in

Kenya’da İki Kar Beyazı Zürafa Görüntülendi

Özel bir genetik varyasyona sahip bu zürafalar, Afrika’da bir hayvan koruma bölgesinde avcılardan uzak tutuluyor.

Zürafa türünün Latince adı olan “camelopardalis”, deve (camel) ve leopar (leopard) kelimelerinin birleşiminden gelmekte. İlk kez keşfedildiklerinde, zürafaların beden tipleri ve üzerlerindeki şekiller yüzünden bu iki cinsin bir karışımı olduğu zannedilmekteymiş. Zürafaların alt türlerinin üzerlerindeki şekiller ve renkler bile farklı olabiliyor. Fakat üzerinde hiç şekil veya renk olmayan zürafalar neredeyse yok gibi bir şey.

4221396001 5577088040001 5577073420001 vs

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şimdiye kadar doğada bulunan kar beyazı zürafalar iki kez gözlemlenmiş. Birincisi 2016’da Tanzanya’daki Tarangaire Ulusal Parkı’nda. İkincisi ise çok yeni, bu sene Kenya’daki Hirola Hayvan Koruma Bölgesi’nde bulunmuş. Anne ve yavru beyaz zürafalar işte bu ikinci gözlemde Temmuz ayında videoya çekilmiş. Bu çok nadir bulunan hayvanlar neyse ki yasadışı avcılığın dikkatle takip edildiği bir yerde bulunuyorlar. Yani acımasız avcıların kurbanı olma ihtimalleri çok düşük. Fakat üzerlerinde kamuflaj dokuları olmadan, ormanlık arazide gezinirken çok çabuk göze batmak gibi bir dezavantajları da bulunmakta.

kenyada iki kar beyazi zurafa goruntulendi

Kar beyazı zürafalar, aynı insanlardaki albinoluğa benzer şekilde, ‘leukizm’ denilen bir deri koşuluna sahip. Leukizm nadir bir genetik varyasyon ve buna sahip hayvanların ciltlerinde renk pigmentleri oluşmuyor. Fakat albinizm’in tersine, göz gibi yumuşak dokular renk pigmentlerine sahip. Böylece bu hayvanların gözleri renkli olabiliyor. Leukizm’e sahip nadir hayvanlara bir başka örnek olarak, İsveç ormanlarında görüldüğü rapor edilen bembeyaz bir koca geyik de var

Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donmak Üzereyken Kurtarılan Duman Kedi Evi Projesine İlham Kaynağı Olduöç

Donmak Üzereyken Kurtarılan Duman, Kedi Evi Projesine İlham Kaynağı Oldu

chp eskişehir mvöç

CHP Milletvekili, Tanem Sivar’ın Köpeklerinin Katledilmesini Meclise Taşıdı