in

Kızılırmak Deltası’nda Leylek Varlığı Artıyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde leylek popülasyonunda her yıl artış gözlendiği bildirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji (kuş bilimi) Araştırma Merkezi Görevlisi Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin ilkbaharın gelmesiyle hareketlendiğini söyledi.

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası‘ndaki leylekpopülasyonunun belirlenmesi için çalışma yürüttüklerini belirten Yavuz, deltayı tamamen tarayarak leylek varlığını kayda geçirdiklerini anlattı. Çalışmalar kapsamında yavru çıkış zamanından sonra yavru sayımları yaparak alandaki üreme başarısına baktıklarına işaret eden Yavuz, bu çalışmayı 2002 yılından bu yana sürdürdüklerini dile getirdi.

 

Leyleklerin deltaya mart ayı içinde geldiklerine dikkati çeken Yavuz, şöyle devam etti: “Yaptığımız çalışmalarda, bölgemizde bin çift leylek bulunduğunu belirledik. Her geçen yıl leylek varlığının arttığını görüyoruz. Deltada kuluçka ve üreme dönemleri başladı. Her yuvadan dört yavru uçuyor.

Kızılırmak Deltasında Leylek Varlığı Artıyor 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Toplamda altı bin leylek haziran ayında deltada uçacak. Deltadaki leylek popülasyonu, Türkiye’deki en yüksek leylek popülasyonunu oluşturuyor. Bütün deltaya yayılmış ağaçlarda leylek yuvaları var.

Eylül ayına kadar burada kalacak ve ardından göç edecekler.” Yavuz, KızılırmakDeltası’nın ‘leylek yurdu’ adıyla bilindiğini, Türkiye’de en çok leyleğin ürediği alanın burası olduğunu ifade etti.

  Kızılırmak Deltasında Leylek Varlığı Artıyor 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sapan Cinsi Köpek Balığını Avlayana 1635 TL Cezaöç

‘Sapan’ Cinsi Köpek Balığını Avlayana 1635 TL Ceza

sokak

Sokak Hayvanları için Atık Malzemeden Barınak Yaptılar