in

Köpeğinizde Bu Belirtiler Varsa Bahar Alerjisi Yaşıyor Olabilir

Köpeklerde bahar alerjisi sanıldığından daha sık görülüyor ve belirtileri başka hastalıklarla benzerlik gösterdiğinden çoğu kez fark edilmiyor.

Köpekler de aynı insanlar gibi çok sayıda alerjene karşı hassasiyet gösterebiliyorlar ve birçok köpek özellikle sezonsal ya da diğer bir değişle bahar alerjisi sorunu yaşıyor. Bunun sebebiyse bahar aylarında başta çeşitli bitkilere ait polenler olmak üzere çok sayıda alerjenin etrafa yayılıyor oluşu. Eğer köpeğiniz her baharda aşağıda anlatacağımız belirtilerin bir ya da bir kaçını sergiliyorsa yapmanız gereken tabi ki veteriner hekiminizin yolunu tutmak.

İşte köpeklerde bahar alerjisine işaret edebilecek olan belirtiler.

Kaşıntı

Köpeğiniz sürekli kaşınıyorsa ve kaşıntısı özellikle de açık havada yani dışarıda olduğu zaman artıyorsa bu bahar alerjisinden mustarip olduğunun bir işareti olabilir.

itchy-dog-in-grass-767x510

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ciltte tahriş ve kızarıklık

Köpeklerde hemen her alerjinin ortak belirtilerinden biri de ciltte kızarıklık ve tahriştir. Özellikle kulaklarda, patilerde görülen ancak vücudun her yerinde ortaya çıkabilen bu belirti de tüylü dostunuzun bahar alerjisi sorunu yaşadığını gösterebilir.

cornell_rf_photo_of_dogs_paw_with_allergy

Aşırı yalanma

Bahar alerjisi yaşayan köpeklerdeki kaşıntı ve iritasyon hissi beraberinde aşırı yalanmayı getirebilir. Özellikle göbek kısmını ve patilerini çok yalıyorsa alerji sorunu yaşıyor olma ihtimalini gözardı etmemeniz gerekir.

dog-licking-paws

Gözlerde kızarıklık

Nasıl ki alerji insanlarda gözlerin kızarmasına, yaşarmasına yol açıyorsa aynı semptom köpeklerde de görülüyor. Köpeğinizin bahar aylarında gözlerinde kızarma, yaşarma oluyorsa bahar alerjisi yaşıyor olma olasılığı oldukça yüksek.

dog-allergies-symptoms-eyes-treatments

Lokal tüy kaybı

Bahar alerjisi köpeklerde sürekli kaşınmaya ve yalanmaya neden olduğu için özellikle de bölgesel tüy kaybı neredeyse kaçınılmaz hale geliyor. Mevsimsel olarak lokal tüy dökülmesi yaşayan köpeklerde akla gelmesi gereken ilk sorunlardan biri de bahar alerjisi yaşıyor olma olasılığı.

51693812

Kulaklarda kızarıklık ve koku

Elbette köpeklerin alerjiden farklı bölgeleri etkilenebiliyor ve buna kulaklar da dahil. Şayet bahar alerjisi köpeğinizin kulaklarını da etkilemişse kulaklarında kızarıklık ve koku oluşmasına yol açabilir.

7-640px-ear_infection_in_cocker_spaniel

Döküntüler

Alerji denilince akla gelen ya da gelmesi gereken ilk belirtilerden biri de döküntüler. Köpeklerde bahar alerjisi özellikle karın kısmında kaşıntılı hatta acı veren döküntülere neden oluyor.

dermatitisbarriga

Eğer köpeğiniz özellikle de bahar aylarında tüm bu belirtileri gösteriyorsa ya da bu belirtilerden bir kaçını yaşıyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ankarapolatlıkedivahseti

Ankara’da Kan Donduran Pazarcı Vahşeti: Anne Kedi ve Yavrularını Demir Çubuklarla Öldürdüler

kayipkopek2

Bir Çocuktan Dünyanın En sempatik Kayıp Köpek İlanı