in

Köpeğimin Burnu Akıyor

Köpeklerde burun akıntısı genellikle ciddiye alınmaz ancak bu bir hatadır çünkü burun akıntısı birçok ciddi hastalıktan kaynaklanabilen bir belirtidir.

Köpeklerin burnunun ıslak olması sağlık belirtisi olarak kabul edilir, ancak söz konusu burun akıntısı olduğunda işler değişir. Köpeğimin burnu akıyor diyorsanız bu durumun altında bazıları ölümcül olabilecek hastalıklar yattığını bilmeniz gerekir. Bizlerde burun akıntısı basit bir sorun olarak algılandığından köpeklerde burun akıntısı da hafife alınabilir ancak bu çok büyük bir hatadır, zira köpeğinizin burun akıntısını ciddiye almayıp veterinere başvurmadığınızda üzücü sonuçlarla karşılaşma riskiniz yüksektir.

p1cq6fv1ec1g3f15ck1lhi11bt130n6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerde burun akıntısı nedenleri

Köpeklerde burun akıntısı farklı etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir semptom yani belirtidir. Köpeklerde burun akıntısına sebep olabilecek hastalıklar şunlardır:

Alerjiler: Köpeklerde de aynı insanlar gibi polenler, bazı yiyecekler, toz gibi birçok farklı alerjenden kaynaklanan alerjiler görülebilir ve burun akıntısı da alerjinin önemli belirtilerinden biridir. Alerjiden kaynaklanan burun akıntısına hapşırma, kaşıntı, öksürme, göz akıntısı gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Buruna yabancı madde kaçması: Köpeklerin burun delikleri geniştir ve bildiğiniz gibi her şeyi koklarlar. Bu koklama esnasında burunlarına yabancı maddeler kaçabilir. Örneğin bahar ve yaz aylarında yol kenarlarında bolca bulunan pisipisi otu köpeklerin burnuna en sık kaçan yabancı maddelerden biridir. Buruna kaçan yabancı maddeler burun akıntısına neden olabilir.

Polipler ve tümörler: Köpeklerin burun boşluğunda ortaya çıkabilecek tümörler ve tümörlerin aksine kötü huylu olmayan kütleler olan polipler de burun akıntısına neden olabilir. Burun akıntısı köpeklerde burun tümörlerinin en önemli belirtilerinden biridir, kanserde erken teşhisin ne denli hayati olduğu düşünülürse köpek dostunuzdaki burun akıntısını neden ciddiye almanız gerektiğini daha net anlayabilirsiniz. Polipler de burun akıntısına neden olur, polipler kötü huylu olmasalar da büyüyüp yayılarak köpeğinizde çok ciddi sorunlara yol açabilirler.

Burun deliği sorunları: Özellikle basık yüzlü ırklar burun akıntısına diğerlerine kıyasla daha yatkındır. Basık burun ve küçük burun delikleri köpeklerde burun akıntısına neden olabilir.

Distemper: Köpek gençlik hastalığı olarak da bilinen viral ve ölümcül bir hastalık olan distemper de köpeklerde burun akıntısı sebeplerinden biridir. Gençlik hastalığı burun akıntısının yanı sıra ateşi seğirme, kasılma, zatürre gibi sorunlara da yol açabilir. Köpekler bu hastalığa yakalandıktan sonra tedavisi çok zordur. Köpekleri bu hastalıktan korumanın yolu düzenli aşılamadır.

Bakteri ve mantar enfeksiyonları: Köpeklerin burun boşluğundaki mantar ya da bakteri enfeksiyonları burun akıntısı sebeplerindendir. Özellikle aspergilloz isimli mantar enfeksiyonu burun akıntısına yol açar. Aspergilloz kaynaklı burun akıntısında kan, iltihap da olabilir.

Diş ve dişeti sorunları: Köpeklerin dişlerinde ya da dişetlerinde ortaya çıkan iltihaplar buradan burun kanallarına yayılır ve bu da burun akıntısına neden olabilir. Köpeklerin dişlerinin düzenli olarak temizlenmesi ve veterinere kontrol ettirilmesi bu sorunları önler.

Burunda parazit enfeksiyonu: Köpeklerin burunlarında akarlar gibi parazitlerin neden olduğu çeşitli enfeksiyonlar ile karşılaşılabilir ve bu enfeksiyonların da belirtilerinden biri burun akıntısıdır.

what standard veterinary care do dogs need 576fd0e1cbc21

Burnu akan köpeğinizi mutlaka veterinere götürmelisiniz

Ne yazık ki çoğu insan köpek dostunun burnunun akmasını pek ciddiye almaz oysaki bu büyük bir hatadır çünkü gördüğünüz gibi köpeklerde burun akıntısı kanser, viral hastalıklar gibi ölümcül sorunlardan da kaynaklanabilen bir belirtidir. Köpek dostunuzun burnu akıyorsa bunu önemseyip onu hemen veterinere götürmeniz burun akıntısına neden olabilecek hastalıkların teşhis edilip doğru bir tedavi ile köpeğinizin iyileşmesini sağlamanın tek yoludur. Köpeği veterinere götürmek yerine kendinizin bu sorunu tedavi etmeye kalkışmanız çok daha büyük sorunlara yol açabilir, lütfen köpeklere veteriner hekim önerisi dışında hiçbir ilaç vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boz Ayıların Beslenme Alışkanlıklarının Dışkılarından Belirlenmesi için Çalışma Başlatıldı öç

Boz Ayıların Beslenme Alışkanlıklarının Dışkılarından Belirlenmesi için Çalışma Başlatıldı

runny nose in cats 3

Kedimin Burnu Akıyor