in

Köpeğiniz Islak Olmadığı Halde Silkeleniyorsa Dikkat!

Köpekler ıslandıklarında kurulanmak için silkelenirler ancak eğer köpek dostunuz ıslak olmadığı halde silkeleniyorsa ve bunu sık sık tekrarlıyorsa bu davranış bazı sağlık sorunları yaşadığını gösterir.

Köpeklerin ıslandıklarında silkelenmeleri normal bir davranıştır ve bunun sebebi suları tüylerinden uzaklaştırmaktır. Ancak köpeklerin ıslak oldukları zamanlar dışında hele de sık sık silkelenmesi kesinlikle normal kabul edilen bir hareket değildir, yani eğer köpek dostunuz ıslak olmadığı halde sık sık silkeleniyorsa bu bazı sağlık sorunları yaşadığına işaret ediyor olabilir.

İşte köpeklerin ıslak olmadıkları halde silkelenmelerine yol açabilecek sorunlar.

Köpek dostunuzun aşırı kaşıntısı olabilir

Köpeklerin sık sık silkelenmesi genellikle aşırı kaşıntı sorunu yaşadıklarını gösteren bir davranıştır. Özellikle de patileri ve ağızları ile ulaşamadıkları noktaları kaşınıyorsa silkelenirler. Bu nedenle köpek dostunuzun silkelenme hareketi dikkat çekici sıklıktaysa yapmanız gereken ilk şey başta ulaşamayacağı bölgeler olmak üzere vücudunun tümünü kontrol edip herhangi bir tahriş ya da kaşıntıya yol açabilecek bir durum olup olmadığına bakmaktır. Bu arada ulaşamadıkları yerlerdeki kaşıntılar köpeklerde silkelenmenin yanı sıra yerde yuvarlanma, sırtını yere sürtme gibi çeşitli davranışlara da neden olabilir.

Why Is My Dog Shaking Shivering And Trembling

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kulak sorunları yaşıyor olabilir

Köpeklerin silkelenmesi kulak sorunlarından da kaynaklanabilir. Tek ya da her iki kulağında birden enfeksiyon, yabancı madde ya da kulak uyuzu, mantar gibi kaşıntıya, ağrıya, iritasyona neden olan sorunlar varsa bu silkelenmesine yol açabilir. Özellikle Cocker Spaniel, King Charles Spaniel gibi uzun kulaklı köpek ırklarında kulak sorunları ile daha sık karşılaşılır.

Shaking Puppies 71

Üşüyor olabilir

Hemen hepimiz üşüdüğümüzde yaptığımız ilk hareket vücudumuzu, kollarımızı ovuşturarak ısınmaya çalışmaktır ve bu hareketin köpek karşılığı silkelenmektir. Hava soğuksa ve köpek dostunuz silkeleniyorsa ısınmaya çalışıyor olma olasılığı yüksektir.

shake1

İlgi çekmek istiyor olabilir

Köpekler bazen de sağlık sorunu yaşamasalar bile ilgi çekmek için silkelenirler. Özellikle de siz çok sevdiği bir şey yiyorsanız, başka bir köpekle ya da insanla ilgileniyorsanız kıskançlı ve ilgi çekmek için de silkelenme hareketine başvurabilir.

Vincent 2

Eğer köpek dostunuz kuruyken silkeleniyorsa kulaklarını, vücudunu iyice kontrol etmeyi unutmayın ve siz hiç bir sorun göremeseniz bile bir veterinere başvurarak gerçekten fiziksel bir sorun yaşamadığından emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maxresdefault 2 758x426

Mırlama Rekortmeni Kedi Merlin

keci boynuz atti 2

Otomobildeki Kurbanlık Keçi Sürücüye Boynuz Attı, Araç Okul Bahçesine Uçtu