in

Kenya, Madeni Paralarda Başkanları Kaldırıp Hayvanları Koyuyor

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, metal paralarda değişikliğe gitti: Kenyatta’nın babasının da aralarında bulunduğu eski liderlerin resimlerinin yerine yaban hayvanlarının resimleri geldi.

Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan Kenya’da iktidara gelenin paralara kendi resmini bastırma hırsı, nihayet yaban hayat sevgisine tahvil edildi. Yeni basılan metal paralarda ülkenin meşhur yaban hayatının kahramanları boy gösterdi.

Kenya Madeni Paralarda Başkanları Kaldırıp Hayvanları Koyuyor2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘Afrika’nın beş büyüğü’ diye nitelenen ve hepsi de Kenya’da kol gezen aslan, fil, gergedan, leopar  ve mandanın ilk üçünün yanısıra zürafa, ülkenin eski üç devlet başkanının — Jomo Kenyatta, Daniel arap Moi and Mwai Kibaki- yerini aldı.

Kenya Madeni Paralarda Başkanları Kaldırıp Hayvanları Koyuyor 2

KENYA HALKI ÇOK TEPKİLİYDİ

Geçmiş devlet başkanlarının kendi yönetimleri sırasında paralara profillerini bastırmaları, Kenyalılar tarafından ‘liderliklerini yüceltme, devleti kişiselleştirme çabası’ olarak yorumlanıyor ve hoş karşılanmıyordu.

Kenya’nın ilk lideri Jomo Kenyatta’nın oğlu olan Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, yeni basılan metal paraların büyük bir değişimi simgelediğini ve ulusun ne kadar uzun yol kat ettiğini gösterdiğini söyledi.

Kenya Madeni Paralarda Başkanları Kaldırıp Hayvanları Koyuyor 1

2002’de Moi’nin 24 yıllık iktidarını sona erdirmiş olan Kibaki bile seçim kampanyasında paralara kendi resmini bastırmamayı vaat etmiş, ama seçimi kazanınca sözünden dönmüştü.

YENİ ANAYASAYA BİLE GİRDİ

Toplumun demokrasi ile insan haklarının güçlendirilmesi talebi ve yoğun tartışmalar eşliğinde 2010 yılında kabul edilen yeni anayasaya, ‘ulusal parada hiçbir bireyin resminin yer almayacağı’ maddesi bile konuldu.

2019 yılına girilmesine 20 gün kala Kenya Merkez Bankası anayasanın bu maddesini madeni paralarda yerine getirdi. Yeni basılacak banknotlarda da uygulaması bekleniyor.

Kenya Madeni Paralarda Başkanları Kaldırıp Hayvanları Koyuyor 3

‘YENİDEN DOĞUŞUN FİZİKSEL İFADESİ’

Merkez Bankası, yaban hayvanları tercihini ‘yeniden doğan, müreffeh Kenya’nın fiziksel ifadesi ve çevreye saygının göstergesi’ diye açıkladı.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üşüyen Köpeğin Üzerine Battaniye Örten Güzel İnsanlaröç

Üşüyen Köpeğin Üzerine Battaniye Örten Güzel İnsanlar

Kedileri Eski Fotoğraflara Photoshoplayarak Sahiplendiriyor 7

Kedileri Eski Fotoğraflara Photoshoplayarak Sahiplendiriyor