in

Köpeğinizin Aşırı Çiş Yapması Normal Değildir

Köpeklerde aşırı idrar yapma aklınızın ucundan bile geçmeyecek çok sayıda hastalığın en önemli belirtilerinden biridir.

Köpek bakımında daha doğrusu köpeklerimizin sağlıkları hakkında bilgi edinme konusunda bize yardımcı olabilecek en önemli şey gözlemdir. Malumunuz, köpekler hasta olduklarını, canlarının yandığını kısacası yaşadıkları herhangi bir sorunu bizlere konuşarak anlatamazlar, bu nedenle köpeklerimizin sağlık durumları hakkında geçerli bilgileri ancak onları olabildiğince yakından izleyerek edinebiliriz. Köpeklerin sağlıkları konusunda bize önemli bilgiler sunan kaynaklardan biri de çişleridir. Köpeklerin çişlerinin rengi, kokusu kadar ne sıklıkta çiş yaptıkları da aslında sağlık durumları ile ilgili ipuçları içerir. Sağlıklı bir köpek çok sık idrar yapmaz, yani köpeklerde aşırı çiş yapma normal değildir ve aklınızın ucundan dahi geçmeyecek hastalıklara işaret ediyor olabilir.

İşte köpeklerde çok çiş yapma nedenleri.

Böbrek yetmezliği

Köpeklerde aşırı idrar yapmaya neden olan hastalıklardan biri böbrek yetmezliğidir. Ayrıca aşırı su içme de böbrek yetmezliğine işaret eden belirtilerden biridir.

Dog Pee Spot

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı ile böbrek yetmezliği belirtileri benzerdir ve bu iki hastalığın da en tipik ve sık karşılaşılan belirtilerinden biri aşırı çiş yapmadır. Özellikle kilolu köpeklerde görülme riski daha yüksek olan şeker hastalığı kendini aşırı su içme ve idrara çıkma ile gösterir.

girls

Rahim enfeksiyonları

Dişi köpeklerde görülen rahim enfeksiyonları da hem aşırı çiş yapmaya hem de çiş yaparken hayvanın acı duymasına yol açabilir. Dişi köpekleri kısırlaştırmak rahim enfeksiyonlarının yanı sıra diğer birçok genital hastalıktan da korumanın kesin yoludur.

5694785607_f1d8eabecf

Aşırı tuzlu gıdalarla besleme

Aşırı tuz tüketimi aynı bizler için olduğu gibi köpekler için de ciddi riskler içerir, aşırı tuzlu gıdalar başta karaciğer ve böbrek olmak üzere vücuda çeşitli zararlar vermenin yanı sıra köpeklerin çok susamasına ve aşırı su için aşırı çiş yapmasına neden olur.

handstandpee

Addison hastalığı

İşte çoğumuzun daha önce ismini hiç duymadığı ancak köpeklerde aşırı çiş yapmaya neden olabilecek hastalıklardan biri daha; Addison hastalığı. Çoğunlukla tümörler nedeni ile adrenal bezlerin az çalışması ya da hiç çalışmaması ile ortaya çıkan bu hastalık aynı zamanda tedavi edilmediği takdirde köpeklerin ölmesine de yol açabiliyor. Addison hastalığı da köpeklerin hem çok su içmesine hem de çok sık çiş yapmasına neden oluyor.

how-to-stop-a-dog-from-peeing-in-the-house

Elbette bunların dışında bazı nedenler ve hastalıklar da köpeğinizin sık çiş yapmasına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken köpek dostunuzu hemen veteriner hekime götürerek aşırı çiş yapmasının altında yatan hastalığın teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

anneleeeeeeeeeeeer

Yüreği Hayvan Sevgisi ile Dolu 13 Ajanimo Annesi

relax stressed cat 758x426

Kediniz Stresli Hissediyor Olabilir Mi?