in

Köpeğiniz Ayrılık Endişesi Yaşıyor Olabilir

Köpeklerde ayrılık endişesi ya da ayrılık anksiyetesi olarak bilinen durum ile oldukça sık karşılaşılıyor ve bu bir davranış bozukluğu olarak kabul ediliyor.

Köpekler insanlarına olan derin bağlılıkları ile tanınıyorlar ve zaten köpeklerin dünyanın en sevilen evcil hayvanlarından biri olmalarında bu yönlerinin rolü de büyük. Ancak köpeklerin insanlara karşı duyduğu bu bağlılık hissi bazen çeşitli sorunların ortaya çıkmasına da yol açabiliyor ve ayrılık endişesi de bunlardan biri. Tahmin edebileceğinizden çok daha fazla sayıda köpek ayrılık endişesi yaşıyor ve bu durum hem köpeklerin hem de sahiplerinin hayatını zorlaştırabiliyor.

Köpeklerde ayrılık anksiyetesi nedir ve bu soruna karşı neler yapılabilir sorularının yanıtları yazımızda sizi bekliyor.

Ayrılık kaygısının altında farklı nedenler yatabiliyor

Ayrılık kaygısı elbette tüm köpeklerde görülmüyor ancak yaygın görülen bu sorunun altında farklı nedenler de yatabiliyor. Köpeklerde ayrılık endişesi nedenleri içinde en sık karşılaşılan sebeplerinden biri anneden erken ayrılma. Halk arasında köpekleri anneden erken ayırmanın yalnızca yavrunun yeterli anne sütü içememesi nedeni ile yanlış olduğu inancı yaygın ama bunun yanı sıra anneden erken ayrılan köpeklerde başta sosyalleşme sorunları olmak üzere birçok farklı sorunla karşılaşılabiliyor ve ayrılık anksiyetesi de bunlardan biri. Ayrıca daha önce sahiplenilip terk edilmiş köpeklerde ayrılık endişesi ile karşılaşılma olasılığı da çok yüksek. Tüm bunların yanı sıra bazen de bu sorun yalnızca köpeğin mizacı nedeni ile ortaya çıkabiliyor.

SA3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde ayrılık endişesi belirtileri

Aslında söz konusu ayrılık endişesi olduğunda belirtileri fark etmek hiç zor değil. Köpeğiniz siz evden çıkınca çılgın gibi bağırıyor, eve döndüğünüzde ortalığı birbirine girmiş halde buluyorsanız bunlar köpeğinizin ayrılık endişesi yaşadığını gösteriyor.

dog care common dog behavior problems overcoming separation anxiety main image

Cezalandırmak kesinlikle doğru değil!

Köpek dostunuzun siz evden çıktığınızda bağırması, eşyaları devirmesi, parçalaması canınızı sıkıyor olabilir ancak ayrılık endişesi yaşayan bir köpeği bu endişe nedeniyle sergilediği davranışlar için cezalandırmak kesinlikle doğru değil hatta işlerin daha kötü bir duruma gelmesine de yol açabiliyor.

5 tips to help dog separation

Ne yapılabilir?

Ayrılık anksiyetesi yaşayan köpekleri bu durumdan kurtarmak için diğer insanlarla yeterli sosyalleşmesini sağlamak, eve sık sık insanların girip çıkmasını sağlamak yani eve girip çıkmayı normal ve sıradan bir durum olarak algılamasını sağlamak oldukça etkili yöntemlerdir. Ayrıca çoğumuz ayrılık endişesi yaşayan köpeklerimizin bu duyguyu yaşamasına engel olmak için evden çıkarken onu sakinleştirmeye çalışırız oysaki bu tutum köpeğin daha çok endişeye kapılmasına yol açar. Bunun yerine evden çıkarken ortada hiç bir şey yokmuş gibi davranmak, köpeğe ekstra ilgi göstermemek çok daha etkili olur. Ayrıca eve döndüğünüzde de yaşadığı anksiyete sebebi ile sizi aşırı heyecanlı karşılayan köpek dostunuzda hemen ilgilenmeyip sakinleşip hareketleri normale döndükten sonra ilgi göstermeniz de sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cat Grass 758x426

Evde Yaşayan Kedilerin Kurtarıcısı Kedi Çimi

Müjdat Turanöç

Hayvan Öldürerek Türkiye Rekoru Kırıyor!