in

Kentsel Dönüşüm Kirpileri Yuvalarından Etti

İstanbul sokaklarında veya evlerin bahçelerinde sık sık kirpiler görülmeye başlandı. Uzmanlara göre sebep, kentsel dönüşümle artan inşaatların çıkardığı gürültü ve yaptıkları titreşim!

İstanbul başta olmak üzere birçok kent merkezinde sıkça görülmeye başlanan kirpiler merak konusu oldu. Özellikle İstanbul gibi betonlaşmış şehirlerde yaşam alanları gittikçe daralan hayvanlardan biri de kirpiler. Kirpilerin yaşam alanlarının daraldığını ve yeni yuva arayışına girdiğini söyleyen uzmanlara göre, kentsel dönüşümle birlikte artan inşaatların yarattığı titreşimden rahatsız olan bu hayvanlar, kendilerini insanların yoğun olduğu yerlere atmaya başladı.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Habertürk’ün haberine göre İstanbul Veterinerler Odası Başkanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Murat Arslan, kirpilerin yeşil alanlarda beslenen canlılar olduğunu belirterek, bu dönemde onları yaşam alanı dışında, sokaklarda görmemizin birkaç nedeni olduğunu belirtti. Büyükşehirlerde kirpilerin yaşam alanının daraldığını belirten Arslan, şunları söyledi:

“Kirpiler, hızlı yapılaşma, inşaatların yarattığı titreşimler nedeniyle yeni yaşam alanı arayışına girdi. Kirpiler, küçük başlı hayvanlar olduklarından yer kabuğundaki titreşimleri hissederler. Depremler de yaşam alanlarından çıkmalarına bir sebep olabilir. Kirpiler adapte olmakta zorlanan canlılardır. Yeşil alan yok edildikçe soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Normalde bahçelerimizde, ormanlarda görmemiz gereken kirpileri sokaklarda görmemizin sebebi bu.”

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konya’da Köpeği Av Tüfeği ile Öldürüp Çöpe Atan Adam Yakalandı

Köpekler İnsanları Neden Yalar?