in

Köpeğimin Kulağı Akıyor

Köpeklerde kulak sorunları ciddi sonuçlara sebep olabilir, bu yüzden kulak akıntısını ciddiye almak en doğrusudur.

Kulaklar köpeklerin en hassas organlarından biridir ve dış etkenlere karşı oldukça korumasızdır. Köpeklerin kulaklarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri kulak akıntısıdır, aslında bu tek başına bir sorun değil çeşitli hastalıklardan kaynaklanan bir belirtidir. Kulaklar tüm memelilerde olduğu gibi köpeklerin de sadece işitme değil aynı zamanda denge organıdır, yani köpeklerdeki kulak akıntısının altında yatan nedenler köpeklerde denge ve işitme kaybına sebep olabilir. Ayrıca kulak sorunları köpeklere çok da acı verebilir, tüm bu nedenlerle köpeğimin kulağı akıyor diyorsanız bunu muhakkak ciddiye almanız gerekir.

Ratnofsky Otitis Image 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde kulak akıntısı nedenleri

Köpeğinizin kulaklarına dokunduğunuzda kızıyor, acı duyduğunu belli eden sesler çıkartıyor ya da kaçıyorsa kulaklarında akıntı olması büyük bir olasılıktır. Köpeklerde kulak akıntısının en sık görülen sebepleri şunlardır:

  • Kulak uyuzu: Kulak akarlarının sebep olduğu kulak uyuzuyla köpeklerde oldukça sık karşılaşılır. Köpeğinizin kulağında kahverengi-siyah renkli, kokulu akıntı varsa, kafasını sallıyor, kulaklarını çok kaşıyorsa bunlar kulak uyuzu olduğunu gösterebilir. Kulak uyuzu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır, köpek dostunuzu en kısa sürede veterinere götürüp uyuzun tedavi olmasını sağlamanız gerekir.
  • Dış kulak enfeksiyonu: Diğer ismi otisis eksterna olan dış kulak enfeksiyonu kulağa su kaçması, yukarıda anlattığımız kulak akarları, polipler, alerjiler gibi birçok farklı etken nedeniyle ortaya çıkabilir. Köpek dostunuz kafasını sallıyor, kulaklarına dokundurtmuyor, kulaklarını kaşıyorsa, kulaklarından kokulu, sarımsı ya da kırmızımsı renkli akıntı geliyorsa kulak enfeksiyonu sorunu yaşıyor olma ihtimali yüksektir. Kulak enfeksiyonu köpeklerin ağrı çekmesine de yol açar. Bunun gibi bir durumla karşılaştığınızda da köpeğinizi hemen veterinere götürmeniz gerekir.
  • İç kulak ya da orta kulak enfeksiyonu: Eğer köpek dostunuzda dış kulak enfeksiyonu belirtileri gördüğünüzde veterinere götürüp tedavi olmasını sağalamazsanız hastalık ilerleyerek otitis media yani orta kulak ya da otitis interna yani iç kulak enfeksiyonuna dönüşebilir ki bu her iki hastalık da oldukça tehlikelidir zira yazımızın başında da belirttiğimiz gibi işitme kaybına ve denge kaybına sebep olabilirler. Bu hastalıkların belirtileriyse denge sorunları, kulak ağrısı, mide bulantısıdır. İç ya da ortakulak enfeksiyonu olan köpekler bazen denge sorunu sebebiyle daireler çizerek yürüyebilirler.
  • Yabancı cisimler:Köpeklerin kulaklarına örneğin pisipisi otu gibi yabancı cisimler kaçabilir ve bu yavancı cisimlerin sebep olduğu enfeksiyonun neticesinde akıntı görülebilir. Pisipisi otlarının yoğun olduğu ilkbahar ve yaz aylarında köpeklerinizi bu otların bulunduğu alanlardan uzak tutmanız gerekir.

Amerikan Cocker Spaniel 0

Uzun kulaklı köpekler kulak sorunlarına daha yatkındır

Uzun kulaklı köpek cinsleri, örneğin Cocker spaniel, King Charles spaniel gibi ırklar kulak sorunlarına diğerlerine kıyasla daha yatkındır, çünkü uzun kulaklar nemli ve karanlık bir ortamda bakterilerin üremesi için kusursuz bir alandır. Bu yüzden eğer köpek dostunuz uzun kulaklıysa kulak temizliğine ve bakımına azami özen göstermeniz gerekir.

dog ear

Köpeklerde kulak akıntısı nasıl önlenir?

Evet, uzun kulaklı köpekler kulak akıntısına neden olabilecek sağlık sorunlarına daha yatkındır ancak bu uzun kulaklı olmayan köpeklerde bu durumun görülmeyeceği anlamına da gelmez elbette. İster uzun ister kısa kulaklı olsun tüm köpeklerin kulaklarını düzenli olarak kontrol etmek, temizlemek gerekir. Birçok köpek kulaklarını temizletme konusunda isteksizdir, ayrıca köpeklerin kulak temizliğinin bilmeyenlerce yapılması kulaklarına zarar verme riski demektir. Bu yüzden doğru olan köpekleri belirli aralıklarla veterinere götürüp kulak kontrollerini ve gerekliyse temizliklerini hekimlere yaptırmaktır.  Bunun yanı sıra köpekleri sık yıkamak da hem cilt sorunlarına hem de kulak sorunlarına zemin hazırlar. Köpek dostunuzu sık yıkamaktan kaçınmanız, yıkarken kulaklarına su kaçırmamaya özen göstermeniz ve yıkandıktan sonra kulaklarını da muhakkak çok iyi kurulamanız gerekir. Son olarak çok yüzmek de köpeklerde kulak enfeksiyonlarına ve kulak akıntısına neden olabilir, köpek dostunuz yüzmeyi seviyorsa denizden çıktıktan sonra onu durulamanız ve yine kulaklarını çok iyi şekilde kurulamanız kulak akıntısından korunmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özgür Arducun sok ifadesi kedileri de eziyordum

Ceren Özdemir’i Katleden Caniden Kedilere İşkence İtirafı

acliktan olmek uzere olan kopege sahip ciktilar

Açlıktan Ölmek Üzere Olan Köpeğe Belediye Sahip Çıktı