in

Kirmasti Deresi’nde ‘Bor’ Kirliliği

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinden geçen Kirmasti Deresi’nin suyunda, yüksek oranda bor tespit edildiği belirtildi. Borun derede neden olduğu kirlilik, kırsal Yavelli Mahallesi’nin sakinleri ile çevredeki üreticileri endişelendiriyor.

Mustafakemalpaşa ilçesinde yüzlerce dönümlük tarım arazisinin sulandığı Kirmasti Deresi’nin, bölgedeki bor madeni tesislerinden suya karışan bor nedeniyle kirlendiği öne sürüldü. Kirlilik, Yavelli Mahallesi’nin sakinleriyle çevredeki üreticileri endişelendirirken, muhtar Ersin Demir, borun karıştığı dere suyunun, ürünlerin bitki dokusunu bozma etkisine sahip olduğunu söyledi. Demir, “Dere suyu, sulama suyu olarak kesinlikle kullanılmamalı” dedi.

kirmasti deresinde bor kirliligi 4025 dhaphoto4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sulama suyundaki bor miktarının kabul edilebilir değerin çok üzerinde olduğunu da kaydeden Yavelli Mahallesi Muhtarı Demir, Kirmasti Deresi güzergahındaki kırsal mahalleler ile tarımsal üretimin yoğun yapıldığı ova, belde ve mahallelerin risk altında olduğunu söyledi. Demir, “Görünen o ki bu topraklar bu sulama suyu ile sulandığı müddetçe yakın zamanda ürün alınamaz hale gelecek. Bu yıl büyük miktarda ürün kaybı yaşanmış ve üretici içinden çıkılmaz bir borç batağına sürüklenmiştir. Bu soruna bir an önce müdahale edilerek, bor kirliliğinin nereden kaynaklandığı konusunun acilen araştırılarak bir çözüm bulunması gerekmektedir. İlçe çiftçisinin ekonomik kaybı bu sorundan dolayı çok büyüktür. Devlet, bu kaybın telafisi yönünde sorunu çözüme ulaştırmalıdır” diye konuştu.

Öte yandan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nce Kirmasti Deresi’ndeki kirlilikle ilgili geniş çaplı araştırma yapıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vurduğu Boz Ayı Yavrusunu Yolda Sürüklediöç

Vurduğu Boz Ayı Yavrusunu Yolda Sürükledi!

Bahçesine Giren Köpeği Gözünü Kırpmadan Vurduöç

Bahçesine Giren Köpeği Gözünü Kırpmadan Vurdu!