki gezdirilmeyen, sürekli oturmak, yatmak zorunda kalan bir köpeğin iskeleti ve kasları güçsüzleşir ayrıca kas-iskelet sistemi hastalıklarına yakalanma olasılığı da yükselir.

brady_300ppi-1-of-128x18-624x401

Sindirim sistemi sorunları

Sağlıklı bir sindirim sistemi için aynı insanlar gibi köpeklerin de yeterli düzeyde hareket etmesi gerekir. Düzenli dolaştırılmayan, egzersiz yapması sağlanmayan köpeklerde kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları ile diğerlerine kıyasla daha sık karşılaşılır.

Gördüğünüz gibi köpeğinizi düzenli olarak gezdirmemeniz ona sandığınızdan çok daha fazla zarar verir, dolayısıyla lütfen köpek dostunuzu ihmal etmeyin ve her gün biraz zaman ayırarak gezme ihtiyacını karşılayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hungry dog GettyImages 605382371 58b729b35f9b58808027cedf 758x426

Köpeklerde İç Parazit Belirtileri

güleç köpek

Eylemcileri Polisin Elinden Kurtarmaya Çalışan “Güleç” Köpek