in

Köpeğiniz Sık Çiş Yapıyorsa Hasta Olabilir

Köpeklerin idrarlarının rengi, kokusu ve ne sıklıkta çiş yaptıkları bizlere sağlık durumları ile ilgili önemli ipuçları verir ve bir köpeğin sık çiş yapması bazı sağlık sorunlarına işaret eden bir belirtidir.

Köpek dostlarımız birçok sağlık sorunu yaşayabiliyorlar ve bu sorunları dile getiremeseler de bazı belirtilere dikkat ederek köpeklerin sağlık sorunu yaşadıklarını anlama şansına sahibiz. Köpeklerimizin sağlık durumları ile ilgili başvurabileceğimiz en güvenilir kaynaklardan biri de idrar yani çişleri. Köpek dostlarımızın çişlerini takip ederek olası bir hastalığı erken fark edebilir ve böylece veterinere başvurarak hastalığın zamanında teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabiliriz.

Köpeklerin sık çiş yapması kesinlikle normal değildir ve bu durumun altında farklı sağlık sorunları yatabilir.

Diyabet köpeklerde sık çiş yapmaya neden olur

Eğer köpeğiniz sık çiş yapıyorsa bunun nedeni diyabet yani şeker hastası olması olabilir. Özellikle aşırı kilolu köpeklerde görülme olasılığı daha yüksek bir hastalık olan diyabet köpeklerin hem çok fazla su içmesine hem de sık çiş yapmasına yol açar. Bu yüzden eğer köpek dostunuz çok su içip sık idrara çıkıyorsa bunlar diyabet hastası olduğuna işaret edebilir, dolayısıyla kesinlikle veterinere götürmeniz gerekir.

leashed-dog-peeing-lawn-jpg-653x0_q80_crop-smart

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sistit

İdrar kesesinin yangısı olarak tanımlayabileceğimiz sistit hem dişi hem de erkek köpekleri etkileyen bir hastalıktır ve sistik sık çiş yapmaya yol açar. Ancak sistit durumunda köpekler sadece sık değil çok az miktarda çiş yaparlar. Yani köpek dostunuz sık sık ve az miktarda çiş yapıyorsa bu sistit olduğuna işaret edebilir.

how-to-stop-a-dog-from-peeing-in-the-house

İdrar yolları enfeksiyonları

Köpeklerde sık çiş yapmaya yol açabilecek hastalıklardan biri de idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Bu hastalık son derece ciddidir, zira idrar yolları enfeksiyonu zamanında teşhis ve tedavi edilmediği takdirde köpeklerin böbreklerini de etkileyebilir ki bu ölümle dahi sonuçlanabilecek bir durumdur. Köpeğiniz sık idrara çıkıyorsa, çiş yaparken ağlama, inleme gibi sesler çıkartıyorsa ayrıca çişinde kan varsa tüm bu belirtiler idrar yolları enfeksiyonu yaşadığına işaret edebilir ve kısa sürede veteriner hekime başvurup tedavi olmasını sağlamazsanız üzücü sonuçlarla karşılaşma olasılığınız vardır.

male-dogs-lift-their-legs-when-they-pee-as-a-sign-of-dominance

Bu hastalıkların yanı sıra köpekler kızgınlık dönemine girdiklerinde de sık çiş yapabilirler ve bu normal olarak kabul edilen bir durumdur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şopengazi Hayvan Barınağına Yaklaşan Yangın Hayvanseverleri Korkuttuöç

Şopengazi Hayvan Barınağına Yaklaşan Yangın Hayvanseverleri Korkuttu

Belediye Başkanı Timsahla Evlendiöç

Belediye Başkanı Timsahla Evlendi!