in

Köpeğiniz Kafasını Sallıyorsa Dikkat!

Eğer köpeğiniz özellikle de sürekli kafasını sallıyorsa bu kesinlikle normal değildir ve çeşitli sağlık sorunları yaşadığını gösterir.

Köpek denilince çoğu kişinin aklına gelen ilk özelliklerden biri keskin kulaklarıdır. Gerçekten de köpekler bizlerden onlarca kat daha keskin kulaklara sahiptir ve bizim duyamadığımız çok uzaktaki sesleri bile duyabilirler. Ancak köpek dostlarımızın kulakları seslere karşı çok hassas olmakla birlikte dış etkenlerden de en fazla etkilenen organlarından biridir, dolayısıyla köpeklerde çok sayıda kulak sorunu ile karşılaşılabilir ve kafa sallama hareketi köpeklerde farklı kulak hastalıklarına ya da sorunlarına işaret eden bir belirtidir. Köpeğiniz kafasını hele de sık sık sallıyorsa ve bu davranışı önemsemeyip veteriner hekime başvurmazsanız işitme kaybı ve denge kaybı sorunları yaşamasına neden olabilirsiniz.

Köpeklerde kafa sallama hareketine neden olabilecek durumlara göz atalım.

Kulak uyuzu

Köpeklerde sık görülen hastalıklardan biri de uyuzdur ve uyuz vücudun her noktasında ortaya çıkabileceği gibi kulaklarda da şekillenebilir. Aslında bir parazit enfeksiyonu olan kulak uyuzu köpeklerin kulağının içini ya da dışını etkileyebilir ve kulakta aşırı derecede iritasyona,kaşıntıya yol açar. Tüm bu etkenler de köpeğin kafasını sallamasına neden olur. Kulak uyuzunun kafa sallama dışında neden olduğu dikkat çekici belirtilerden biri de kulaktan kokulu ve koyu renk akıntı gelmesidir.

shake

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kulak enfeksiyonları

Köpeklerde görülen kulak hastalıklarından biri de enfeksiyonlardır. İç ya da orta kulakta şekillenen enfeksiyonlar köpeklerin kulaklarının ağrımasına, kaşınmasına yol açabilir ve bu sebeple kafalarını sallarlar.

dog-shaking-head

Kulak içine yapışan keneler

Bu özellikle de içinde bulunduğumuz yaz aylarında oldukça fazla yaşanan bir sorun, keneler. Kan emici asalaklar olan keneler köpeklerin vücudunun her yerine yapışabilseler de daha çok köpeklerin ulaşamadığı kafa ve kulak bölgesinde yoğunlaşıyorlar ve kulağın içine yapışan keneler köpeklerin kaşınmasına, rahatsızlık hissetmesine neden oluyor bu da kafalarını sallamaları ile sonuçlanıyor.

shake2ear

Kulağa yabancı cisim kaçması

Köpeklerin meraklı, oyuncu ve enerjik yapıları başlarına sık sık bir takım kazalar gelmesine neden oluyor ve kulağa yabancı cisim kaçması da bu kazalardan biri. İçinde bulunduğumuz yaz aylarında pisipisi otu başta olmak üzere yıl boyunca köpeklerin kulaklarına kaçan yabancı cisim varlığının en net göstergesi köpek dostlarımızın kafasını sallaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

petMD CatSignsofAnxiety 758x426

Kediniz Bu Davranışları Sergiliyorsa Psikolojik Bir Sorunu Olabilir

Çok Sevilmek İstediği için 5 kere Barınağa Geri Gönderilen Kedi James Beanöç

Çok Sevilmek İstediği için 5 kere Barınağa Geri Gönderilen Kedi James Bean