in

Klima Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Mı?

Hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte klimalar da çalışmaya başladı ancak birçok kişi klimanın kedi ve köpeklere zararlı olup olmadığını merak ediyor.

Ülkemizde yaz tüm sıcaklığını hissettirmeye başladı ve çoğumuz kimi zaman boğucu olan sıcaklardan klimalar sayesinde korunuyoruz. Klimaların aşırı kullanımı bazen çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve bu done hayatını evcil hayvanlarla paylaşanların “acaba klima kedi/köpek dostuma zarar verir mi?” diye endişelenmesine neden oluyor. Siz de klimanın kedi ya da köpek dostunuza zarar verebileceğinden endişeleniyorsanız yazımız çok işinize yarayacak.

Kedi ve köpeklerin kürkü ısı izolasyonu sağlar

Kedi ve köpeklerin tüylerinin terlemelerine neden olduğuna ilişkin yaygın bir kanı olsa da aslında gerçek bunun tam tersidir, tüyler kediler ve köpekler için ısı izolasyonu sağlar ve böylece hem soğuk hem de sıcak havalarda vücut ısılarının belirli bir düzeyde kalmasına yardımcı olur. Dolayısıyla öncelikle kedilerin ve köpeklerin tüyleri nedeniyle terlediği fikrini bir kenara bırakmamız gerekir.

530758597

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Özellikle yaşlı ve hasta hayvanlar için aşırı sıcaklar daha tehlikeli

Aşırı sıcak havalar özellikle yaşlı ve hasta hele de kalp hastası hayvanlar için diğerlerine kıyasla çok daha tehlikeli ve bu hayvanların klimalı ortamda bulunması aslında zararlı olmaktan ziyade onlar için faydalı olarak bile tanımlanabilir.

dog-enjoying-ac

Klimanın kedi ve köpeklere herhangi bir zarar verme riski yok

Hasta ve yaşlı hayvanlar için faydalı bile sayılan klimanın diğer hayvan dostlarımıza da herhangi bir zarar verme riski bulunmuyor, zira zaten klimadan rahatsız olan kedi ve köpekler klimadan uzaklaşıyor. Dolayısıyla klimanızı gönül rahatlığı ile çalıştırıp serinleyebilirsiniz.

2719993163_141c62222f

Peki, evcil dostlarımız evde yalnızken klimayı çalıştırmak doğru mu?

İşte evcil hayvanlar ve klima konusunda en çok merak edilen şeylerden biri, bizler evde yokken dostlarımızın serinlemesi için klimayı açık bırakmalı mıyız? Bu sorunun yanıtı hayır zira klimalar çok yüksek elektrik tüketimi yapıyor ve bu sadece bütçemiz için zararlı değil aynı zamanda iklim değişikliği konusunda da ciddi biçimde rol oynuyor. Yapılan araştırmalar dünya çapında artan klima talebi ile birlikte klimalardan yayılan gazların 2050 yılına dek küresel ısı artışının %27’sini oluşturacağını öngörüyor. Bu da şu anlama geliyor, bizler evcil dostlarımızı serinletmek için evde değilken bile klimaları çalıştırırsak dünyanın başka yerlerindeki hayvan türlerinin sonunun gelmesine katkıda bulunmuş oluyoruz. Bu nedenle eğer kedi ya da köpek dostunuz çok yaşlı ve hasta değilse siz evde yokken onun için klimayı çalıştırmanıza gerek yok, hatta bunu yapmanız kesinlikle doğru değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

526567213 758x426

Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi?

Unknown 1

Muğla’da Dehşete Düşüren İşkence: Köpeği Aracın Arkasına Bağlayıp Sürükledi