in ,

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları Neden Önemli?

Kedimizi kısırlaştırdıktan sonra neden kısırlaştırılmış kedi mamalarını tercih etmeliyiz? Okuyalım, öğrenelim.

Kedilerin beslenme alışkanlıkları ile ilgili en çok merak edilen soruların büyük bir çoğunluğu kısırlaştırılmış kedi mamaları ile ilgili olanlardır. Kedi mamalarının hangi özellikte olduğu, normal mamadan ne farkı olduğu, kısırlaştırılmış kedi mamalarının kedinin sağlığı ve beslenmesi açısından önemi, neden kısırlaştırılmış kedilerin bu mamaları tüketmesi gerektiği gibi konular, bu sorulara zemin oluşturur.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları Neden Önemli

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kısırlaştırılmış Kediler Onlar için Özel Üretilmiş Mamaları Kullanmalı

Uzman kişilerin, veterinerlerin mama tüketimi konusundaki tavrı, kısırlaştırılmış kedilerin mutlaka bu tür özel olarak üretilmiş kısırlaştırılmış kedi maması ile beslenmesi gerektiği yönündedir. Çünkü bu mamalar, içerdiği yağ oranları ve sağlık açısından onarıcı nitelikteki içerikleri ile kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilmiş son derece faydalı besinler içeren mamalardır.

Kısırlaştırılmış kedi mamasının bir diğer özelliği ise, özellikle erkek olan kedilerin idrar yollarında taş oluşmasını engeller. İceriğindeki önleyici ve onarıcı olan besin maddeleri sayesinde kısırlaştırılmış kedinin fonksiyonlarını ve metabolizmasını kontrol altında tutabilen bu mamalar, mesane taşı olarak da bilinen çeşitli taşların oluşumunu engellemektedir.

Kısırlaştırılmış olan kedilerin mamalarının içerdiği besin maddeleri özel olarak seçilmektedir. Daha çok hindi ve tavuk etleri üzerinden gidilen seçimlerde, mamanın kolay bir şekilde sindirilmesi ve mamadan maksimum verimliliğin alınması amaçlanmaktadır.

Mama Seçerken Kedizin Özelliklerini Dikkat  Etmelisiniz

Kedilerin beslenmesi ile ilgili olarak, kesinlikle mama çeşitleri bir tutulmamalıdır. Her mama çeşidi belli bir amaç için kedilerin farklı beslenme şekillerine göre özel olarak üretildiği unutulmamalıdır. Kedilerin, yaşı cinsi, kilosu, kısır olup olmaması gibi pek çok özelliğe göre hangi mama çeşidinin kullanılması gerektiğini belirlemektedir. Kısırlaştırılmış olan kediler için de, kesinlikle özel olarak üretilmiş olan ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları ve Normal Kedi Mamamlarının Farkı

Genel olarak bu mamaların özellikleri ve kısırlaştırılmış kedilere hangi konularda fayda sağladığı konusuna gelirsek.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları Neden Önemli 1

Kısırlaştırılmış kedi mamalarında yağ oranları normal mamalara göre daha farklıdır. Bu tür mamalarda yağ oranı yaklaşık %10 civarında iken, normal olan mamalarda ise %20 lere çıkmaktadır. Kısırlarştırma işlemi gerçekleştikten sonra kedilerin yemek yeme istekleri artar, öğünleri çoğalır ve bir öğünde normalden daha fazla mama yeme durumu gerçekleşir. Bu durum yüzünden kısır kedilerin normal mama ile beslenmeye devam etmesi halinde tehlikeli durumlar ortaya çıkmaktadır. İçeriklerinin %20 lik bir kısmı yağ olan normal kedi mamaları, kısırlaştırılmış olan kedileri kısa bir süre içerisinde şişmanlatacağı için, bu özellikte olan kedilerin yağ oranları düşük olan kısırlaştırılmış kedi mamalarını tüketmeleri çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalıç

Yavru Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Ölen Sahibinin Başından 1 Hafta Boyunca Ayrılmayan Köpek Kirliöç

Ölen Sahibinin Başından 1 Hafta Boyunca Ayrılmayan Köpek ‘Kirli’