in

Koalaları Yangından Kurtarmak için Eğitilen Köpek ‘Bear’ İşbaşında

Avustralya’da haftalardır devam eden orman yangınları doğal yaşama ciddi zarar verirken, kıtaya özgü koalaları kurtarmak için canını dişine takan köpek ‘Bear’ ülkede gündem oldu. Bear, koalaların kokusunu alarak onları bulma yeteneğine sahip olan dünyadaki tek köpek.

Avustralya’daki yangınlardan en çok hayvanlar zarar görürken, itfaiyecilerin yetişemediği noktada hayvanların yardımına da yine hayvanlar koşuyor.

Koalaları Yangından Kurtarmak için Eğitilen Köpek Bear İşbaşında 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Border Collie ve Koolie cinsi köpeklerin melezlenmesiyle dünyaya gelen ‘Bear’ (Ayı) adlı köpek, koalaların kürklerinin kokusu sayesinde onları buluyor. Bakıcılarına göre Bear, dünya çapında bu yeteneğe sahip olan tek köpek.

‘İyi ve uslu’ bir köpek olmadığı için barınağa gönderilen Bear, koalaları kurtarmak üzere eğitildi. ‘Detection Dogs for Conservation’ ekibindeki bakıcılarıyla birlikte ülkenin dört bir yanını gezen Bear, yerel itfaiye servislerine yardımcı oluyor.

Patilerinin yanmaması için koruyucu bir çorap giyen Bear, yaralı bir koala tespit ettiği zaman, ağacın yanında oldukça hareketsiz durarak bakıcısına sinyal veriyor. Bear’ın ödülü ise bir top oluyor.

En az 350 koala öldü

Yeni Güney Galler ve Queensland eyaletlerinde devam eden yangınlarda en az üç kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce ev ve işyeri zarar gördü. Yangın vahşi yaşamı da ciddi derecede etkilerken, Yeni Güney Galler‘deki bir koruma alanında en az 350 koalanın öldüğü açıklandı.

Koalaları Yangından Kurtarmak için Eğitilen Köpek Bear İşbaşında 2

Okaliptüs ağaçlarında yaşayan koalalar orman yangınlarının ilk kurbanlarından biri oluyor. Bu hayvanlar yangınlarda ağaçların tepesine tırmanarak ve yumru haline gelerek kendilerini korumaya çalışıyor.

Avustralya’ya özgü koalaların sayısı son yıllarda hızla azalmaya başladı. Ülkede doğal ortamlarında kadar koalanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpek sörf

Köpek Balıkları ve Sörfçülerin Etkieyici Fotoğrafları

Korkunç İddia 4 Kedim Eski Sevgilim Tarafından Vahşice Katledildi 2

Korkunç İddia “4 Kedim Eski Sevgilim Tarafından Vahşice Katledildi”