in

Kıyıya Vuran Balinaları Kurtarmak için Seferber Oldular

Yeni Zelanda’da kıyıya vuran 28 kılavuz balina kurtarıldı.

Pazartesi günü, sık sık balinaların mahsur kaldığı Güney Adası’nın ucundaki Farewell kumsalında bulunan yaklaşık 50 balinadan 15’i ise öldü. Çoğu gönüllülerden oluşan kurtarma ekipleri, bir gün içinde iki kez derin sulara yönlendirilen balinaların yine de kıyıya yakın bir noktada olduklarını ve hayvanların yeniden karaya vurmasından endişe ettiklerini söylüyor.

Kiyiya Vuran Balinalari Kurtarmak icin Seferber Oldular 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan kurtarma derneği Project Jonah’ın Genel Müdürü Daren Grover, AFP haber ajansına balinaların gece sığ sulara gelmediğini belirterek “Şimdilik operasyon başarılı olmuş gibi görünüyor. Bu nedenle ihtiyatlı bir iyimserlik içindeyiz” dedi.

Aynı Bölgede 10 Kıyıya Vurma Olayı

Pazartesi günü 40 kadar balina yüzdürülmüş ancak hayvanlar ertesi gün geri gelmişti. Bilim insanları 26 kilometre uzunluğunda olan kanca şeklindeki bu kumsala balinaların neden vurduğunu henüz tespit edebilmiş değil.

Bir teoriye göre, körfezde sığ bir deniz yatağı oluşturan kumsal, balinaların yön bulma duyularını etkiliyor. Bu bölgede son 15 yıl içinde en az 10 toplu kıyıya vurma olayı yaşandı.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lady Gaganin Kacarilan 2 Kopegi Bulundu

Lady Gaga’nın Kaçarılan 2 Köpeği Bulundu

ipekyolu belediyesinden sokak hayvanlarina destek 1

İpekyolu Belediyesi’nden Sokak Hayvanlarına Destek