in

Köpeğiniz Horluyorsa Dikkat!

Köpeklerde horlama bazen aklınıza gelmeyecek denli ciddi hastalıkların belirtisidir bu nedenle kesinlikle ciddiye alınması gerekir.

Horlama söz konusu insanlar olduğunda genellikle çok rahatsız edici bir durum olarak kabul edilir ancak çoğu köpek sahibi köpeklerinin horlamasını rahatsız edici bulmayı bırakın çok sevimli bir durum olarak algılar. Oysaki köpeklerde horlama birçok farklı etkenden kaynaklanabilir ve bu etkenlerin bazıları ölümcüldür. Özellikle basık burunlu ve brakiyefalik olarak tanımlanan köpek ırklarında horlama ile karşılaşılma olasılığı daha yüksektir. Zaten bu ırkların nefes hastalıklarına yakalanma riski de diğerlerine kıyasla daha yüksektir.

Bakalım köpeklerde horlamanın altında hangi nedenler yatıyor olabilir.

Aşırı kilolar

Son yıllarda ne yazık ki ev köpekleri inanılmaz bir hızla şişmanlıyor ve obezite sorunu yaşayan köpeklerin sayısı her geçen gün artıyor. Aşırı kilolu köpeklerin nefes alması zorlaşıyor ve bu da beraberinde horlamayı getiriyor. Yeri gelmişken, köpeğinizin kilo almasına göz yummanızın sadece horlamaya değil kanser, şeker hastalığı gibi birçok ciddi hastalığın oluşumuna da zemin hazırlayacağını belirtelim.

tumblr_n8s379sinq1so32gwo1_500

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uyku apnesi

Uyku apnesi köpeklerde çok sık görülen bir durum olmamakla birlikte nadir de olsa sevimli dostlarımızı etkileyebiliyor. Kısaca uyku esnasında solunumun durması olarak tanımlayabileceğimiz bu sorun kendini horlama ile gösterebiliyor. Uyku apnesi aslında sanıldığından çok daha ciddi bir sorun çünkü uyku esnasında ani ölüme yol açabiliyor. Dolayısıyla sadece bu bilgi bile horlayan köpeğinizi patisinden tutup veteriner hekime gitmeniz için geçerli bir neden, zira köpeğinizin neden horladığının mutlaka teşhis edilmesi gerekiyor.

sleeping-dog-jpg-653x0_q80_crop-smart

Nasal tümörler

Köpeklerde horlamaya neden olan etkenlerden biri de nasal yani burun içi tümörleri. Burun içinde ortaya çıkan tümörler de nefes almayı zorlaştırdığı için horlamaya yol açabiliyor. Köpeğinizde horlamanın yanı sıra burun deformasyonu, nedensiz burun kanaması gibi semptomlar da varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız olası burun içi tümörünün erken teşhis edilmesini sağlayabilir. Unutmayın, erken teşhis kanser tedavisinde hayati önem taşır.

sleeping-dog1

Alerji

Köpeklerde alerji birçok farklı alerjene karşı hassasiyet sebebiyle şekillenebilen bir durumdur. Bazı köpekler alerji nedeni ile horlayabilir. Eğer köpeğiniz özellikle mevsimsel dönemlerde horluyorsa alerjiden şüphelenebilirsiniz. Örneğin bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan polenler birçok köpekte alerjiye neden olabiliyor ve köpeğiniz bahar mevsiminde horluyor sonra horlaması kesiliyorsa bunun kaynağı polen alerjisi olabilir.

Elbette köpeğinizin horlamasının altında bunlardan farklı bir neden yatma olasılığı da vardır, bu nedenle en doğrusu veteriner hekime başvurmanız ve köpeğinizin neden horladığının kesin olarak teşhis edilmesini sağlamanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bakanlıktan Belediyelere Hayvan Bakımı için Hibe Verilecek öç

Bakanlıktan, Belediyelere Hayvan Bakımı için Hibe Verilecek

ytü6

Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü Öğrencileri Sponsor Desteği Bekliyor