in

Kısa Tüylü Köpekler

Kökenleri farklı ülkeler olan çok sayıda kısa tüylü köpek ırkı var. Çoğu en fazla birlikte yaşanan ırklardan olan kısa tüylü köpeklerin en popülerleri içeriğimizde.

Köpekler dünyanın en kalabalık hayvan ailelerinden biri, 500 kadar farklı köpek ırkı var ve bu ırkların arasında fiziksel açıdan olduğu kadar karakter özellikleri açısından da büyük farklar bulunuyor. Köpek ırklarının önemli fiziksel farklarından biri tabi ki tüyleri. Köpeklerin ait oldukları coğrafyanın iklim koşulları tüy yapılarının farklı olmasını sağlayan en önemli etken. Dünyanın farklı yerlerine ait çok sayıda kısa tüylü köpek cinsi var, bu ırkların en popülerlerini sizler için derledik.

English Bulldog on Skateboard e1449678318722

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İngiliz Bulldog

Bulldog

İngiliz kökenli orta boy bir köpek ırkı olan Bulldog tüm dünya gibi ülkemizde de çok popüler olan bir kısa tüylü köpek.  Yüksekliği 33-38 santime, ağırlıklarıysa 22 kiloya ulaşabilen Bulldoglar ile ilgili saldırgan olduklarına yönelik bir inanış var, oysaki bu tatlı köpekler aslında saldırgan olmadıkları gibi çok da sevgi dolular. Ancak insanlara karşı çok sevgi dolu olan bu köpekler diğer köpeklere karşı kimi zaman saldırgan davranışlar sergileyebiliyorlar.  Bulldogların tüyleri hem kısa hem de sert ve bu köpekler çok az tüy döküyorlar. Bu arada İngiliz Bulldog dışında Amerikan ve Fransız olmak üzere iki ayrı Bulldog ırkı daha olduğunu ekleyelim.

dalmaçyalı

Dalmaçyalı

101 Dalmaçyalı filmi ile tanınan Dalmaçyalı ırkı büyük boy köpeklerden biri, bu güzel köpeklerin yükseklikleri erkeklerde 50-60, dişilerde 50-55 santime ağırlıklarıysa erkeklerde 24-25, dişilerdeyse 22-24 kiloya ulaşıyor. Beyaz üzerine siyah benekli tüyleri çok kısa olan Dalmaçyalı köpekler enerjik, dayanıklı ve sevgi dolu oluşları ve çocuklarla iyi anlaşabilmesiyle tam bir aile köpeğidir. Dalmaçyalı köpeklerin sağırlığa genetik yatkınlığı olduğunu da ekleyelim.

Dalmaçyalı köpekler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

doberman pinscher 1098804 1920

Doberman

Kısa tüylü köpek cinsleri içinde en çok tanınanlardan biri olan Doberman oldukça iri bir köpek ırkıdır. Erkeklerin yüksekliği 68-72, dişilerinkiyse 63-68 santime ulaşır. Ağırlıklarıysa erkeklerde 35-40, dişilerde 30-35 kilo arasındadır. Dobermanlar siyah ya da kızıl-kahverenkte olabilirler ve tüyleri çok kısadır. Ortalama 10-12 yıl arasında yaşayan Doberman köpekler Almanya kökenlidir ve birçok işte insanların en büyük yardımcılarından biridir.

Doberman köpeklerin yaygın olarak kulakları ve kuyrukları kesiliyor ne yazık ki, oysa bu ülkemizde hem yasak hem de bu hayvanlara yapılan çok büyük bir eziyet. Lütfen Doberman ya da başka ırk köpeklerin kuyruk ve kulaklarını kesmeyin.

Pug 1 resized

Pug

Son yıllarda tüm dünya ile birlikte ülkemizde de kelimenin tam manası ile bir Pug çılgınlığı yaşanıyor, herkes Pug sahiplenmek istiyor ve bunun neticesinde bu köpekler yoğun şekilde üretilip binlerce liraya satılıyor. Bunun neticesinde ortalık terk edilen Puglar ile dolmaya başladı bile diyor ve satın almayın sahiplenin diye de ekliyoruz.

Pug Çin kökenli bir köpek ırkı, küçük bir ırk olan Pugların tüyleri kısa vücutlarıysa kaslıdır. Burnu basık olduğu için bu kısa tüylü köpek ırkı solunum hastalıklarına ciddi şekilde yatkındır ve çoğu çok horlar.

labrador retriever

Labrador Retriever

Ülkemizde en çok birlikte yaşanılan köpek ırklarından biri olan duygusal, sevecek ve sevimli Labrador Retriever ya da kısa Labrador büyük bir köpek ırkıdır. Labradorların yüksekliği erkeklerde 58-63, dişlerde 38-55 santim arasında değişir. Ağırlıklarıysa erkeklerde 27-34, dişilerdeyse 25-32 kilo arasındadır. Kısa tüyleri kahverengi, sarı ya da siyah renklerde olabilir.

Labrador gerçekten çok sevgi dolu bir köpek ırkıdır, çocukları çok sever, neşeli ve oyuncudur. Tüm bu özellikleri onu muhteşem bir aile köpeği haline getirir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çok fazla kısa tüylü köpek cinsi var, yazımızda bu ırkların en popülerlerini paylaştık.

brushes for short haired dogs

Kısa tüylü köpek bakımı

Bir köpeğin tüylerinin kısa olması tüy bakımına ihtiyaç duymayacağı anlamına gelmez. Tüyleri kısa olsa da tüm köpekler özellikle de mevsim geçişlerinde tüy dökerler ve kısa tüylü köpeklerin de düzenli olarak taranması gerekir. Kısa tüylü köpekler için üretilmiş fırçalarla bu köpekleri haftada bir ya da iki kez taramak ölü tüylerin toplanmasını ve tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

NOT: KÖPEK IRKLARI İÇERİKLERİMİZ KÖPEK IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KÖPEKLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Greenpeaceöç

Greenpeace: Dünya’nın Yeni Plastik Atık Çöplüğü Türkiye

causes of heart disease in dogs

Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati