in

Köpeğiniz Çabuk Mu Yoruluyor?

Köpeklerde çabuk yorulma ciddi hastalıkların belirtilerinden biri ve eğer ciddiye alınıp köpek zaman kaybetmeden veteriner hekime götürülmezse üzücü sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Köpek denilince çoğumuzun aklına gelen ilk şeyler bu tatlı canlıların yüksek enerjileri ve oyuna, gezmeye, koşuşturmaya olan düşkünlükleri olur. Gerçekten de köpek dostlarımızın enerjisi genellikle çok yüksektir ve hareket etmeyi çok severler. Eğer köpeğiniz eskisi kadar hareket etmek istemiyor, yürüyüşe çıktığınızda, parka gittiğinizde, oyun oynarken kısacası herhangi bir aktivite esnasında çabuk yoruluyorsa bunun normal olduğunu düşünmek mümkün değildir. Köpeklerde çabuk yorulma farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir ve bu sorunlardan bazıları umduğunuzdan çok daha ciddi hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir.

İşte köpeğinizin çabuk yorulmasının altında yatabilecek olası ciddi nedenler.

Kalp kurdu

Köpeklerde çok sayıda iç parazit ile karşılaşılıyor ve kalp kurdu da bunlardan biri. Ülkemizde ismi pek duyulmamış olsa da aslında özellikle sıcak ve nemli bölgelerde sivrisinek sokması sonucu köpeklere bulaşabilen bu parazit köpeklerin akciğer ve kalplerine yerleşiyor ve bu parazitin önemli belirtilerinden biri de çabuk yorulma. Köpeğin hem kalbini hem de akciğerini etkilediği için çabuk yorulmasına yol açan kalp kurdu her zaman olmasa da bazı vakalarda ölümcül sonuçlara yol açabilme riski taşıyor.

1557627176_a7116e59e0_z

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Osteoartrit

Özellikle büyük ırk, iş için kullanılan ve yaşlı köpeklerde görülen bir hastalık olan osteoartrit dejeneratif eklem hastalığı olarak da isimlendirilir ve bu hastalık köpeklerin eklemlerini çevreleyen kıkırdak dokuda bozulmaya yol açar. Osteoartrit son derece ağrılı bir hastalıktır ve belirtileri arasında hareket etmekte zorlanma, anormal yürüme, topallamanın yanı sıra çabuk yorulma da yer alır. Özellikle de büyük ırk ve yaşlı köpek sahiplerinin bu hastalığa karşı daha dikkatli olması gerekir.

dogarthritis3

Kalp hastalıkları

Kalp şüphesiz ki köpek dostlarımızın en önemli organıdır ve kalbinde sorun bulunan köpeklerin sergilediği davranışlardan biri de çabuk yorulmadır. Kalp yetmezliği, kalp büyümesi her ne kadar sıklıkla orta yaş üstü köpekleri etkilese de her yaş köpekte görülebilme olasılığı vardır ve köpekler çabuk yorulmanın en ölümcül nedenlerinden biri de kalp sorunlardır.

old-black-dog-resting

Çabuk yorulma tüm bunların yanı sıra başta akciğer sorunları olmak üzere elbette bazı başka hastalıklara da işaret edebilir. Eğer köpeğiniz çabuk yoruluyorsa yapmanız gereken hiç zaman kaybetmeden veteriner hekimiz ile görüşmektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ramazanda da Durmadılar Ankarada 8 Köpek 1 Kedi Zehirlenerek Öldürüldüöç 1

Ramazan’da da Durmadılar: Ankara’da 8 Köpek 1 Kedi Zehirlenerek Öldürüldü

mushroom blog 1024x682 758x426

Köpeklerde Zehirlenme Sırasında Ne Yapmalısınız?