in

Kocaman Bir Sevimlilik Abidesi: Amerikan Mastiff

Köpekler aleminin en iri kıyımlarından biri olan Amerikan mastiff kocaman bir cüssenin sevimli bir surat ve sanılanın aksine gayet yumuşak bir mizaçla kusursuz bir birleşimidir. Amerikan mastiff birçok köpek ırkını barındıran mastiff köpek ailesinin bir üyesidir. Mastiff köpeklerin ortak özelliği iri ve güçlü olmalarıdır. Örneğin ülkemize özgü bir ırk olan Anadolu çoban köpeği, Danua, Cane Corso, Dogo Argentino, Türkiye köpekleri arasında yer alan Aksaray malaklısı gibi iri ve güçlü köpeklerin hepsi mastiff grubundandır. Amerikan mastiff de bu grubun Amerika kökenli bir üyesidir ve tahmin edilebileceği üzere çok sevilen bir köpek ırkıdır. Ülkemizde de Amerikan mastiff besleyenler olsa da bu ırkı Türkiye’de bulmak pek de kolay değildir.

American Mastiff1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Amerikan mastiff kökeni

Amerikan mastifinin kökeni sizi şaşırtabilir zira Amerikan mastiff İngiliz mastifi ile Anadolu mastifinden üretilmiştir. Anadolu mastifinin anavatanı ise ülkemiz yani Türkiye. Burada önemli bir sorun olduğundan da bahsetmemiz gerekiyor, uluslararası köpek ırkı kuruluşları Anadolu çoban köpeği ismiyle de bilinen Anadolu mastifini safkan bir ırk olarak tanırken bazı kuruluşlar Kangal’ı tanımamış durumdalar ve öte yandan da bu ırk ile Kangal ve Akbaş’ın ayrı ırklar olup olmadığı da halen tartışılıyor. Yani Amerikan mastifinin atalarından birinin Sivas kangalı olma olasılığı da bulunuyor. Evet, Amerikan mastifi Amerikalı yetiştirici Fredericka Wagner tarafından Amerika Ohio’nun Piketon kasabasında geliştirilmiştir. Wagner’in tam istediği özellikteki ırkı geliştirmek için yaptığı çalışmalar 1900’lü yılların sonuna dek sürmüş ve sonunda ortaya çıkan ırka Amerikan mastifi ismi verilmiş. Wagner 2002 yılında American Mastiff Council’i kurmuş.  Amerikan mastif de halen birçok ırk kuruluşunca tanınmış değil.

American Mastiff 2

Amerikan mastiff fiziksel özellikleri

Mastiff köpeklerin çoğunda salya akıntısı görülür ancak Amerikan mastifi salyası akmayan nadir mastiflerden biridir. Bu iri cüsseli sevimli köpeğin fiziksel görünümü çok etkileyicidir.

 • Amerikan mastifflerinin ortalama ömrü 10-12 yıldır.
 • Yükseklikleri 65-91 santim arasında değişir, erkekler dişilere kıyasla daha yüksektir.
 • Ağırlıkları dişilerde 63-81 kilo, erkeklerdeyse 72-90 kilo arasındadır.
 • Tüyleri açık kahverengi, kayısı rengi, kahverengi ya da beyaz renklerde olabilir.
 • Amerikan mastifleri bir batında 2-5 arası yavru doğururlar, elbette istisnai olarak bu sayılar değişebilir.
 • Kafaları geniş ve dikdörtgen biçimlidir.
 • Tüyleri kısa ve yumuşaktır.
 • Gözleri kahverengi ya da kehribar rengindedir.
 • Burunlarıysa daima siyah renklidir.

American Mastiff 3

Amerikan mastiff karakteri

Büyük köpeklerle ilgili en önemli yanılgılardan biri saldırgan yapıda oldukları düşüncesidir. Oysaki büyük köpek ırklarının çoğu (elbette kötü insanların eline düşüp saldırgan yetiştirilmezlerse) ağırbaşlı, sakin ve sevecen mizaçlıdır. Amerikan mastiff de işte tam böyle bir köpektir, dev cüsseli, pamuk kalpli bir sevgi pıtırcığıdır.

 • Amerikan mastiff çocukları çok sever, çocuklarla harika ilişkiler kuran bu köpekler aynı zamanda çocuklarla ilgilenme konusunda da başarılır, bu sebeple dadı köpekler sınıfında oldukları söylenebilir.
 • Amerikan mastifi çok yumuşak karakterlidir, bu akıllı oluşuyla da birleşince eğitilmesi en kolay köpek ırkları arasında ilk sıralara kurulur.
 • Çok havlama eğilimi yoktur, hem bu özelliği hem de yumuşak mizacı sayesinde kocaman cüssesine rağmen apartman hayatına çok uyumludur.
 • Yaşlılarla da gayet iyi anlaşırlar.
 • Diğer köpeklerle ve yabancılarla sorun yaşamamaları içinde yavruluktan itibaren yeterli sosyalleştirilmeleri gerekir, aksi takdirde hem diğer köpeklere hem de yabancılara karşı agresif tavırlar sergileme olasılığı vardır.
 • Amerikan mastif en iyi arkadaş köpeklerden biridir.

american mastiff 2

Amerikan mastiff ırkının yatkın olduğu hastalıklar

Şunu kabul etmek gerekli ki Fredericka Wagner birçok açıdan gerçekten harika bir mastiff yaratmayı başarmış. Amerikan mastifi muhteşem görünüşü, kusursuz karakterinin yanı sıra sağlık konusunda da diğer birçok ırktan çok daha avantajlı bir ırktır. Bu kibar devlerde çok fazla hastalığa yatkınlık yoktur. Kalça displazisi, cilt sorunları, göz sorunları ve hipertriodi Amerikan mastifinin yatkın olduğu bilinen hastalıklardır.

cute american mastiff dogs photo

Amerikan mastiff bakımı

Amerikan mastiff bakımı konusunda ilk unsur düzenli taramadır. Haftada bir kez taranması yeterlidir. İkinci önemli bir unsur da egzersizdir. Bu kocaman köpekler tembel olma eğilimindedir, dolayısıyla tembelleşmelerine izin vermemek önemlidir çünkü yeterli hareket etmemeleri çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir. Her gün sabah ve akşam iki kez dolaştırılmaları idealdir.

Ayrıca Amerikan mastiflerini düzenli olarak veteriner hekime götürmeyi, göz ve kulak kontrollerini yaptırmayı da unutmamak gerekir.


NOT: KÖPEK IRKLARI İÇERİKLERİMİZ KÖPEK IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KÖPEKLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bombay Cat in Plant grande

Pantere Benzeyen Görünümüyle Hayranlık Uyandıran Bombay Kedisi

Atatürk Üniversitesi Öğrencileri Barınaktan İki Köpek Sahiplendiöç

Atatürk Üniversitesi Öğrencileri Barınaktan İki Köpek Sahiplendi