in

Kocaali’de Bir Hemşire Covid-19 Tedavisi Olurken Sahip Çıktığı Sokak Hayvanlarının Belediye Tarafından Toplandığını İddia Etti

Kocaali’de sokak hayvanlarının belediye tarafından yasadışı toplandığı iddia edildi.

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde yaşayan hemşire Ayşegül Paçalı görev yaptığı sırada covid-19 hastalığına yakalandı. Hemen Karasu Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Paçalı 1 hafta da covid-19 virüsünü yenmeyi başardı. Ancak iddiaya göre Paçalı ve ailesinin Kocaali’de sahip çıktığı hayvanlar belediye ekiplerince toplandı. İddiaya göre hayvanların toplanmasına engel olmaya çalışan Paçalı’nın anne ve babasına 65 yaş altı olmalarına rağmen karantina uygulandığı gerekçesiyle yasak getirildi.

Screenshot 1 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Paçalı ailesinin evi

Kocaali genelinde yaklaşık 100’den fazla köpeğin belediye ekipleri tarafından uyuşturucu iğnelerle suç teşkil edecek şekilde toplandığını iddia eden aile, evlerini ve bahçelerini sokak hayvanlarına açıyordu. Kışın az ayıda kişinin yaşadığı Kocaali’de sokak hayvanlarına Paçalı ailesi sahip çıkıyor, besleme ve tedavilerini ile ilgileniyordu. Aile, Kocaali Belediyesi’nin kısırlaştırma yapılan bir barınağı olmaması nedeniyle köpeklerin yasaya aykırı bir şekilde toplanıp nereye götürüldüğünü merak ediyor ve toplanan sokak köpeklerinin alındığı bölgelere geri bırakılmasını istiyor.

Kocaalide Bir Hemşire Covid 19 Tedavisi Olurken Sahip Çıktığı Sokak Hayvanları Belediye Tarafından Toplandığını İddia Etti1

“Virüsü Yendim Ama Kötü İnsanlarla Başa Çıkamıyoruz”

Konuyla ilgili görüştüğümüz Ayşegül Paçalı yaşananları şöyle anlattı:

“Ben 13 yıllık sağlık emekçisiyim, yıllardır ilçemizde toplum sağlığının korunması için farkındalık çalışmaları yürütüyorum. Korona virüsle mücadele sırasında bu hastalığa yakalandım ve çok zor bir tedavi süreci geçirdim. Maalesef bu çaresiz durumu fırsat bilen belediyenin, 100den fazla masum sokak köpeğini yasalara aykırı bir şekilde topladığını öğrendim. Bu durumu engellemeye çalışan aileme belediye işçileri tarafından “kızınız korona oldu, siz de mikrop saçıyorsunuz” denildi. Her akşam alkışlarla desteklenen sağlıkçıları hastalık kaynağı olarak gören insanlar olduğunu görmek ve bir hemşire olarak yıllarca verdiğim emek ve bunca fedakarlığa karşı böyle bir vefasızlık beni gerçekten çok üzdü ve hastalığımı olumsuz yönde etkiledi. Küpeli ve yavru sokak köpeklerini kanuna aykırı bir şekilde toplayarak yok eden belediye yetkilileri, tüm uyarı ve şikayetlere duyarsız kalarak suç işlemeye devam etmektedirler. Bir an önce görevlerini kötüye kullanmaktan vazgeçmelerini ve uyuşturucu iğnelerle toplayıp hayatlarını tehlikeye ararak yaşam alanlarından uzaklaştırdıkları sokak canlarının alındıkları bölgelere geri bırakılmalarını talep ediyoruz.”

View this post on Instagram

KOCAALI BELEDIYESI YÜZLERCE INSANIN TEPKISINE RAĞMEN HALA KOPEKLERI YASADIŞI OLARAK TOPLAYIP DAĞ BAŞLARINA ATMAYA DEVAM EDIYOR!! Geçtiğimiz hafta mahallesinde beslenen köpekleri toplayıp başka ilçenin barınağına tıkan ve yüzlerce köpeği toplayıp ortadan yokeden Kocaali Belediyesine yüzlerce insandan tepki ve sikayet gelmişti. Hatta olayı örtmek için belediye iscisinin yuzune tukuruldu diye mağdur edebiyatı yapmışlardı. Bu video bugün baska bir hayvansever tarafından çekildi. Çarşıda uyuşturucu iğnelerle köpekleri toplamaya devam ediyorlar. -Kupeli köpekler herhangi bir rahatsızlığı veya herhangi bir raporlu ısırma vakası olmadığı taktirde toplanamazlar. -Bu ilçenin barınağı yok. Gecen aylarda yapilan denetimlerde bulunan eksiklerden ötürü kapatılmıştı. Yani topladıkları köpekleri koyabilecekleri bir yerleri yok. -Veteriner hekimleri yok. -Videoda elinde uyusturucu iğneyle köpekleri vuran Hüseyin G. isimli işçi Kocaali Barınağında köpeğe tecavüz edilme olayının gerceklestigi esnada barinakta görevli olan ve bu olay sonrası gorevinden uzaklaştırılan işçidir. -Baslarinda veteriner hekim olmadan uyusturucu maddeleri kullanmaları yasal değil. Ayrıca ellerindeki uyusturucu maddeyle halk sağlığını da tehlikeye atiyorlar. -Bu hafta boyunca yapılan yüzlerce sikayet sonrası 'biz dostlarımızı seviyoruz, onları besliyoruz' diye sempati kazanmak icin sokaklarda tek tük kalan köpeklerin fotolarini paylasmislardi. O paylasimdan bir kac gun sonra toplamalarına devam edecek kadar riyakarlar. Zaten zor günlerden geciyoruz. Salgını fırsat bilip zaten açlıkla mücadele eden köpekleri yok etmek insanlığa da sığmaz. Yasa bu belediyeye islemiyor mu? Toplama yapan kisiler emri belediye baskani ve yardimcisindan aldiklarini soylediler. Lütfen daha fazla köpeğin günahına girmeden bu belediyeyi sikayet edelim her yere. Twitterdan da paylaşırsanız sevinirim. @tcicisleri @emniyetgm @sakaryabarosu @sakaryabld @tarimgovtr Kocaali Belediyesi telefonu: 0264 812 10 99

A post shared by Cule? (@sulecika) on

“Kocaali Halkını Bu Virüsten Korumaya Çalışan Ayşegül Hemşireye, Köpeklerini Toplayarak Teşekkür Ettiler”

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Zekiye Güneş Kılcı konunun takipçisi olduklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:

2019 yılı nisan ayında Kocaali Barınağında yaşanan tecavüz olayından sonra tarafımızca Belediye başkanı ile bizzat görüşülmüş, tecavüz olayının dışında yapılan toplamaların usulsüz olduğu bilgisi verilerek Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği 7/1 maddesi başkana bizzat okunmuştur. Başkan kanunu ve yönetmeliğe uygun davranmayacaklarını açıkça beyan etmiştir. Bu sene de hayvan sever ebe Ayşegül PAÇALI’nın Kocaali halkını bu virüsten korumaya çalışırken aldığı Covid19 virüsü ile hasta haneye yatmasının akabinde baktığı küpeli hayvanları toplayarak, Ayşegül ebeyi ağlatarak, hasta hanedeki karantina günlerini cehenneme çevirerek belediye kendisine teşekkür etmiş, kaymakamlıkta sessiz kalarak belediyeye eşlik etmiş oldu. Kanunsuz emir vermek kadar kanunsuz emiri uygulamak da suçtur. Hele ki teşekkür edip özel ihtimam göstermemiz kişilerden olan bir kişinin baktığı köpekleri ona minnetimizi sunmak için özellikle beslememiz gereken bu günlerde sağlık çalışanımızın yanında olmak bizim görevimizdir. Bu sebeple gerek bu kanunsuz acımasız emiri veren belediye başkanı ve gerekse bunu uygulayan işçiler hakkında şikayetçi olacağız.”

“İddiaların Hepsi Asılsız, Görüntüler Eski”

Ortaya atılan iddiaları sormak için görüştüğümüz Kocaali Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü yetkilisi iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Toplama yapmanın aksine son 4 aydır kısırılaştırma için bile toplama yapmadıklarını, sadece acil müdahale gereken durumlarda ekiplerin yönlendirildiğini belirtti. Kocaali barınağında sadece bakım ve besleme yapıldığını belirten yetkili, kısırlaştıma işlemlerinin büyükşehir ekipleri tarafından yapıldığını söyledi.  “Kocaali Belediyesi köpek topluyor” iddilarının aslı astarı olmadığını belirten yetkili, sosyal medyada paylaşılan görüntülerin eski olduğunu iddia etti. İddiaların Ayşegül Paçalı ve ailesi tarafından belediyeyi karalamak için ortaya atıldığını iddia eden yetkili, iddiları kesinlikle kabul etmediklerini belirtti. Yetkili,Ayşegül Paçalı’nın babası Gaffur Paçalı ve belediye personeli arasında yaşanan tartışma sebebiyle belediye personelini Gaffur Paçalı’ya dava açtığını, bu sebeple Paçalı ailesinin olayı kişiselleştirdiğini iddia etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korkunç görüntüler Yüz binlerce civcivi canlı canlı gömüldü

Korkunç görüntüler: Yüz binlerce civciv canlı canlı gömüldü

sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler hayvan sahipleri 2

4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı: Hayvan Dostları da Eklendi!