in

Kızılırmak Deltası’na Kuş Parkı Müzesi

UNESCO’ya girmeye hazırlanan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne Kuş Parkı Müzesi yapılması önerildi.

UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi’ne girmeye hazırlanan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne Kuş Parkı Müzesi yapılması isteniyor.

kusparkimuzesi2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs ilçesinde gerçekleştirilen muhtarlarla istişare toplantısının ardından Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay ile birlikte Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni gezdi.

Kuş Cenneti’nin Allah’ın Samsun’a bağışladığı bir lütuf olduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Buraya gelen ziyaretçilerimizin memnun ayrılmaları yaptığımız çalışmaların takdiri olarak ortaya çıkıyor. Yılın her günü ayrı güzel olan Kuş Cenneti’ne büyük önem veriyor, gelişmesi ve korunması için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Kuş Cenneti yaptığımız çalışmalarla kısa sürede Türkiye’nin dikkatini çekti ve Samsun’da doğa turizmine ev sahipliği yapmaya başladı. Buranın korunup kollanması, gelecek nesillere bu doğallıkta aktarılması bizim boynumuzun borcudur. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

kusparkimuzesi4

Vali Şahin, bir bölümü 19 Mayıs ilçesi sınırlarında olan ve UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi’ne girmek için gün sayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile Nebiyan Ormanı’nın dünyanın en güzel iki harikası olduğunu söyledi ve “Esas buraların sahibi sizlersiniz. Sizler burayı en güzel şekilde koruyup, kollayıp, gözetmek durumundasınız.

Bu bölge gerçekten çok kıymetli ve değerli bir bölge. Bir bölümü 19 Mayıs İlçesi sınırları içinde bulunan Kuş Cenneti bizim biraz ayrıcalıklı olarak koruyup kolladığımız bir yer” dedi.

Kuş parkı müzesi yapılmasını önerdi

Samsun Valisi İbrahim Şahin, konuşmasında deltada tespit edilen kuş türlerinin detaylı bilgileriyle birlikte kopyalarının görsel olarak sunulmasına yönelik ‘Kuş Parkı Müzesi’nin yapılması önerisinde de bulunarak, “Emin olun buraya gelip, gezerek görenler, gittikleri yerde burayı tekrar tekrar anlatıyorlar. Düşünün burada 50-60-100 farklı kuş türünün olduğu bir kuş parkı müzesi olsa, buraya yaşayan bir müze yapsak inanın buraya turist akın eder. Samsun’un her ilçesinde bir başka güzellik var.

kusparkimuzesion

Hep birlikte bu güzellikleri olabildiğince muhafaza edeceğiz. Bu bölgeleri kollayıp koruyacağız ve gelecek nesillere güzel bir şekilde ileteceğiz. Kuş Cenneti ile ilgili hükümet nezdinde de farkındalık oluştu. Burası UNESCO geçici listesine girdi. Biz bu işleri bir şekilde takip edeceğiz. Sizlerin de bu anlamda desteğinizi istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Iğdırda Petshoplara İdari Para Cezası Uygulandı

Iğdır’da Petshoplara İdari Para Cezası Uygulandı

hayvankoleon

Televizyon Dünyasının Hayvanları Köleleştiren Karanlık Yüzü