in

Kırklareli Hızırbey Cami’nin Sevimli Misafirleri Kedi ‘Ayşecik’ ve 4 Güzel Yavrusu

Kırklareli’nde bir camide doğuran kedi “Ayşecik” ile 4 yavrusuna vatandaşlar bakıyor. Cami cemaati ile müezzin Necmettin Ötün tarafından beslenen yavru kedilerin, bazen namaz kılan vatandaşların arasında gezinerek oyunlar oynaması dikkati çekiyor.

Kırklareli’nde, bir camide doğuran kedi ile 4 yavrusuna cami cemaati bakıyor. Hızırbey Cami bahçesine, müezzin Necmettin Ötün ve camiye gelenlerin ilgisi nedeniyle alışan “Ayşecik” adlı kedi, adeta caminin maskotu haline geldi.

Kırklareli Hızırbey Cami kedi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hamileliği döneminde bir ara kaybolan ve cami cemaatinin de merak ettiği “Ayşecik” müezzin Necmettin Ötün tarafından minberin altında 4 yavrusuyla bulundu. Müezzin Ötün’ün, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’tan izin almasıyla kedilere camide bakılmaya başlandı. Cami içinde oyunlar oynayan, namaz kılanların etrafında dolaşan sevimli yavrular herkesin bir anda ilgi odağı oldu.

Kırklareli Hızırbey Cami kedi 3

“Kedilerimize camide hürmet gösteriyoruz”

Cami Müezzini Necmettin Ötün,  yaptığı açıklamada, daha önce caminin dışında cemaat tarafından beslenen ve “Ayşecik” adı verilen kedinin yaklaşık 10 gün önce cami içerisinde yavruladığını söyledi. Kedi yavrularını cami içerisinde gördüklerinde vatandaşların çok şaşırdığını belirten Ötün, cemaatin desteği ile anne ve yavrularını beslediklerini ifade etti.

Kırklareli Hızırbey Cami kedi

Her canlıya karşı saygılı ve merhametli olunması gerektiğini dile getiren Ötün, namaz kılarken yavru kedilerin cemaatin arasında gezinerek sevimli hareketler yaptıklarını anlattı.

Kırklareli Hızırbey Cami kedi 2

Bu durumdan herkesin mutlu olduğunu vurgulayan Ötün, şöyle konuştu: “Ayşecik” daha önceden cami bahçesinde gezerdi. Caminin camında küçük bir delik vardı o deliği büyüterek girdiği cami içerisinde minberin altında kendisine bir yer bulmuş. Orada da yavrulamış. Biz onu sonradan fark ettik. ‘Cemaat nasıl karşılar, ne gibi tepki verir’ diye düşündük hep. Minberin altından alıp bir kutu içerisine koyduk ve dışarıda güzel bir yer yaptık. Bir gün sonra tekrardan üst kata çıkan merdivenin altına yavrularını getirdi ve büyüttü. Allah razı olsun İl Müftümüz Hüseyin Demirtaş da bize çok büyük destek oldu ve ‘merhametli olun’ dedi.

Kırklareli Hızırbey Cami kedi 6

Cemaat kediden memnun

“Cemaatimizde memnun, hiçbir sıkıntımız yok. Peygamber Efendimizin de -Aleyhissalatu Vessela- bir kedisi vardı ‘Müezza’ isminde. Biz de bu kedilere burada hürmet gösteriyor, merhametli oluyoruz, doyuruyoruz, içiriyoruz. Cemaatimiz de bu kedilere sahip çıkıyor. İlk defa böyle bir şey oldu hayretler içerisinde kaldık ama hoşumuza gidiyor. Namaz kılarken ayaklarımıza dolanıyor, secde yaparken gelip ellerimizi yalıyor, güzel bir duygu.”

Kırklareli Hızırbey Cami kedi 5

Yorum

Yorum Ekle
  1. Kedicik en güvenli yeri seçmiş, kutu içinde de olsa bahçede başka kediler gelip yavruları boğarlardı, köpek de gelebilir ya da kötü birisi bahçede görüp kötülük yapabilirdi. (Her gün maalesef görüyoruz kedilere, köpeklere kötülükler yapıyorlar, kesiyorlar, doğruyorlar) O yüzden camide kalmasını sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. İyilik melekleri de sizlere yardım etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarihçinin Canlı Yayın Röportajına Kedisi Lucioda Dahil Oldu

Tarihçinin Canlı Yayın Röportajına, Kedisi ‘Lucio’da Dahil Oldu

sicaktan bitkin dusen kopege avucunda su icirdi 8653 dhaphoto2

Sıcaktan Bitkin Düşen Köpeğe Avucunda Su İçirdi