in ,

Köpeklerin Tüy Dökmesinde Şampuan Seçiminin Etkisi

Köpek şampuanı deyip geçmeyin. Köpek dostlarımızın tüy bakımı ve sağlığı için doğru şampuanı seçmek çok önemli. Peki köpeğimiz için şampuan seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hadi hep beraber öğrenelim.

Yaz yaklaşıyor, köpüş dostlarımızın banyo sıklığı da artıyor. Yıkanma, köpek bakımının önemli bir parçası. Köpeklerin yıkanma sıklığı ırklarına göre değişiklik gösterir. Banyonun en önemli parçası olan şampuan seçiminde de köpeklerin özellikleri büyük önem taşır.

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tıpkı bizlerde olduğu gibi köpeklerde de şampuan seçimi önemlidir. Köpeğinizin sağlığı ve bakımı için doğru şampuanı seçmeniz büyük önem taşır. Peki köpeğiniz için şampuan seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

 

İnsan şampuanı değil köpek şampuanı

Köpek dostlarımız için şampuan seçerken dikkat etmeniz gereken ilk konu şampuanın köpekler için üretilmiş bir ürün olması. Köpek dostlarımızı kendi şampuanlarımızla ya da bir bebek şampuanı ile kesinlikle yıkamamalıyız. Çünkü şampuanlar bizlerin saç yapısına uygun şekilde üretilmiştir. Bizlerin saç yapısı ve köpeklerin tüy yapısı farklıdır. Bu sebepten, eğer köpeğinizi insan şampuanı ile yıkarsanız hem köpeğinizin tüylerine zarar verebilirsiniz hem de köpeğinizi yeterince temizlememiş olursunuz. İşte tam da bu yüzden köpek dostlarımız için şampuan seçerken ilk dikkat etmemiz gereken konu, şampuanın köpekleri için bir üretilmiş bir ürün olması.

 

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 7

Köpeğinizin yaşı

Köpek şampuanı seçerken mutlaka köpeğinizin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer köpeğiniz henüz yavru ise onu yavru köpeklere uygun bir şampuan ile yıkamalısınız. Çünkü yavru köpekler ve yetişkin köpeklerin tüy yapısı farklıdır. Yavru bir köpeği yetişkin köpek şampuanı ile yıkamanız ona zarar verebilir. Eğer köpeğiniz yetişkin bir köpek ise yetişkin köpekler için üretilmiş şampuanları tercih etmelisiniz.

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Tüy uzunluğu önemli

Köpüşleriniz için şampuan seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise köpeğinizin tüylerinin uzunluğu. Köpeklerin tüy yapısı ve uzunluğu farklı ihtiyaçları da beraberinde getirir. Kısa tüylü ve uzun tüylü köpeklerin şampuandan bekledikleri performans farklılık gösterir. Bu yüzden köpeğinize şampuan alırken mutlaka tüy yapısına uygun bir köpek şampuanı almalısınız.

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 6

Tüy rengi

Köpeğinizin yaşına ve tüy yapısına uygun bir şampuan buldunuz ancak bu şampuan köpeğinizi tüy rengine uyuyor mu? Eğer siyah tüylü bir köpeğiniz ya da açık renk tüylü bir köpeğiniz varsa şampuan seçerken özel bir şampuan almalısınız. Örneğin; beyaz renkte bir köpek ile yaşıyorsanız, şampuan alırken beyaz köpeklere uygun şampuan seçmelisiniz. Beyaz köpeklere özel şampuanlar, içerdikleri maddeler ile tüylerin kendi beyazlığını koruyup, sararmasını önler.

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 5

Hassas derilere hassas şampuan

Eğer köpeğiniz hassas bir deri ve tüy yapısına sahip ise mutlaka hassas deriler için üretilmiş bir şampuan tercih etmelisiniz. Dermatolojik bir problem yaşayan köpeğiniz için de yine özel ürünler tercih etmelisiniz. Hipoalerjenik köpek şampaunları da hassas derili köpekler için uygun şampuanlar olabilir.

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 3

Köpeğinize uygun bir şampuan buldunuz peki hangi şampuanı seçmelisiniz?

Köpeğinizin yaşına tüy rengine tüy yapısına uygun bir şampuan buldunuz. Peki bir köpek şampuanı nasıl olmalıdır?

Köpek şampuanı alırken, şampuanın ph dengesine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Köpek şampuanı alırken şampuanlardan beklentimiz köpeğimizi güzelce temizlemesi ve hijyenik bir sonuç elde etmemiz olmalı. Bu sonuca ulaşırken şampuanların köpeğimizin tüylerine doğal parlaklığını vermesi ve topaklanmayı önleyip, kolay taranmayı sağlaması da önemli. Köpeğinizin şampuanının antiseptik özellikte olması ve bitkisel içerikli olmasının da faydası var.

Özellikle kış aylarında köpeğinizi yıkamak istemiyorsanız kuru şampuan da tercih edebilirsiniz.

Köpeğinize Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 2

Artık köpeğimize şampuan seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bildiğimize göre köpek şampuanı satın alabiliriz. Köpeğinizin tüyüne, yaşına, rengine ve cilt hassasiyetine uygun, normal ve kuru şampuanları Markamama.com.tr ‘den kolayca satın alabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuadasibelediyebaskani omer gunel

Kuşadası Belediye Başkanı’ndan Hayvanseverlere Müjde: Fayton Faaliyetlerine Son Verildi

Hollywoodun Efsane Oyuncusu ve Hayvan Hakkı Savunucusu Doris Day Hayatını Kaybettiöç

Hollywood’un Efsane Oyuncusu ve Hayvan Hakkı Savunucusu Doris Day Hayatını Kaybetti