in

Kısırkaya’ya Sağlıklı Girdi, Hasta Çıktı

Sarıyer’de yaşayan Ece Yıldız’ın, kapısının önünde üç yılı aşkın süredir ilgilendiği Lily isimli köpeğin başına gelenler, rehabilitasyon ve bakımevlerinin çalışmaları hakkındaki soru işaretlerine bir yenisini ekledi.

kısırkaya-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ece Yıldız, Lily’nin başına gelenleri ve geçen süreci facebookta uzun bir not yazarak paylaştı. Lily’nin çevre halkı tarafından defalarca polise şikayet edildiğini, şikayetler sonucunda Mart ayının başlarında da Sarıyer Belediyesi ekipleri tarafından alınıp Kısırkaya Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldüğünü ifade eden Yıldız, Lily’i göremeyince barınağı telefonla aramış. Telefonda görüştüğü kişinin kendisine gereken ilgiyi göstermediğini ve son umut olarak Sarıyer Belediye Meclis Üyesi olan arkadaşı Av. Ebru Çetin’in aracılığı ile Lily hakkında bilgi almaya çalıştığını söyleyen Yıldız, bu çabaları sayesinde köpeğin orada bulunduğunu net olarak öğrenmiş. Öğrendiğine göre Lily, ‘saldırgan tutumu’ değişene kadar bir rehabilitasyon sürecine alınmış. Hakkında çok fazla şikayet olduğu için de, Lily’nin sadece sahiplenilmesi durumunda geri getirilebileceğini iletmişler.

lily-ajanimo3

Ece Yıldız sonrasında geçen süreci şöyle anlatıyor: “Hayvan bakmanın zor bir iş olduğunu düşündüğüm için hiçbir zaman bir hayvan sahiplenmeyi düşünmedim ama başka seçeneğim kalmamıştı. 20 güne yakın ya da daha fazla bir süre Lily’i sahiplenmek için uğraştım. Zira telefonda iletişime geçmiş olduğum Veteriner Mehtap Hanım her ne kadar ilgili davransa da işler bir türlü düzgün ilerlemedi. Lily’yi getirecekleri gün bana bilgi vermelerini istedim. Lily’i karşılamam ve onu bağlamam gerekiyordu. Etraftaki insanların şikayetleri bunu mecbur kıldı. Bana Lily’i getirecekleri gün bilgi verecekleri konusunda mutabık kaldık”

“Tüm Huyları Değişmiş Bambaşka Bir Köpek Haline Gelmişti”

Sonrasında yaşananlar ise tam bir bürokrasi hikayesi… Yıldız yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Fakat bir gün işte öğle yemeğindeyken telefonum çaldı ve telefondaki ses bana köpeği getirdiklerini iletti. Onca zaman sürekli bunun için uğraştım bir şekilde söyledikleri zamanları hep ertelediler ve şimdi hiç haber vermeden köpeği getirmişlerdi. Dahası mı? Sahiplenilmeden bırakamayacaklarını söyledikleri köpeği sokağa bırakıp gitmeyi teklif ettiler bana. Telefondaki adamın durumu bilmediği apaçıktı. Sahiplenmem için de yanında hiçbir belge getirmemiş. Adamla konuşmam bitince Vet. Mehtap Hanım’ı aradım ve durumu anlattım. İşin acı ve sinir bozucu kısmı ben eve gelince Lily beni karşıladı. Fakat hiç de benim Lily’im gibi değildi. Tüm huyları değişmiş bambaşka bir köpek haline gelmişti. Hayvan kıpırdamadan hiçbir şeye tepki vermeden öylece gelişigüzel hareketler sergiliyordu. Ağır bir depresyon geçirdiği apaçık ortadaydı. Beni gördüğüne hiç sevinmedi, bana hiç tepki vermedi. Yalamadı, üstüme atlamadı. Hasta gibi davranıyordu. İşin çok ilginç yanı tüylerinin rengi bile açılmıştı. Etraftaki insanlar onun Lily olduğuna zar zor inandı. Lily kendine gelsin diye çok uğraştım. Doğru düzgün yemek yemiyordu. En sonunda bir veterinere gösterme kararı aldım. Yapılan değerlendirmeler sonucu 41 derece ateşi olduğu ortaya çıktı. Lily çok hastaydı. Kan testinin sonucuna göre karaciğer yetmezliği başlangıcı vardı”

kısırkaya-ajanimo

Sağlıklı bir şekilde sokaktan alınan bir köpeğin barınaktaki ‘rehabilitasyon’ sürecinden sonra hasta olarak geri verilmesine anlam veremeyen Yıldız, “Lily’i iyileştirmek için elimden geleni yapıyorum. Bazı günler iyi bazı günler kötü oluyor. Kilo kaybetmesinin önüne bir türlü geçemiyorum. Dahası karaciğer yetmezliği için olan özel mamaların 5 kilosu 400TL civarında bir ücrete sahip böyle bir şeyi karşılamam mümkün değil” diyerek bu süreçte yaşananlara isyan ediyor.

Sarıyer Belediyesi’ne bağlı Kısırkaya Hayvan Rehabilitasyon Merkezi geçmişte de pek çok şikayet ile gündeme gelmişti. En son geçtiğimiz Nisan ayında, Sindy isimli Golden cinsi bir köpek aynı barınakta Adem İ. isimli bir çalışan tarafından sopayla dövülerek kafatası kırılmıştı.

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

akilli kus yuvasi 1 1

Akıllı Kuş Yuvası ile Orman Yangınlarını Önlemek Mümkün Olacak

kedi konseptli kafe 1

‘Kedi Konseptli Cafe’lerin Sayısı Artıyor